
Wskaźniki płynności
Wskaźniki płynności pozwalają nam spojrzeć głębiej w sprawozdanie finansowe spółki. Analiza poniższych wskaźników mówi o źródłach gotówki, która służy do regulowania bieżących zobowiązań. Wskaźniki płynności pokazują jaka jest zdolność firmy do regulowania przyszłych, krótkoterminowych zobowiązań oraz zobaczyć które z nich są najbardziej pilne. Na koniec, warto podkreślić, że płynności wiąże się ściśle z cyklem konwersji gotówki.
Wskaźniki płynności bieżącej (III stopnień płynności):
Jest to stosunek aktywów obrotowych do wartości zobowiązań krótkoterminowych, inaczej: aktywa bieżące/pasywa bieżące. Wartość tego wskaźnika powinna być plus/minus 1,2, w praktyce czasem wymaga się, aby majątek obrotowy był nawet 2 razy większy niż zobowiązania bieżące, wiele zależy też od branży.
Wskaźniki płynności szybkiej (II stopień płynności):
Jest to stosunek aktywów obrotowych pomniejszonych o zapasy do wartości zobowiązań krótkoterminowych. Aktywa obrotowe mają różny stopień płynności, dlatego do obliczenia wskaźnika płynności szybkiej pomija się w liczniku najmniej płynne zapasy, zostawiający tylko inwestycje krótkoterminowe oraz należności. Wskaźnik ten powinien znajdować się w okolicy 1, natomiast ważne jest również sprawdzenie, czy wśród należności nie ma należności przeterminowanych, które mogą być nieściągalne.
Wskaźniki płynności gotówkowej (I stopień płynności):
Jest to stosunek gotówki i zbywalnych papierów wartościowych do wartości zobowiązań krótkoterminowych. W praktyce zazwyczaj poziom tego wskaźnika jest niski bo w przeciwnym wypadku odbiłoby się to negatywnie na rentowności.
Wskaźniki pokrycia zobowiązań należnościami:
Jest to stosunek należności krótkoterminowych do zobowiązań krótkoterminowych. Często do wyznaczenia wskaźnika bierze się pod uwagę tylko należności i zobowiązania z tytutłu dostaw i usług, gdyż w ten sposób wskaźnik bardziej odnosi się do działalności operacyjnej. Za minimalny poziom przyjmuje się wartość wskaźnika równą 1.
Kapitał pracujący:
Dodatkowo płynność w firmie pokazuje kapitał pracujący czyli kapitał obrotowy netto. Wskaźnik kapitał obrotowy w dniach obrotu, czyli wskaźnik kapitałochłonności obrotu to: kapitał obrotowy netto/sprzedaż netto * 360 dni. Wskaźnik ten pokazuje liczbę dni obrotu na jaką wystarczy kapitał obrotowy. Wskaźnik ten maleje wraz ze wzrostem sprzedaży. Nieproporcjonalny wzrost kapitału pracującego do obrotu może spowodować utratę płynności finansowej firmy.
Rotacja zapasów:
Wskaźnik obrotu zapasami to stosunek sprzedaży netto do średniego stanu zapasów. Wzrost tego wskaźnika pokazuje, że zapasy wystarczają na coraz mniejszą liczbę dni sprzedaży a wtedy może to oznaczać trudności w zaspokajaniu potrzeb odbiorców. Z drugiej strony oznacza to również mniejsze koszty magazynowania oraz uwolnienie kapitału obrotowego zainwestowanego w zapasach.
Wskaźniki rotacji zapasów w dniach inaczej cykl rotacji zapasów:
Jest to stosunek średniej wysokości zapasów do kosztów sprzedanych towarów i produktów pomnożony przez liczbę dni danego okresu lub: 360/wskaźnik obrotu zapasami. Niski poziom tego wskaźnika mówi o szybkim obrocie zapasami a więc świadczy to również o krótkim okresie magazynowania. Generalnie wskaźnik ten powinien być zbliżony do średniej w branży. Zbyt długi okres realizacji (wysoki wskaźnik-duże zapasy) może oznaczać, że kapitał jest zamrożony w zapasach lub są one przestarzałe, natomiast zbyt szybki okres realizacji (niski wskaźnik-małe zapasy) może oznaczać, że zapasy są nieodpowiednie, powodując za wolne dostawy do klientów, co może niekorzystnie wpływać na sprzedaż.
Wskaźniki rotacji należności:
Jest to stosunek sprzedaży netto do średniego stanu należności. Zgodnie ze standardami zachodnimi wskaźnik ten powinien być w przedziale 7-10, wskaźnik poniżej siedmiu może świadczyć o tym, że firma zbyt długo kredytuje swoich odbiorców a przez to gotówka jest zbyt długo zamrożona w należnościach.
Wskaźniki ściągalności należności:
Jest to stosunek należności z tytułu dostaw/średni dzienny przychód ze sprzedaży.
średni przychód ze sprzedaży = przychód ze sprzedaży/365. Powyższy wskaźnik pokazuje ile dni średnio firma czeka na zapłatę należności przez odbiorców, wysoki wskaźnik mówi o nie wywiązywaniu się odbiorców firmy a więc, że przedsiębiorstwo finansuje swoich odbiorców.
Wskaźniki rotacji należności w dniach inaczej cykl rotacji należności (wskaźnik inkasa):
Jest to stosunek średniej wysokości należności z tyt. dostaw i usług do przychodów ze sprzedaży pomnożony przez liczbę dni danego okresu lub 360/wskaźnik rotacji należności. Powyższy wskaźnik jest jednym z tych, które nie powinny się zbytnio różnić od średniej w branży. Jeżeli w danej firmie wskaźnik ten znacznie przewyższa średnią prawdopodobnie oznacza to, że klienci zalegają z płatnościami i występują „złe długi”. Z kolei jeżeli wskaźnik ten byłby znacznie poniżej średniej, może to oznaczać bardzo rygorystyczne terminy płatności dla odbiorców, co może niekorzystnie przekładać się na przyszłą sprzedaż.
Wskaźniki rotacji zobowiązań handlowych w dniach inaczej to: cykl rotacji zobowiązań:
Jest to stosunek średniej wysokości zobowiązań wobec dostawców do kosztów sprzedanych towarów i produktów pomnożony przez liczbę dni danego okresu.
Na podstawie:
- „Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem”, Frank K. Reilly, Keith C. Brown, PWE Warszawa 2001
- portal.wsiz.rzeszow.pl/plik.aspx?id=8048
- www.pwsz.nysa.pl/instytut/finanse/wilimowska/anal%20fin.pdf
- http://www.sciaga.pl/tekst/15571-16-wskazniki_z_analizy_ekonomiczno_finansowej_omowienie
- http://www.sciaga.pl/tekst/15571-16-wskazniki_z_analizy_ekonomiczno_finansowej_omówienie
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS