
Metoda konsolidacji pełnej
Metoda konsolidacji pełnej jest jedną z trzech metod konsolidacji sprawozdań finansowych. Polega ona na zsumowaniu w pełnej wartości danych pozycji ze sprawozdania. Zarówno jednostki dominującej jak i jednostek zależnych oraz na zastosowaniu wyłączeń i korekt. Celem takiego zabiegu jest ukazanie sprawozdania w taki sposób, jakby była to jedna jednostka. Jednostka dominująca, mająca siedzibę na terytorium Polski, sporządza roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej. Obejmujące jednostkę dominującą i jednostki od niej zależne wszystkich szczebli, bez względu na to w jakim kraju znajduje się ich siedziba. Sprawozdanie zestawione jest w taki sposób, jakby to była jedna jednostka.
Metoda konsolidacji pełnej- definicja:
Metodą konsolidacji pełnej konsoliduje się dane jednostki zależnej. Metoda ta polega na sumowaniu, w pełnej wartości poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej. Jednostek zależnych oraz dodatkowo na dokonaniu wyłączeń oraz innych korekt, opisanych poniżej.
Metoda konsolidacji pełnej- wyłączenia:
Wyłączeniu podlega wyrażona w cenie nabycia wartość udziałów posiadanych przez jednostkę dominującą i inne jednostki objęte konsolidacją w jednostkach zależnych, która odpowiada udziałowi jednostki dominującej i innych jednostek grupy kapitałowej objętych konsolidacją w jednostkach zależnych, na dzień rozpoczęcia sprawowania nad nimi kontroli.
Jeżeli wartość posiadanych udziałów i odpowiadająca im część aktywów netto jednostek zależnych, wycenionych według ich wartości godziwych, różnią się, to:
–nadwyżkę wartości udziałów nad odpowiadającą im częścią aktywów netto wycenionych według ich wartości godziwych (wartość firmy,ang: goodwill) wykazuje się w aktywach skonsolidowanego bilansu w odrębnej pozycji aktywów jako „Wartość firmy jednostek podporządkowanych„,
-z kolei nadwyżkę odpowiedniej części aktywów netto wycenionych według ich wartości godziwych nad wartością udziałów (ujemną wartość firmy, ang: badwill), wykazuje się w pasywach skonsolidowanego bilansu w odrębnej pozycji jako „Ujemna wartość firmy jednostek podporządkowanych„.
W przypadku zmian procentowego udziału jednostki dominującej lub grupy kapitałowej w aktywach netto jednostki zależnej w wyniku wydania (emisji) udziałów, powstałą z tego tytułu różnicę (wartość firmy lub ujemną wartość firmy) zalicza się w całości do przychodów lub kosztów finansowych.
Wyłączeniu podlegają również w całości:
-wzajemne należności oraz zobowiązania,
-przychody i koszty operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
-zyski lub straty powstałe w wyniku operacji gospodarczych dokonanych między jednostkami objętymi konsolidacją,
–dywidendy naliczone lub wypłacone przez jednostki zależne jednostce dominującej i innym jednostkom objętym konsolidacją.
Jeżeli w ciągu roku obrotowego zbyto udziały w jednostce zależnej, to w skonsolidowanym rachunku zysków i strat wykazuje się:
-wyniki działalności osiągnięte przez tą jednostkę zależną do dnia zbycia udziałów przez jednostkę objętą konsolidacją,
-wynik ze zbycia udziałów jednostki zależnej, ustalony jako różnica między przychodem ze zbycia udziałów a odpowiadającą im częścią aktywów netto jednostki zależnej, skorygowana o nieodpisaną część wartości firmy lub ujemną wartość firmy, dotyczącą zbytych udziałów.
Udziały w kapitale własnym jednostek zależnych, należące do osób lub jednostek innych niż objęte konsolidacją, wykazuje się w odrębnej pozycji pasywów skonsolidowanego bilansu, po kapitałach własnych jako „Kapitały mniejszości”. Z kolei przypadające na inne osoby lub jednostki nieobjęte konsolidacją zyski lub straty wykazuje się w skonsolidowanym rachunku zysków i strat po pozycji „Wynik finansowy netto” jako „Zyski (straty) mniejszości”. Jeżeli straty jednostek zależnych przypadające na kapitały mniejszości przekraczają kwoty gwarantujące ich pokrycie, to ich nadwyżka podlega rozliczeniu z kapitałem własnym grupy kapitałowej.
Kolejna część artykułu: Sprawozdania finansowe jednostek powiązanych cz.2: Metoda konsolidacji proporcjonalnej
Na podstawie:
Ustawa o rachunkowości z 29 września 1994 r. – Rozdział 6
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS