Analiza łańcucha wartości
Przypominam, że jest to kontynuacja poprzedniego artykułu: Analiza łańcucha wartości cz.1: Założenia. Na początku warto przedstawić kilka kluczowych czynników na które pozwala nam analiza łańcucha wartości firmy:
- Ujawnić mocne i słabe strony spółki. Słabe strony to źle zorganizowane lub źle połączone ogniwa łańcucha. Dodatkowo utrudniają one wykorzystanie potencjału pozostałych ogniw.
- Analizować wewnętrzne oraz zewnętrzne źródła przewagi konkurencyjnej firmy. Dzięki temu można zbudować odpowiednią strategię dla firm jednosektorowych jak i wielosektorowych jak również ocenić strategię firm.
- Analizować koszty, czyli znaleźć ogniwa odpowiedzialne za zbyt duże koszty i je ograniczyć.
- Znaleźć możliwości integracji pionowej poprzez organiczny wzrost lub też atrakcyjne przejęcia innych firm czy też fuzje.
Wydajność łańcucha wartości spółki można zwiększyć poprzez:
- Optymalizację poszczególnych funkcji podstawowych i pomocniczych spółki. Na przykład firma może skoncentrować się tylko na projektowaniu, marketingu oraz dystrybucji. Przykładem jest np. opisywana w poprzednim artykule firm handlowa LPP, która zleca produkcję na zewnątrz.
- Lepszą koordynację funkcji podstawowych i pomocniczych. Przykładem może być koordynacja między funkcją sprzedaży a funkcją zakupów surowców i materiałów. Odpowiednie skoordynowanie tych funkcji oraz przeszkolenie i zmotywowanie personelu w poszczególnych działach może spowodować, że obniżą się koszty lub znacznie polepszy się jakość produktów finalnych.
- Lepszą koordynację z łańcuchem wartości dostawców i nabywców, a w przypadku aliansów strategicznych również konkurentów. Dla wydawcy przykładem może być użycie sprawnych kanałów dystrybucji dystrybutora prasy. Dzięki temu wydawca może zredukować koszty związane z marketingiem oraz dystrybucją. Innym przykładem jest metoda dostaw „just in time”, czyli dokładnie na czas.
Ponadto analiza łańcucha wartości umożliwia:
- szukanie przewagi konkurencyjnej nie tylko w samej firmie ale również w bliskim otoczeniu,
- badanie zarówno zasobów jak i umiejętności firmy,
- położenie nacisku na innowacyjne wykorzystanie zasobów i umiejętności,
- różne poziomy szczegółowości analizy,
- syntezę wyników poprzez użycie różnych narzędzi analizy, np. analizy finansowej, analizy marketingowej czy też badanie poszczególnych etapów produkcji).
Na podstawie:
*“Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 188-190.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS