
Jak nie dać się oszukać insiderom
Dzisiaj w artykule poruszę bardzo ważny temat a mianowicie: jak nie dać się oszukać insiderom. Opiszę na co warto zwracać uwagę podczas wejścia w IPO i SPO.
Na moim blogu od czasu do czasu podkreślam, że jedną z kluczowych rzeczy w inwestowaniu w spółki jest uczciwy zarząd oraz insiderzy. Dlatego też dla inwestorów indywidualnych bardzo ważna jest rola, którą spełniają inwestorzy finansowi. Między innymi pilnują interesów inwestorów mniejszościowych. Pisałem o tym w Equity Magazine parę miesięcy temu. Tekst w całości został opublikowany na łamach magazynu tutaj: Wpływ polskich inwestorów instytucjonalnych na giełdę i gospodarkę
Dzisiaj postanowiłem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi emisji akcji w IPO lub SPO. Nowa emisja, wbrew temu co się potocznie uważa, z zasady nie jest ani dobra ani zła. Jest „neutralna”. Dlaczego? Bo kluczowe jest po jakiej cenie jest nowa emisja…
Inwestorzy, którzy trochę dłużej inwestują na giełdzie wiedzą, że z losami kursów spółek, które wchodzą na giełdę „różnie bywa”, szczególnie jeżeli w ofercie sprzedawane były tylko akcje starej emisji, których właścicielami byli insiderzy.
Jak nie dać się oszukać insiderom: jak wysoko sprzedać?
Nie muszę tłumaczyć, którą opcję woli wybrać insider sprzedający swoje stare akcje w IPO, jeżeli na przykład do wyboru ma dwie opcje:
a) sprzedać je za 100 mln zł lub b) sprzedać je za 200 mln zł…
Dlatego też inwestorzy mniejszościowi podchodzą z rezerwą do sprzedaży starych akcji w IPO czy SPO. O wiele lepiej przyjmowana jest przy IPO czy SPO nowa emisja akcji. Uzasadnieniem nowej emisji akcji ma być na przykład nowa inwestycja lub przejęcie innej firmy. Ale takie podejście niej jest właściwe. Dlaczego? Wyjaśnienie poniżej.
Podczas IPO pojawia się pytanie czy warto brać udział w takiej emisji a dla SPO czy objąć akcje z nowej emisji a może lepiej sprzedać akcje przed objęciem prawa poboru? Co oznacza emisja akcji dla akcjonariuszy? Odpowiedź brzmi, jak to zwykle bywa, „to zależy”.
Jak nie dać się oszukać insiderom: nowa emisja
- Liczba akcji przed emisją: dwie akcje
- W IPO lub SPO emitujemy kolejną jedną akcje, czyli po emisji będą trzy akcje. Dotychczasowy właściciel będzie miał udział 2/3 a nowi akcjonariusze 1/3 w kapitale akcyjnym
Jak podejść do nowej emisji akcji? Kiedy warto objąć akcje nowej emisji a kiedy nie? Kiedy warto skorzystać z praw poboru a kiedy warto sprzedać prawa poboru i nie uczestniczyć w SPO?
Wszystko zależy od „prawdziwej” wartości tego biznesu i ceny emisyjnej nowych akcji.
Załóżmy, że przed emisją wartość całej firmy wynosi 10 zł, wtedy możemy mieć takie trzy przypadki:
(…)
kontynuacja artykułu w najnowszym Equity Magazine, który ukaże się już jutro (wtorek, 20 listopad 2013). Jeżeli ktoś już jest zapisany na Equity dostanie na skrzynkę najnowszy numer, jeżeli ktoś jeszcze nie jest zapisany może się na najnowszy numer Equity zapisać tutaj
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS