Zasada koncentracji w dobie globalizacji
Zasada koncentracji w dobie globalizacji jest kolejnym kluczowym czynnikiem według Ala Ries’a. Globalizacja, poprzez zwiększoną konkurencję, wymusza specjalizację firm, czyli koncentrację na podstawowej działalności. Dodatkowo autor wskazuje również, że przyczyną siły gospodarki USA a słabości państw europejskich jest duży i konkurencyjny rynek amerykański oraz małe rynki w poszczególnych państwach Europy. Małe rynki europejskie powodują, że firmy na nich działające rozpraszają się na dostarczanie różnych produktów i usług „dla wszystkich”, co w konsekwencji powoduje, że nie są liderami praktycznie w żadnym sektorze.
Jakiś czas temu w artykule: Analiza możliwości globalizacyjnych sektora czyli szanse i zagrożenia dla branży w wymiarze międzynarodowym cz.1 poruszyłem kwestie związane z analizą możliwości globalizacyjnych sektora. Warto wspomnieć, że ciekawej analizy dotyczącej wpływu globalizacji na biznesy dokonuje, cytowany już w poprzednich artykułach, Al Ries w książce “Koncentruj się! Strategiczny klucz do przyszłości Twojej firmy” (Analiza fundamentalna i zasada “Koncentracji” firmy na podstawowej działalności).
Zasada koncentracji w dobie globalizacji- porównanie gospodarek Europy i USA
Poniżej analiza autora dotycząca Europy i USA, która znajduje się na stronie 50:
„Na różnych obszarach globalizacja oddziałuje na przedsiębiorstwa z różnym natężeniem. Porównajmy Europę i Amerykę. Gdzie mamy do czynienia z większą liczbą korporacyjnych upadków?
Naturalnie w Europie, choć przyczyny tego stanu rzeczy nie są łatwe do odkrycia. Większość obserwatorów obwinia Europę za wysokie koszty siły roboczej, rozbudowany system pracowniczych przywilejów, wysokie podatki niezbędne do utrzymania rozbudowanych świadczeń socjalnych, a szczególnie za niemożność natychmiastowego zatrudniania i zwalniania pracowników stosownie do potrzeb. Wprawdzie czynniki te niewątpliwie przyczyniają się do pogłębienia marazmu przenikającego Stary Kontynent, jest jednak jeszcze jeden problem, o którym często się zapomina.
W porównaniu z firmami amerykańskimi większość koncernów europejskich ma znacznie szerszy asortyment. Wiele produktów, które robi Siemens, produkowanych jest także przez Geneneral Electric. Ale Siemens wytwarza oprócz tego szeroki wybór komputerów, central telekomunikacyjnych oraz elektroniki, czym nie zajmuje się GE. Silna konkurencja w dziedzinie komputerów typu mainframe zmusiła General Electric do wycofania się z amerykańskiego rynku komputerowego. Znacznie słabsza konkurencja w Niemczech pozwala Siemensowi utrzymać się w komputerowym biznesie.”
Na podstawie powyższej analizy można wyciągnąć wniosek, że jednym z powodów siły gospodarki europejskiej w ostatnich kilku latach jest utworzenie wspólnego rynku, wprowadzenie wspólnej waluty oraz przyjęcie nowych członków. Przyczyniło się to do zwiększenia konkurencji co z kolei wymusza specjalizację poszczególnych firm.
Zasada koncentracji w dobie globalizacji- wpływ globalizacji na rozwój
Z kolei na pytanie jak globalizacja wpłynie na rozwój firm Al Ries odpowiada na stronie 47:
„Jak globalizacja wpłynie na twój biznes? Przyczyni się do jego rozproszenia. Nawet jeśli nie będziesz dokonywać żadnych zmian w swojej ofercie. Najlepiej wytłumaczyć to przez analogię. Powiedzmy, że mieszkasz w stanie Wyoming, w małym miasteczku liczącym pięćdziesięciu obywateli. Jakie sklepy tam znajdziesz? Zgadza się. Jeden wielobranżowy sklep, w którym można kupić wszystko: żywność, ubrania, benzynę. A teraz przeprowadź się do Nowego Jorku, gdzie żyje osiem milionów ludzi. Jakie sklepy znajdziesz tutaj?
No właśnie – mnóstwo wysoce wyspecjalizowanych placówek. Nie ma, na przykład, sklepów obuwniczych, ale oddzielne z damskim, jeszcze inne z dziecięcym czy sportowym. Im większy rynek, tym większy stopień specjalizacji. Im mniejszy rynek, tym mniejsza specjalizacja i bardziej uniwersalne przedsiębiorstwa. Wraz z globalizacją gospodarki firmy będą musiały podnosić stopień specjalizacji” Jak więc widać z powyższych słów zasada koncentracji w dobie globalizacji znajdzie swe odzwierciedlenie w firmach „skoncentrowanych”, wąsko wyspecjalizowanych.
Zasada koncentracji w dobie globalizacji- Polskie firmy
W dobie specjalizacji pojawia się oczywiście pytanie o przyszłość małych krajów jak Polska a co za tym idzie polskich firm. Zgodnie ze słowami cytowanej książki ze strony 63 polskie firmy również mogą na tym skorzystać o ile będą się specjalizowały:
„IBM stanowił potęgę o obrotach rzędu 35 miliardów dolarów, kiedy Compaq był jeszcze w powijakach. Jednak trzynaście lat później Compaq miał znaczną przewagę nad IBM w branży komputerów osobistych. Compaq jest firmą skoncentrowaną. IBM nie.
Przykład dinozaura powinny zachować w pamięci zwłaszcza przedsiębiorstwa z mniejszych krajów, które próbują zaistnieć na rynku światowym. Bardzo często narzekają one na trudności, z jakimi muszą się borykać, eksportując do państw większych i lepiej rozwiniętych. Boją się otwarcie konkurować z wielkimi firmami o ustalonej pozycji rynkowej.
Prawdziwy problem nie kryje się jednak w rozmiarach kraju, ale w stopniu koncentracji przedsiębiorstwa. W małych państwach przeciętne przedsiębiorstwo jest znacznie bardziej zdywersyfikowane niż w dużych. Eksport małych krajów cierpi na tym, że rodzime firmy nie są wyspecjalizowane i skoncentrowane.
Żeby skutecznie konkurować za granicą, przedsiębiorstwo musi ograniczyć swój asortyment i skupić się na budowie reputacji i pozycji rynkowej. Czy w grę wchodzą pomidory, czy kije baseballowe, czy radia, czy skórzane płaszcze – największe sukcesy odnoszą na świecie te firmy z małych krajów, które koncentrują się na wyjątkowo wąskiej ofercie i całkowicie poświęcają się sprzedaży na rynku globalnym”
Na podstawie:
„Koncentruj się! Strategiczny klucz do przyszłości Twojej firmy”, Al Ries, Prószyński i S-ka Warszawa 1999
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS