Zachowanie się kursu spółki giełdowej
Zachowanie się kursu spółki giełdowej teoretycznie powinno dobrze przedstawiać bieżące informacje dostępne na rynku. Zgodnie z teorią rynków efektywnych. Ponadto, wbrew temu, co niektórzy twierdzą, rynek nie jest efektywny a więc praca analityka akcji ma sens. W artykule: Narzędzie przedstawiające wyniki finansowe spółki giełdowej pokazałem historyczne wyniki finansowe spółki giełdowej na przykładzie LPP. Jest to ciekawy przykład, na podstawie którego można np. wyciągnąć wniosek, że w dłuższym terminie na kurs spółki giełdowej wpływają zyski generowane przez firmę (co jest podstawową zasadą analizy fundamentalnej).
Zachowanie się kursu spółki giełdowej: spis danych excela
Poniżej wrzuciłem plik, w którym znajdują się dane od IV kwartału 2004
- Zysku kroczącego za ostatnie 4 kwartały
- Zysku netto przypadającego na jedną akcję (za ostatnie 4 kwartały)
- Kursu giełdowego LPP na koniec każdego kwartału
- P/E za ostatnie 4 kwartały oraz
- P/E dla zysku z kolejnych 4 kwartałów
kurs-lpp-a-zysk-netto.xls (warto tutaj podkreślić, że wyniki za każdy kwartał są publikowane zazwyczaj 4-6 tyg. po zakończeniu kwartału).
Zachowanie się kursu spółki giełdowej: wykres LPP
- Kurs akcji porusza się wraz ze zmieniającym się zyskiem netto generowanym przez spółkę:
W uproszczeniu można powiedzieć, że np. jeżeli zysk generowany przez spółkę wzrośnie o 100%, kurs akcji również powinien tyle wzrosnąć. (przy założeniu, że pozostałe czynniki wyceny pozostają niezmienione, czyli stopa wolna od ryzyka za którą np. w polskich warunkach uważa się pięcioletnią rentowność obligacji skarbu państwa oraz premia za ryzyko, która może wynosić koło 5%, więcej na ten temat pisałem np. tutaj).
Oczywiście chodzi o zysk powtarzalny, czyli po wyłączeniu jednorazowych zdarzeń. Innymi słowy chodzi o zysk ze sprzedaży, po wyeliminowaniu np. pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych lub uwzględnieniu np. przychodów/kosztów wynikających z zabezpieczeń walutowych. Jak obliczyć zysk ze sprzedaży pisałem np. tutaj. Podobny mechanizm zachodzi w przypadku spadku zysków.
Ponadto, aby „zarobić” na danej spółce, fakt znacznego wzrostu/spadku zysku nie może być już w „cenie”, czyli inwestorzy nie mogą się tego powszechnie spodziewać (kurs spółki zazwyczaj pierwszy „dyskontuje” zmianę zysków). Fakt czy wzrost/spadek zysków jest już w cenie można np. określić przez dokonanie wyceny, o metodach wyceny pisałem tutaj: Spis zagadnień. Można też sprawdzić konsensusy rynkowe (średnią prognoz analityków) publikowane np. w płatnym serwisie bloomberg. - Chociaż wskaźnik historycznego P/E za ostatnie 4 kwartały może się wydawać wysoki/niski, to kurs giełdowy może „dyskontować” przyszłe oczekiwania co do zmian zysku generowanego przez spółkę. Dlatego też ważne są oczekiwania co do kierunku i siły zmiany zysków jak i rzeczywiste wyniki publikowane przez spółkę w kolejnych kwartałach.
- Rynek nie jest efektywny i można dokonać kupna/sprzedaży akcji po atrakcyjnych cenach. Sytuacja taka miała miejsce np. na koniec III Q 2005, kiedy dla kolejnych czterech kwartałów wskaźnik P/E wynosił około 130 (później spadek kursu o 50%). Z kolei dla II, III oraz IV kwartału 2006 wskaźnik P/E dla kolejnych 4 kwartałów wynosił zaledwie 9 (później wzrost kursu o 400%). Pozostaje kwestią kluczową, jak to zaprognozować.
Zachowanie się kursu spółki giełdowej: podsumowanie
Jak już pisałem zachowanie się kursu spółki giełdowej reaguje na zmiany oczekiwanego zysku. Możliwy jest okres, w którym kurs mocno wzrasta, gdyż np. firma ma dokonać przejęcia czy też znacznie zwiększyć skalę działania. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu scenariusz ten się nie zrealizuje. Kurs spółki może się gwałtownie skorygować. Podobnie spółka może mieć słabe wyniki, jednak z powodu zmiany strategii czy też zmieniającego się makrootoczenia, sytuacja może się zmienić, zyski znacznie wzrosną a to powinno spowodować wzrost kursu.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS