
Praca analityka akcji
Praca analityka akcji będzie dzisiejszym tematem wpisu, mam nadzieję, że informacje w tym artykule przydadzą się potencjalnie zainteresowanym taką pracą. Bardziej szczegółowe informacje na temat tego jak stworzyć warunki do znalezienia pracy opisałem w tym artykule: Jak znaleźć pracę jako analityk akcji?
Praca analityka akcji- podstawy
Podstawowa sprawa to wykształcenie się dwóch, różniących się, stanowisk analityka akcji a mianowicie „buy side” oraz „sell side”.
Sell side: jak sama nazwa wskazuje analitycy sell side pracują po stronie sprzedażowej, czyli po stronie biur maklerskich. Wydają rekomendacje inwestycyjne w formie raportów, zazwyczaj dostępne dla szerszego grona firm zarządzających aktywami lub klientów indywidualnych.
Buy side: jak sama nazwa wskazuje analitycy buy side pracują po stronie firm zarządzających aktywami. Ich praca polega na rekomendowaniu, które akcje kupić do portfela akcyjnego firmy zarządzającej aktywami. Rekomendacje takie (rekomendacje wewnętrzne) dostępne są tylko dla użytku wewnętrznego danej firmy zarządzającej aktywami.
Poniższy opis stanowisk może się różnić w poszczególnych firmach, jednak generalnie powinien on oddawać charakter pracy.
Praca analityka akcji- sell side
- Analitycy sell side wydają raporty analityczne z rekomendacjami inwestycyjnymi oraz codzienne komentarze dla strony buy side, czyli zarządzającej aktywami. Raporty analityczne dotyczą zarówno firm już notowanych jak również firm wchodzących na giełdę jak i przeprowadzających kolejne emisje akcji.
- Firmy zarządzające aktywami nie płacą za te rekomendacje, handlują jednak akcjami za pośrednictwem biur maklerskich, więc domowi maklerskiemu zależy na dobrym zespole analitycznym.
- Analitycy sell side mają zazwyczaj bardzo ograniczoną liczbę spółek i sektorów , szczególnie podczas hossy, gdzie mogą pisać prospekty emisyjne dla spółek.
- Ograniczona liczba spółek wynika z faktu pisania rozbudowanych raportów analitycznych, co zajmuje stosunkowo dużo czasu. Aby przygotować dogłębną analizę spółki potrzeba kilku tygodni, co siłą rzeczy powoduje, że w ciągu roku taki analityk może śledzić i aktualizować raporty dla ograniczonej liczby spółek.
- Ponadto praca analityka sell side polega na monitorowaniu informacji pojawiających się na temat ich spółek a następnie komentowaniu tych informacji w codziennych, porannych „daily” wysyłanych do „buy side”.
- Analitycy sell side zazwyczaj bardzo wcześnie przychodzą do pracy, tak aby mieli czas na przeczytanie i skomentowanie bieżących informacji (szczególnie podczas publikowania sprawozdań finansowych za ostatni kwartał).
- Podsumowując analitycy sell side dostarczają informacji, które mogą posłużyć analitykom buy side do podjęcia decyzji, które akcje kupić a które akcje sprzedać.
Praca analityka akcji- buy side
- Analitycy buy side pokrywają zazwyczaj więcej sektorów i spółek a przez to siłą rzeczy mniej czasu poświęcają jednej spółce.
- Analitycy buy side spotykają się regularnie z analitykami sell side i rozmawiają o ich spółkach.
- Analitycy buy side mogą, ale nie muszą opierać się na raportach strony sell side.
- Analitycy buy side mogą dokonywać własnych wycen, ale siłą rzeczy poświęcają na to mniej czasu.
- Analitycy buy side spotykają się ze znacznie większą liczbą prezesów czy zarządów spółek giełdowych niż sell side (mogą tam dowiedzieć się o rzeczach, o których nie pisze się w raportach sell side, bo raporty takie może przeczytać np. konkurencyjna firma).
- Analitycy buy side wynagradzani są zazwyczaj od wyniku (chociaż to zależy od firmy).
- Analitycy buy side przychodzą do pracy później niż sell side.
Praca analityka akcji- narzędzia analityczne
Jak widać z powyższego opisu, techniki analizy i wykorzystywane narzędzia będą się różniły po pierwsze ze względu na to czy jest to strona sell side czy buy side a po drugie różnice mogą też wynikać ze względu na politykę inwestycyjną danej firmy.
Generalnie w inwestowaniu chodzi o jedno, czyli o wynik końcowy. Odwieczny problem to odpowiedź na pytanie czy spośród notowanych spółek (obecnie na gpw jest ich już ponad 350) lepiej żeby analityk znał dokładnie 20 czy też mniej dokładnie, ale parę razy tyle spółek, gdzie może trafić się ciekawa okazja inwestycyjna.
Paradoksalnie plusem zajmowania się większą liczbą spółek z różnych sektorów jest np. możliwość wykorzystywania ważnych informacji uzyskanych z analizy różnych sektorów czy też spotkań z zarządami. Np. dla analityka banków może być bardzo użyteczna wczesna informacja o załamaniu się popytu na rynku deweloperów (dlatego też tak ważny jest zgrany zespół analityczny i przepływ informacji po stronie buy side). Generalnie dylemat ten podobny jest do teorii związanej z analizą potencjału strategicznego spółki, czyli bilansem strategicznym i kluczowymi czynnikami sukcesu.
Praca analityka akcji- zarobki
Zarobki w dużej mierze zależą od firmy, jednak zazwyczaj analitycy sell side zarabiają więcej niż analitycy buy side. Praca po stronie sell side jest bardziej cykliczna, gdyż podczas hossy jest niedobór analityków, a podczas bessy stanowiska pracy są w większym stopniu ograniczane niż po stronie buy side. Z drugiej strony łatwiej stracić pracę po stronie buy side, jeżeli ktoś się nie sprawdza. Ponadto łatwiej znaleźć pracę po stronie sell side a potem przejść na stronę buy side (zarządzający aktywami sami mogą zaproponować pracę po ocenie pracy analityka sell side). Jeżeli ktoś nie jest znany trudno od razu znaleźć pracę po stronie buy side, szczególnie bez licencji.
Z kolei wywiad na temat mojej pracy w ING PTE ukazał się w Equity Magazine i został w całości opublikowany na stronie internetowej czasopisma. Można go przeczytać klikając w poniższe zdjęcie:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS