Dlaczego tak mało zarabiamy?
W kontekście tego co dzieje się na Ukrainie postanowiłem sprawdzić kilka danych gospodarczych. Sprawdzić dlaczego tak mało zarabiamy i zestawić dane dla Polski i Unii Europejskiej.
Jak zwykle poniższe zestawienia dają do myślenia, po pierwsze w kontekście tsunami demograficznego… Jak widać sytuacja demograficzna w Polsce jest rewelacyjna w kontekście tego co dzieje się na Ukrainie…
A po drugie w kontekście naszych rozważań dotyczących pytania dlaczego wynagrodzenia w Polsce (i innych państwach) są takie a nie inne…
Dla przypomnienia poniżej wykres, gdzie pokazałem, że przeciętne wynagrodzenie w danym państwie zależy od PKB wytworzonego przez jedną osobę (PKB to wartość dóbr i usług wytworzonych w danym roku w danym państwie):
Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
Więcej na temat relacji z powyższego wykresu pisałem tutaj: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Dlaczego tak mało zarabiamy: podstawowe dane
Kila podstawowych danych dla Polski, Ukrainy oraz Unii Europejskiej:
Liczba mieszkańców (około):
-
Polska: 38 mln
-
Ukraina: 44 mln
- Unia Europejska: 500 mln
Liczba mieszkańców na Ukrainie jest tylko kilka mln osób większa niż w Polsce. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze dwadzieścia lat temu liczba mieszkańców Ukrainy była wyższa niż w Polsce o kilkanaście mln osób !
Dlaczego tak mało zarabiamy: struktura demograficzna Polski
Warto też zauważyć, że struktura demograficzna na Ukrainie jest jeszcze gorsza niż w Polsce. Czyli dla przypomnienia proporcje są jeszcze gorsze niż te wynikające z poniższych wykresów dla Polski:
Zmiana w procentach liczby osób w Polsce w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r.:
To samo ujęcie: zmiana liczby osób w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r. :
(więcej na temat powyższych wykresów pisałem tutaj: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?)
Dlaczego tak mało zarabiamy: zaawansowane dane
Powierzchnia (około):
- Polska: 312 tys. km 2
- Ukraina: 603 tys. km 2
- Unia Europejska: 4 300 tys. km 2
Ukraina jest dwa razy większa niż Polska
PKB w skali roku (nominalnie czyli bez uwzględnienia siły nabywczej pieniądza w danym państwie) (około) :
- Polska: 500 mld USD
- Ukraina: 175 mld USD
- Unia Europejska: 17 000 mld USD
Nominalnie PKB całej Ukrainy jest znacznie niższe niż Polski i wynosi tylko około 1/3 naszego, pomimo większej liczby mieszkańców …
PKB w sile nabywczej (po uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza w danym państwie) (około):
- Polska: 800 mld USD
- Ukraina: 330 mld USD
- Unia Europejska: 16 000 mld USD
W sile nabywczej PKB jest trochę lepiej, ale nadal jest to tylko 40 % naszego…
PKB na osobę (bez uwzględnienia siły nabywczej pieniądza) (około):
- Polska: 13 tys. USD
- Ukraina: 4 tys. USD
- Unia Europejska: 34 tys. USD
Ale dopiero powyższe cyfry pokazują prawdziwą sytuację gospodarczą… PKB wytwarzane przez jedną osobę na Ukrainie to tylko kilkanaście procent średniej UE…
Również powyżej widać, że w Polsce nominalnie jedna osoba wytwarza zaledwie 1/3 PKB wytwarzanego przez jedną osobę z Unii Europejskiej. Warto tutaj pamiętać, że do średniej dla całej UE wchodzi też Polska (i pozostałe nowe kraje) więc powyższa relacja jest jeszcze gorsza dla Polski biorąc pod uwagę tylko Europę Zachodnią…
PKB na osobę w sile nabywczej (po uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza w danym państwie) (około):
- Polska: 21 tys. USD (47 miejsce na świecie)
- Ukraina: 7 tys. USD (105 miejsce na świecie)
- Unia Europejska: 32 tys. USD
Po uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza w danym państwie relacja PKB wytwarzanego przez jedną osobę ulega poprawie. Nie jest to jakaś ogromna poprawa ale warto o tym pamiętać. Wiele osób mówi, że w Europie Zachodniej zarabia się o wiele więcej ale osoby te nie biorą pod uwagę, że koszty życia są też jednak wyższe niż w Polsce.
Dlaczego tak mało zarabiamy: wynagrodzenia na Ukrainie
Po powyższych zestawieniach o wiele lepiej zrozumiemy poniższe dane, gdzie pokazano przeciętne miesięczne wynagrodzenie na Ukrainie w zależności od województwa. Znacznie niższe PKB wytwarzane przez jedną osobę w konsekwencji prowadzi też do znacznie niższych zarobków niż w Polsce czy reszcie Unii Europejskiej:
Powyższe dane są w Hrywnach, obecnie 1 tys. Hrywien to około 370 zł. Przeciętne wynagrodzenie na Ukrainie waha się od kilkuset złotych do trochę powyżej tysiąca złotych….
Innymi słowy zachowana jest relacja: PKB na osobę na Ukrainie to niskie kilkadziesiąt procent tego co w Polsce co w efekcie przekłada się na płace w wysokości niskich kilkudziesięciu procent tego co jest w Polsce…
Dlaczego tak mało zarabiamy: wynagrodzenia w Polsce
Dla przypomnienia w Polsce średnia krajowa wynosi prawie 4 tyś. zł (czyli tyle co mniej więcej PKB wytwarzane przez jedną osobę):
Jak widać z powyższych danych na Ukrainie szczególnie widać, że niskie PKB wytwarzane przez jedną osobę przekłada się również na niskie wynagrodzenia. Podobnie jak w Polsce względem Europy Zachodniej czy USA…
I tutaj dochodzimy do kolejnego bardzo ważnego pytania: dlaczego PKB na osobę na Ukrainie i Polsce jest niższe niż na przykład w USA? Dlaczego wynagrodzenia w USA są tak wysokie w relacji do Ukrainy i Polski?
Odpowiedź na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć na pytanie z tego wpisu: Jak rozwiązać wszystkie problemy Polski? Podwoić PKB! Podwoić PKB! Podwoić PKB!. Innymi słowy jak sprawić aby w Polsce było znacznie lepiej, aby ludzie w Polsce znacznie lepiej zarabiali, aby ludzie z Polski nie musieli wyjeżdżać?
Dlaczego tak mało zarabiamy: struktura wytwarzanych dóbr
Odpowiedzią jest struktura wytwarzanych dóbr i usług, czyli co produkuje/wytwarza dana gospodarka oraz gdzie pracują ludzie:
Co jest głównym powodem, że na Ukrainie ludzie tak mało zarabiają, że jest taka słaba sytuacja gospodarcza?
- Gospodarka Ukrainy oparta jest w dużej mierze na rolnictwie. Pracuje w nim aż 20 % osób.
- Gospodarka USA oparta jest na usługach.
Rolnictwo jest najmniej dochodowym zajęciem… Dlaczego? Bo jest ogromna konkurencja a sam produkt nie jest zaawansowany technologicznie. W łańcuchu wartości produkty spożywcze to produkty nisko przetworzone. Człowiek w tym zakresie niewiele jest w stanie wymyśleć od setek lat.
Jak widać powyżej kluczem do sukcesu USA nie jest również przemysł ale właśnie usługi. Przemysł generuje w USA tylko około 20 % PKB
Sytuacja w Polsce jest pośrednia pomiędzy sytuacją na Ukrainie i USA. Dlatego też nasze wynagrodzenia są pomiędzy wynagrodzeniami na Ukrainie i w USA.
Polska nadal w znacznym stopniu jest krajem rolniczym. Nadal znaczna część osób pracuje w rolnictwie. Podobnie jest z przemysłem. Ale na to nakłada się dodatkowo niski stopień przetworzenia/technologiczny produktów rolniczych i przemysłowych…
Bibliografia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine#Economy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Ukrainy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Polski
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS