2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Przemyślenia blogera, inwestora i przedsiębiorcy
Niedawno minęły 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Wpis podsumowujący moje przemyślenia za ten okres obiecałem Wam już jakiś czas temu więc oto i on. Sporo czytania i przemyśleń więc warto zrobić sobie herbatę lub kawę :-)
O powodach odejścia z ING OFE pisałem szczegółowo tutaj: Rezygnacja z pracy w ING OFE, czyli zrobiłem to co większość osób chciałaby zrobić, ale nie ma odwagi:-) Natomiast, jeżeli jeszcze ktoś nie czytał, wywiad na temat mojej pracy w ING PTE ukazał się w Equity Magazine w i został później w całości opublikowany na stronie internetowej czasopisma. Można go przeczytać klikając w poniższe zdjęcie:
2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: jak jest naprawdę
Zanim przejdę do moich przemyśleń, krótko można je podsumować grafika, którą znalazłem na stronie facebooka Magazynu Trend: Własna firma kontra praca w korporacji:
W poniższym artykule piszę o:
- 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: przemyślenia blogera
- 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: przemyślenia inwestora
- 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: przemyślenia przedsiębiorcy
- 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: podsumowanie
2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: przemyślenia blogera
- W ciągu ostatnich dwóch lat udało mi się znowu opisać (i odkryć) wiele ciekawych zależności dotyczących giełdy, gospodarki i Polski. Te artykuły, które wydawały mi się najciekawsze pogrupowałem tematycznie i wrzuciłem do zakładki „Spis zagadnień„. Część z nich można też znaleźć w darmowych ebookach.
- Fajnie, że przez te dwa lata realizowało się większość scenariuszy, które nakreśliłem w moim serwisie, nie tylko dotyczący giełdy (można to zobaczyć śledząc archiwum wpisów) ale to co mnie najbardziej cieszy to przede wszystkim zdecydowane polepszenie sytuacji na rynku pracy i w gospodarce co potwierdza moje odkrycie w formie cyklu dziesięcioletniego: Bezrobocie w Polsce spadnie do 5% w 2018 roku!? Cykl dziesięcioletni na rynku pracy w praktyce czy dane o PKB za trzeci kwartał: Giełda znowu miała rację! PKB za III kwartał 2014 +3,3% r/r :-) Co dalej? Kluczem rynek pracy?. I to szczególnie, że pisałem od paru miesięcy, że uważam, że PMI Polska tym razem może się nie sprawdzić: Co dalej z giełdą? Nadchodzi wielki kryzys? PMI wskazuje na załamanie gospodarki? Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych lipiec 2014.
- To co daje bardzo dużą frajdę to poczucie, że taki ktoś, ktoś nieznany jak ja, może trochę zmienić w zakresie tego o czym mówi się w mediach. I co dzieje się w Polsce. To pokazuje siłę internetu. Niektóre wpisy miały po kilkadziesiąt tysięcy wejść. Moją stronę czytają dziennikarze, blogerzy, być może niektórzy politycy, generalnie osoby, które mają coś do powiedzenia w Polsce. W efekcie jak patrzę o czym teraz dużo mówi się w mediach a o czym mówiło się jeszcze dwa lata temu, można powiedzieć „serce rośnie”. Widać dużą pozytywną zmianę w tym zakresie. Chociaż tego czego mi jeszcze brakuje to operowanie na faktach, liczbach, konkretnych pojęciach.
Na przykład żeby były konkrety w rozmowach na linii dziennikarze-politycy. Żeby politykom nie udawało się tak łatwo „lać wodę”.
Mam nadzieję, że moje kolejne działania, kolejne artykuły w tym zakresie trochę to też zmienią. - Obecność w internecie ma też jednak swoje minusy dla mnie. W wielu miejscach w internecie widać, że moje myśli, spostrzeżenia, przemyślenia są wprost kopiowane czyli plagiatowane, oczywiście bez podania źródła.
Trochę to smutne i przykre i czasem powoduje, że mniej chce mi się pisać o naprawdę ciekawych rzeczach.
To dlatego w trakcie przygotowań do zdobycia Tytułu CFA tak bardzo piętnuje się nieetyczne postępowanie, między innymi plagiat, czyli nie podawania źródła. Bo to po prostu szkodzi wszystkim. Ogranicza motywację do tworzenia nowych rzeczy a przez to rozwój nas wszystkich i gospodarki. Wystarczy zadać sobie pytanie dlaczego jakość wielu książek jest tak niska ostatnio. Po prostu wiele osób nie pisze tego co najważniejsze w książkach bo nie dość, ze zaraz zostanie to skopiowane przez innych to jeszcze książka zaraz będzie zeskanowana w internecie a osoba która jest twórcą, nie będzie nic z tego miała.
Z drugiej strony ma to też pozytywną stronę ponieważ inaczej nie byłbym w stanie wypromować medialnie rzeczy związanych z demografią, finansami publicznymi czy innych rzeczy związanych z gospodarką. Jak chociażby tez zawartych w tym wpisie: Jak rozwiązać wszystkie problemy Polski? Podwoić PKB! Podwoić PKB! Podwoić PKB! - Prowadzenie bloga i tworzenie jego zawartości na wysoki poziomie zajmuje sporo czasu.
Dla krótkich i prostych wpisów potrzebne są dwie, trzy godziny na jeden wpis (tekst, grafika).
Dla rozbudowanych wpisów a szczególnie tych dla których wcześniej muszę zbadać wiele rzeczy a następnie zrobić do tego wykresy, może to zająć nawet kilka dni.
Oczywiście zaletą takich kompleksowych artykułów jest to, że stworzę je raz a potem można do nich wracać w przyszłości. Niemniej jednak wymaga to sporego nakładu czasu. - Minęły już 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Jeżeli chodzi o główny powód rezygnacji z pracy w ING OFE były moje przewidywania, że ze względu na sytuację demograficzną, stan finansów publicznych i słabą sytuację gospodarczą w Polsce na przełomie 2012/2013, OFE zostaną szybko całkiem zlikwidowane, akurat w tym wypadku muszę przyznać, że tylko po części miałem rację.
Po pierwsze w 2012 roku byłem przekonany, że cały proces dokona się w ciągu paru miesięcy. A tak naprawdę trwało to do wakacji 2014 roku. Ponadto rząd POPSL zdecydował się na likwidację tylko części obligacyjnej. A część akcyjna, co prawda została mocno okrojona, ale jednak została. Tak więc OFE zostały zlikwidowane, ale forma likwidacji OFE przyjęła najłagodniejszą z możliwych formę. Na temat tego co z tego wynika w dłuższym terminie dla giełdy pisałem tutaj: Prawie 2 (3) mln osób wybrało OFE. Jakie skutki dla giełdy i Polski, szczególnie w dłuższym terminie?
2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: przemyślenia inwestora
- Bieżące przemyślenia na temat sytuacji na giełdzie i ogólnie o inwestowaniu i gospodarce znacie bo wiele razy o tym pisałem w ciągu tych dwóch lat.
- Na podstawie prowadzenia własnej firmy (spostrzeżenia poniżej) o wiele lepiej rozumie się dlaczego spółki, szczególnie z New Connect tak często to albo niewypały biznesowe albo ich kapitalizacja jest zdecydowanie za wysoka w relacji do tego ile uzasadniają to generowane zyski i wycena tych zysków. I dlaczego historyczne sprawozdania finansowe danej spółki giełdowej są tak ważne w analizie przyszłych zysków.
- Kolejne spostrzeżenia związane z inwestowaniem, gospodarką i Polską będą pojawiały się w formie artykułów ale i nagrań online, również w sekcji „Educkacja online„. Już teraz dostępne są trzy pierwsze nagrania, które wcześniej były dostępne w ramach płatnych szkoleń online w ramach kursu: ”Michał Stopka: praktyczna analiza gospodarki, spółek i wycena firm”. Zapraszam więc do odwiedzania tej nowej części mojego serwisu.
- Z mojego punktu widzenia i wydarzeń na Ukrainie i tego jak wyglądają indeksy giełdowe w ciągu ostatniego roku pewnie teraz o wiele lepiej rozumiecie dlaczego jeszcze w 2012 roku napisałem ten artykuł: „Jak żyć…” z giełdy? czyli ile trzeba zarabiać aby utrzymywać się tylko z giełdy. A strategia tam przyjęta okazała się słuszna. Więcej o rozwoju tej strategii piszę poniżej.
2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: przemyślenia przedsiębiorcy
- Pozyskanie każdego nowego klienta czy zlecenia daje ogromną satysfakcję i frajdę. To naprawdę bardzo fajne uczucie.
- Każdy polityk, urzędnik państwowy, związkowiec a nawet pracownik powinien mieć doświadczenie związane z prowadzeniem własnej firmy. Wiedza jak funkcjonuje biznes, z jakimi wyzwaniami boryka się przedsiębiorca, szczególnie mały, wiele zmieniłoby w myśleniu takich osób. Ja sam jeszcze niedawno byłem pracownikiem i wiem o czym mówię.
- Warto od razu wprowadzić docelowy model biznesowy. Chodzi mi o to, że nie powinno się stosować półśrodków i metod zastępczych. Nawet jeżeli wymaga to trochę więcej czasu lub usunięcia barier które nas w tym zakresie mogą ograniczać. Lepiej robić coś bardzo dobrze niż na pół gwizdka, nawet jeżeli wymaga to większego nakładu energii czy nakładów finansowych.
- Ja na przykład od samego początku powinienem mieć nagrania online plus jeden dzień szkolenia stacjonarnego jak obecnie (zamiast kilku dni stacjonarnych na początku).
- Dodatkowo od razu powinienem też starać się w jakiś sposób monetyzować ruch na mojej stronie, oprócz prowadzenia szkoleń. Nie chodzi tylko o dywersyfikację działalności bieznesowej i dodatkowe przychody ale o stracony czas w którym można przetestować pewne rozwiązania co do których nie wiemy jakie mogą być skutki. A ta wiedza może nam być potrzebna do podejmowania kolejnych, właściwych decyzji biznesowych.
- Prowadząc własną firmę trzeba się znać tak naprawdę na wszystkim. Mieć kompetencje z bardzo wielu dziedzin życia. Poczynając od wiedzy fachowej na temat produktów, które oferujemy, przez stronę technologiczną, marketing i pozyskanie klientów a kończąc na wiedzy finansowej związanej z prowadzeniem biznesu.
Nawet jeżeli korzystamy z usług fachowców, aby z nich skorzystać, umieć rozpoznać kto jest prawdziwym ekspertem a kto partaczem, trzeba mieć odpowiednią wiedzę minimalną na ten temat aby móc ocenić kompetencje tego fachowca. Szczególnie w Polsce.
Oczywiście dzięki temu, że trzeba mieć kompetencje z wielu dziedzin, człowiek może się bardzo rozwinąć w wielu obszarach. Sam widzę to po sobie, jeżeli porównam to co wiedziałem na temat wielu kwestii dwa lata temu i teraz. - Zawsze może zdarzyć się coś co Cię zaskoczy, coś nieprzewidywanego. Coś co spowoduje, że Twoja obecna analiza i wnioski biznesowe z nią związane mogą się nie sprawdzić. I trzeba się z tym liczyć.
Na przykład mój obecny ruch na moim serwisie jest w miarę zdywersyfikowany i wygląda następująco, dane za listopad 2014 (Organic to ruch z google, Social to Facebook i Goldenline, Direct to wejścia bezpośrednie, Refferal to odesłania z linków kierujących do mojego serwisu z innych stron).:
Tak wygląda ruch teraz, ale jak rezygnowałem z pracy w ING w 2012 roku, 95 % wejść było z google. I co się stało? Jak powróciłem do pisania bloga do końca 2012 roku ruch z googla spadł prawie o 50%. Straciłem połowę wejść i użytkowników i tak naprawdę do dzisiaj nie wiem dlaczego. Nie muszę mówić, że to było spore zaskoczenie dla mnie bo moje nowe artykuły mogłyby docierać do dwa razy większej liczby użytkowników niż było to tak naprawdę na przełomie 2012/2013 roku. Dopiero z czasem ruch z googla mi się odbudował jednak do tej pory nie odzyskałem takiego ruchu z google jak było to przed wakacjami 2012 roku.
Kolejnym przykładem co nieoczekiwanego może się wydarzyć to posunięcie Facebooka, który w 2013 roku kazał sobie płacić za docieranie z nowymi artykułami do wszystkich Fanów strony na Facebooku (dlatego jedynym pewnym sposobem otrzymywania informacji o nowych rzeczach na moim blogu to zapisanie się na newsletter). W efekcie ruch organiczny z Facebooka, bez płacenia za reklamę (w moim przypadku kilkadziesiąt złotych za jeden artykuł) mam teraz na niższym poziomie niż przed wprowadzeniem tych zmian. Jest tak ponieważ nowe wpisy wrzucone na Facebook docierają do relatywnie małej grupy osób. - Z drugiej strony, oprócz negatywnych rzeczy, wydarzają się też pozytywne tylko trzeba być otwartym i stwarzać dla nich warunki. Jest to idealny przykład dla myśli zawartych w tej książce: „Szczęście czy fart ?”, czyli co liczy się w inwestowaniu.
Mam na myśli czwarty sekret szczęści:
„Stwarzanie nowych warunków dla szczęścia nie oznacza szukania tylko własnej korzyści. Łatwiej stworzyć nowe warunki, pomagając innym.” oraz dziesiąty:
„Tworzenie szczęścia to przygotowywanie warunków dla możliwości. Ale możliwości nie mają nic wspólnego z fartem czy szczęśliwym trafem: możliwości są zawsze”
Takim przykładem jest na przykład moje spotkanie z blogerami i zajmującymi się szeroko rozumianymi finansami osobistymi: - Jeżeli czegoś nie zrobisz, co trzeba zrobić, nie wymyślisz jak to zrobić, nikt za Ciebie tego nie zrobi. A to często może oznaczać blokadę rozwoju Twojego biznesu. I brak możliwości przejścia na kolejny poziom działań biznesowych.
Przykład? Na wiosnę 2014 roku moja strona trafiła na listę spamową i newslettery praktycznie przestały docierać do adresatów. Okazało się, że serwer na którym była moja strona został zbanowany ponieważ jakaś inna strona miała wirusa a IP dla wszystkich stron dla tego serwera było takie samo. Pomogła zmiana serwera na inny i problem znikł. Ale zanim na to wpadłem i zrobiłem to straciłem kilka tygodni. - Oczywiście na dłuższą metę warto byłoby kogoś zatrudnić. Ale aby kogoś zatrudnić na stałe na umowę o pracę, jest to spore wyzwanie jeżeli chodzi o to jakie zyski musi generować konkretny biznes. Dla przykładu, aby pokryć składki ZUS i wynagrodzenie netto pracownika przy płacy minimalnej musiałbym wyłożyć tylko na to około 30 tys. zł. w skali roku. A przecież w Warszawie nikt za te pieniądze by do mnie nie przyszedł a już na pewno nie pracował z motywacją.
Dla średniej krajowej byłoby to prawie 60 tys. zł w skali roku. Grafikę na ten temat wrzucałem ostatnio na Facebooka Michał Stopka Inwestor Profesjonalny:
2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: ile trzeba wydać na pracownika
Innymi słowy zanim komuś mógłbym zapłacić trochę powyżej 30 tys. zł na rękę w skali roku, musiałbym wygenerować zysk na poziomie 55 tys. zł. A do tego jeszcze muszę i tak zapłacić mój ZUS w wysokości 12 tys. zł. W sumie mamy już 65 tys. zł. A gdzie dodatkowe koszty jak biuro, wyposażenie, samochód, laptop i inne koszty podstawowe funkcjonowania biznesu.
I to cały czas mówimy, że ja jeszcze nie zarabiam jednej złotówki w formie wynagrodzenia…
Podsumowując, jeżeli uwzględnić, że i ja jako przedsiębiorca chciałbym na tym odpowiednio zarobić w formie wynagrodzenia, aby stworzyć miejsce pracy dla mnie i drugiej osoby, dany biznes musi generować zyski na poziomie kilkuset tysięcy złotych w skali roku (nie przychody, zyski po uwzględnieniu kosztów produktów). Ile dokładnie zależy już od rodzaju biznesu. A przecież to tylko dotyczy stworzenia dwóch miejsc pracy z wynagrodzeniem na niezbyt wygórowanym poziomie…
2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE: podsumowanie
Nie sądziłem, że tak szybko miną 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Opisane powyżej, życie blogera, inwestora, przedsiębiorcy ma swoje zalety, ale i ma też swoje wyzwania.
Biorąc pod uwagę to wszystko co do tej pory napisałem, niedawno stworzyłem zakładkę „współpraca” (można tutaj, oprócz możliwych form współpracy, zobaczyć też bieżące statystyki mojego bloga).
Dlatego zachęcam osoby lub firmy, które chciałyby nawiązać współpracę ze mną do kontaktu. Jest to kolejny krok rozwojowy mojej strategii biznesowej, o czym pisałem powyżej.
Co Ty, drogi czytelniku będziesz z tego miał?
Między innymi, dlatego, że teraz jeszcze bardziej zależy mi na tym, abyś odwiedzał moją stronę, będę starał się tworzyć jeszcze bardziej ciekawą i dającą do myślenia treść dla Ciebie. Mam kilka ciekawych pomysłów w tym zakresie. Mam nadzieję, że Ci się spodobają.
To między innymi dlatego ostatnio stworzyłem sekcję „Edukacja online„. Niedługo pojawią się tam nowe nagrania.
I na zakończenie przypominam o moim wykładzie i spotkaniu w Poznaniu w czwartek za tydzień (czwarty grudnia 2014 r.): Cykle w gospodarce a obecna polityka Banków Centralnych: dlaczego QE nie powoduje inflacji? Wykład w Poznaniu, również dla czytelników mojej strony!
W związku z tym, że jest tak duże zainteresowanie wykładem i pytaniami czy jest nagrywane, w wolnej chwili zrobię nagranie on-line z tego tak aby wszyscy czytelnicy bloga mogli się z nim zapoznać (prezentacja z moim głosem do obejrzenia w dowolnej chwili w internecie w formie filmiku).
To nagranie będzie można obejrzeć po podaniu hasła. A hasło i link do nagrania każdy otrzyma po zapisaniu się na mój newsletter (jest po prawej stronie bloga u góry).
W związku z tym osoby zainteresowane nagraniem proszę o zapisanie się na newsletter. W newsletterze wyślę informację o tym, że nagranie jest już dostępne.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS