
Wskaźniki efektywności firmy
Na wstępie warto wymienić dwa podstawowe wskaźniki efektywności firmy: wskaźnik obrotu aktywami całkowitymi i wskaźnik obrotu aktywami trwałymi netto. Ich poziom uzależniony jest od efektywności wykorzystania zasobów przez firmę.
Wskaźniki efektywności firmy: obrót aktywami całkowitymi
(Total Asset Turnover):
Wskaźnik ten wskazuje na efektywność wykorzystania zasobów przez firmę. Jego wartość może wahać się od 1 w branżach bardzo kapitałochłonnych (przemysł metalurgiczny) do ponad 10 (niektóre branże handlu detalicznego). Na jego wartość może też mieć wpływ uwzględnienie aktywów leasingowych. Relatywnie niski poziom tego wskaźnika może świadczyć o zamrożenie kapitału a nienaturalnie wysoki świadczy o wykorzystaniu w pełni zamortyzowanego wyposażenia.
Wskaźniki efektywności firmy: obrót aktywami trwałymi netto
(Net Fixed Assets Turnover):
Relatywnie niski poziom tego wskaźnika może świadczyć o zamrożenie kapitału a nienaturalnie wysoki świadczy o wykorzystaniu w pełni zamortyzowanego wyposażenia.
Na podstawie:
“Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem”, Frank K. Reilly, Keith C. Brown, PWE Warszawa 2001
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS