
Plik w excel z bieżącymi i historycznymi danymi
Właśnie utworzyłem zakładkę „Giełda i PKB„. Będzie się tam znajdował plik w excel z bieżącymi i historycznymi danymi, aby na bieżąco śledzić poczynania naszej giełdy:-) Innymi słowy będę obserwował. Czy nadal zachodzą historyczne zależności, na podstawie których można było wnioskować co wydarzy się w polskiej gospodarce w przyszłości.
A ostatnio, od dwóch miesięcy na giełdzie dzieją się bardzo ciekawe rzeczy bo giełda. (WIG) wzrosła od dołka już ponad 40%, co jeżeli założyć, że historyczne zależności będą miały miejsce. I tym razem, może sugerować koniec spowolnienia/recesji w Polsce w II kwartale 2009, a jeżeli za jakiś czas roczna zmiana WIGu „wyjdzie na zero”. Wskazywałoby to, że PKB r/r na przełomie 2009/2010 wyniesie 2 lub 3%:-).Plik w excel z bieżącymi i historycznymi danymi- Giełda i PKB .
Jakiś czas temu napisałem dwa artykuły. Gdzie starałem się przeanalizować co jest konsekwencją stosowania analizy fundamentalnej: Giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce? oraz dlaczego tak się dzieje: Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce?. Z kolei tutaj pisałem jak można wykorzystać powyższe zależności: Jak wykorzystać wiedzę o tendencjach w gospodarce na podstawie zmian indeksów giełdowych?
Plik w excel z bieżącymi i historycznymi danymi- dwa główne wnioski
- Historyczne szczyty Warszawski Indeks Giełdowy ustanawiał około kwartał po tym jak kwartalne. PKB Polski (liczone rok do roku) również ustanawiało szczyt (następnie rozpoczynało się spowolnienie co było sygnalizowane spadkami giełdy). Dane do WIG posiada plik w excel z bieżącymi i historycznymi danymi. Znajdujący się powyżej. Było tak w I q 1997, I q 2000, II q 2004 oraz II q 2007 (wykres 1. poniżej).
- Co ciekawe, z kolei dołki na WIG były ustanawiane około jednego kwartału przed dołkiem na PKB r/r.
Było tak w IV q 1997 r. (kryzys rosyjski) oraz w III q 2001 (wykres 1. poniżej) (następnie PKB wzrastało coraz szybciej, o czym świadczyły wzrosty na giełdzie).
Może z podobną sytuacją mamy do czynienia teraz (kwiecień 2009). Dlaczego miałoby tak być, czyli o podstawowych czynnikach fundamentalnych. Pisałem w kolejnych komentarzach na blogu Pana Wojtka Białka pod tym artykułem: http://wojciechbialek.blox.pl/2009/04/Historia-nauczycielka-spekulanta.html oraz pod tym: http://wojciechbialek.blox.pl/2009/04/Katastrofisci-z-MFW.html.
Generalnie są to czynniki, które negatywnie zadziałały w 2008 roku i spowodowały, że dałem prognozę spadku WIG20 o -30% w 2008, pisałem o tym tutaj: Najlepsza prognoza: Michał Stopka:-), czyli wyniki ankiety dotyczącej prognozy zamknięcia WIG20 na koniec 2008 r . Ponadto pozytywnym czynnikiem fundamentalnym (przynajmniej w krótszym terminie, bo w dłuższym pewnie wywoła inflację, jeżeli wierzyć wskaźnikowi WPI (Wskaźnik Przyszłej Inflacji) publikowanemu przez BIEC na przełomie 2009/2010 inflacja wyniesie około 6-7%… ) jest bardzo mocne osłabienie złotówki, pisałem o tym tutaj: Wzrost gospodarczy Polski zależy od PKB Niemiec czy może jednak od kursu EUR/PLN?
Czas pokaże czy wnioski są słuszne. Jeżeli tak, dołek na WIG był w I q 2009 co oznaczałoby, że dołek na PKB r/r powinien być około II q 2009. Jeżeli z kolei założyć dalsze wzrosty na giełdzie. (Czy nawet stabilizację, bo przez cały 2008 giełda spadała). To za jakiś czas roczna dynamika WIG wyjdzie na “zero”, co sygnalizowałoby PKB na przełomie 2009/2010 około 2 lub 3% r/r:-)
Plik w excel z bieżącymi i historycznymi danymi: kolejne wnioski
- Roczna ”spadająca” procentowa zmiana indeksu WIG wskazywała, że gospodarka będzie zwalniała (wykres 2. poniżej). Było tak podczas lat 1997-1998, 2000-2001 oraz ostatnio 2007 i 2008.
- Roczna ”wzrastająca” procentowa zmiana indeksu WIG wskazywała, że gospodarka będzie się coraz szybciej rozwijała (wykres 2. poniżej). Było tak w 1999 r. , w latach 2002-2004 oraz 2005-2007.
- Przejście rocznej dynamiki procentowej WIGu z ujemnej na dodatnią. Wskazywała, że PKB w kolejnych kwartałach będzie wynosiło mocno powyżej 3%. Było tak początkiem 1996 r., w połowie 1999 r. oraz w 2002 r.
- Z kolei przejście rocznej dynamiki WIGu z dodatniej na ujemną. Wskazywało na PKB w kolejnych kwartałach mocno poniżej 3%. Było tak w 1998 r., w początkiem 2001 r. oraz początkiem 2008 r. (…)
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS