
Wskaźniki zadłużenia firmy
Aby zmierzyć ryzyko finansowe firmy z pewnością pomogą nam wskaźniki zadłużenia firmy. Następnie można posłużyć się wskaźnikami bilansowymi i niebilansowymi. Pierwsze z nich pokazują relację zadłużenia do kapitału własnego a kolejne mówią o zyskach i gotówce, które zmniejszają stałe zobowiązania finansowe.
Dźwignia finansowa
Dźwignia finansowe jest dodatkowym ryzykiem, jeżeli chodzi o zwrot z kapitału akcyjnego. Dzieje się tak, gdyż spółka zaciąga dług (sprzedaje obligacje) w celu zwiększenia zainwestowanego kapitału. W takiej sytuacji odsetki płacone są przed obliczaniem zysków przypadających na akcje i płatności odsetek od zobowiązań traktowane są jako stałe zobowiązanie.
Dźwignia operacyjna
Podobnie jak w przypadku dźwigni operacyjnej, dzięki zadłużeniu, w okresie dobrej koniunktury następuje większy wzrost zysków przypadających na akcje niż zysków operacyjnych. Z drugiej strony w okresie recesji zyski przypadające na akcje są mniejsze z powodu stałych kosztów odsetkowych. Dlatego też w momencie gdy spółka zwiększa finansowanie długu dzięki stałym zobowiązaniom, rośnie również ryzyko finansowe jak i możliwość bankructwa.
Wskaźniki zadłużenia firmy: dług do kapitału własnego
Wskaźniki udziału długu (bilansowe) -(proportion of debt ratios): poniżej przedstawiam dwa wzory, pierwszy opisuje wskaźnik długu/kapitał akcyjny. Drugi opisuje wskaźnik zadłużenie długoterminowe/kapitał całkowity.
Wskaźniki zysku lub przepływów pieniężnych
Poniżej przedstawiam dwa wzory, pierwszy opisuje pokrycie odsetek. Drugi opisuje wskaźnik pokrycia całkowitych stałych płatności (Total Fixed Charge Coverage).
Zgodnie z autorami książki, na której opieram ten artykuł, poziom ryzyka finansowego (wskaźniki zadłużenia firmy oraz wskaźniki zysku lub przepływów pieniężnych), może być akceptowany przez firmę w zależności od ryzyka operacyjnego danej spółki. Jeżeli ryzyko to jest małe inwestorzy mogą akceptować wyższe ryzyko finansowe. Przykładem może być branża spożywcza, gdzie firmy mają zazwyczaj stabilne zyski operacyjne i dlatego też ryzyko przedsiębiorstwa jest niskie co nie oznacza, że ryzyko finansowe może być większe. Z perspektywy czasu to jest ciekawy przypadek, który pokazuje co dzieje się jeżeli firma nie spełnia odpowiednich wskaźników finansowych: Używane mieszkania znowu potanieją? Znany deweloper na krawędzi bankructwa
Na podstawie:
„Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem”, Frank K. Reilly, Keith C. Brown, PWE Warszawa 2001, str 547-552
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS