
Zachowanie obligacji a giełda
Ostatnio obserwujemy bardzo ciekawe zachowanie obligacji skarbowych w Polsce, dokładnie to ich spadku rentowności. W efekcie na zwykłych funduszach obligacyjnych w ciągu ostatniego roku można było zarobić… nawet kilkanaście procent. Ostatnio „takie rzeczy” widziałem w… 2002/2003 roku, kiedy to na giełdzie rozpoczynała się mega hossa 2003-2007. Spostrzeżenie to podpowiada nam, że od końca grudnia 2012 obserwujemy na giełdzie tylko korektę hossy rozpoczętej na wiosnę 2012 roku.
Powyższy wniosek można jednak wyciągnąć tylko na podstawie analizy fundamentalnej. „Technicy” i zwolennicy podstawowej zasady technicznej „ucinaj straty” pewnie w większości już wyskoczyli z rynku bo giełda od końca grudnia 2012 roku zniosła część wzrostów. W ten sposób tworzą się trendy na giełdzie. „Fundamenty” nadają kierunek ale korekty tworzą krótkoterminowi spekulanci:
Krótkoterminowi gracze/zarządzający akcjami nie są w stanie zaakceptować większości ruchów na akcjach. Dlaczego? Chcą za wszelką cenę wyłapać każdą lokalną górkę i dołek. Nie dywersyfikują pozycji na różne instrumenty, zazwyczaj 100 % środków pakują w akcje. Spekulują zamiast inwestować. Trwonią kapitał na „obcinanie strat”, podatki, spread oraz prowizje. W ten sposób nie można dużo zarobić a właściwie jest to prosta droga do złamania podstawowej zasady o której pisałem tutaj: Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie… Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy; Zasada nr 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1; Warren Buffet
Rentowności dziesięcioletnich obligacji spadły już do prawie 3 % w skali roku, co widać na poniższym wykresie.
Dziesięć lat temu przy rentowności obligacji w skali roku około 10 % fundusze obligacyjne w ciągu roku dały zarobić nawet 20-30 %. Wtedy, podobnie jak teraz, była to oczywiście zasługa dynamicznego spadku rentowności. Oprócz odsetek od samych obligacji bardzo dużo zarabiało się na wzroście wycen samych obligacji. Mechanizm jest podobny jak przy DCF i spadku stopy dyskontowej.
Zachowanie obligacji: rentowność 10 letnich obligacji
Oczywiście rentowności mocno spadają tylko wtedy gdy inflacja załamuje się w efekcie spowolnienia na PKB i wzrostu bezrobocia. Podobnie było wtedy i jest teraz. A to ma wpływ na niskie wyceny na giełdzie oraz na wysokość stóp procentowych RPP. Tak jak już kiedyś pisałem na mojej stronie w tym cyklu stopy procentowe spadną do poziomów niespotykanych historycznie.
O innych powodach za i przeciw pisałem ostatnio tutaj: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw kwiecień 2013
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS