
Aktualizacja rocznej zmiany WIG
Aktualizacja rocznej zmiany WIG w latach 2009-2011 pozwalała sądzić, że PKB będzie dobre a miejsc pracy przybędzie: i tak też się stało. Idąc tym tropem, należy spodziewać się poprawy PKB a na rynku pracy w drugiej połowie 2013 r. Ponieważ obecna dynamika WIG-u r/r pokazuje, ze za trzy kwartały będzie lepiej.
W 2009 roku odkryłem ciekawą historyczną zależność pomiędzy roczną zmianą procentową giełdy, PKB oraz miejscami pracy BAEL. Pisałem o tym tutaj: Giełda i PKB/bezrobocie 1996/2010 czyli giełda “dyskontuje” PKB i zatrudnienie… oraz tutaj: Zależności pomiędzy giełdą, PKB oraz zatrudnieniem (bezrobociem) czyli dlaczego bezrobocie już nie wzrośnie cz. 2
Z kolei na temat miejsc pracy BAEL i tego, że w latach 2009-2012 przybyło kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy w Polsce pisałem ostatnio tutaj: Rynek pracy w Polsce 1995-2012 jak naprawdę jest?. Tak dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce w ostatnich latach (tworzenie nowych miejsc pracy) była oczywiście sygnalizowana przez historyczne zachowanie się polskiej giełdy, o czym poniżej.
Dzisiaj postanowiłem przypomnieć i zaktualizować tamten wpis i zobaczyć, czy „wzór”:-) nadal działał w latach 2009-2012. Jeżeli tak to co wynika z tego na przyszłość…
Aktualizacja rocznej zmiany WIG: w poniższym wpisie
- Obecnie roczna zmiana giełdy pokazuje nam, że właśnie mamy dołek na PKB, bo rok do roku giełda już sporo urosła… Ciekawe czy i tym razem się sprawdzi:-)
- A co będzie się działo na rynku pracy? Poprawa na rynku pracy nastąpi w drugiej połowie 2013 r. (obecna dodatnia dynamika r/r pokazuje, że za trzy kwartały będzie lepiej), a do tego czasu będzie słabo (spadki indeksu WIG r/r w roku 2011/2012 pokazywały, że po trzech kwartałach będzie słabiej na rynku pracy, z czym właśnie mamy do czynienia)
Aktualizacja rocznej zmiany WIG: roczna dynamika WIG
Najpierw trzeba zaznaczyć, że wykres w punktach polskiej giełdy (WIG) to jedno a roczna zmiana tego indeksu w procentach to inna sprawa. Roczna dynamika WIGu powstaje przez sprawdzenie o ile giełda wzrosła lub spadła w ostatnim roku:
Aktualizacja rocznej zmiany WIG: roczna dynamika WIG i PKB
Z kolei tutaj pokazałem jak roczna zmiana procentowa giełdy ładnie pokrywa się z roczną dynamiką kwartalną PKB w Polsce. Jak widać „wzór” działał też w latach 2009-2012:-)
W roku 2008/2009 działałby jeszcze lepiej, gdyby zrobić korektę o paniczne spadki giełdy po upadku Lehman Brothers na jesieni 2008 r. Wtedy na wykresie nie byłoby spadków rocznych aż 60% a potem w 2009 nie byłoby tak mocnych wzrostów r/r, co spowodowałoby, że roczna zmiana giełdy idealnie pokrywałaby się ze zmianą PKB.
Jak widać na powyższym wykresie roczna zmiana giełdy pokazywała już pod koniec 2011 r., że PKB mocno spowolni. A już dokładnie widać to było na wiosnę 2012, kiedy giełda spadała rok do roku ponad 20% a RPP… podnosiła wtedy stopy procentowe…
Obecnie roczna zmiana pokazuje nam, że właśnie mamy dołek na PKB, bo rok do roku giełda już sporo urosła… Ciekawe czy i tym razem się sprawdzi:-)
Aktualizacja rocznej zmiany WIG: dynamika miejsc pracy BAEL trzy kwartały do tyłu
Jak widać dodatnia roczna zmiana giełdy w latach 2009-2011 wskazywała, że miejsc pracy będzie przybywało, co rzeczywiście miało miejsce.
A o czym mówi nam giełda na przyszłość? Że poprawa na rynku pracy nastąpi w drugiej połowie 2013 r. (obecna dodatnia dynamika r/r pokazuje, że za trzy kwartały będzie lepiej), a do tego czasu będzie słabo (spadki indeksu WIG r/r 2011/2012 pokazywały, że po trzech kwartałach będzie słabiej na rynku pracy, co właśnie ma miejsce).
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS