
Polska gospodarkę czeka kilka tłustych lat
Dzisiaj postanowiłem opisać spostrzeżenie, które zauważyłem parę lat temu. Pisałem o nim na moim blogu już w 2009 r.: PKB+bezrobocie 1996-2002=2006-2012? Od tamtego czasu minęły już ponad trzy lata i z perspektywy czasu można powiedzieć, że spostrzeżenie to całkiem dobrze przetrwało próbę czasu. Między innymi również dzięki tej obserwacji byłem w stanie osiągać ponadprzeciętne wyniki inwestycyjne w pracy zawodowej pracując w ING OFE: Rezygnacja z pracy w ING Funduszu Emerytalnym, czyli zrobiłem to co większość osób chciałaby zrobić, ale nie ma odwagi:-). Czy Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat? O tym w artykule poniżej.
Myślę, że w inwestowaniu najważniejsze jest logiczne rozumowanie, myślenie niestandardowe, dostrzeganie tego, czego nie dostrzegają inni, chociaż tak naprawdę każdy widzi te same dane czy cyferki. Poniżej przykład takiego myślenia, że można i warto szukać ciekawych zależności, bo dzięki temu możemy lepiej rozumieć procesy zachodzące w gospodarce i w biznesie. Dzięki temu można zauważyć bardzo wiele użytecznych i wartościowych rzeczy…
To jest wpis z serii edukacyjnej:
„Cykl dziesięcioletni w polskiej gospodarce i na rynku pracy”
Jeżeli jesteś tutaj nowy/nowa, warto, po przeczytaniu tego wpisu, zapoznać się z poniższymi analizami oraz komentarzami. Moimi oraz moich czytelników na temat mojego odkrycia w zakresie cyklu dziesięcioletniego:
- Rok 2013:
- Styczeń: Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat ? ? ? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce” <— jesteś tutaj
- Styczeń: Michał Stopka “Cykl dziesięcioletni”: Co to jest tak naprawdę PKB?
- Styczeń: „Michał Stopka cykl dziesięcioletni”: przyczyny fundamentalne tłustych i chudych lat w polskiej gospodarce i bezrobociu
- Październik: Nadchodzi rynek pracownika… Jak niskie bezrobocie w 2013 i 2014 r.?
- Rok 2014 wrzesień: Bezrobocie w latach 2014-2018 spadnie do 5%! Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
- Rok 2015:
- Rok 2016 sierpień: Bezrobocie 2016 najniższe od upadku komunizmu :) Czekałem na ten wpis cztery lata (!) Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
- Rok 2017 luty: Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego + cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
Polska gospodarkę czeka kilka tłustych lat: cykl dziesięcioletni
Parę lat temu zauważyłem, że wskaźnik bezrobocia w Polsce porusza się w długoterminowych trendach. Co ciekawe zarówno systematyczny wzrost jak i spadek bezrobocia trwa nieprzerwanie około pięciu lat i to niezależnie od dynamiki PKB w tym okresie. Dzięki temu odkryłem, że w polskiej gospodarce występuje cykl dziesięcioletni. Jest to bardzo potężny cykl, gdyż sytuacja związana z poziomem bezrobocia jest bardzo mocno powiązana z wynagrodzeniami i konsumpcją, która z kolei odpowiada za ponad 60 % polskiego PKB.
Polska gospodarkę czeka kilka tłustych lat: cykl pięcioletni
Cykl pięcioletni wzrostu bezrobocia:
- 1989-1993
- 1999-2003
- 2009-2013
Jak widać na powyższym wykresie systematyczny, kilkuletni wzrost bezrobocia pojawiał się w Polsce od upadku komunizmu dokładnie co 10 lat! :
- Dołek bezrobocia jesień 1988 (zaraz przed „kryzysem” komunizmu i jego upadkiem)
- Dołek bezrobocia jesień 1998 (zaraz przed „kryzysem” rosyjskim i bankructwem Rosji)
- Dołek bezrobocia jesień 2008 (zaraz przed „kryzysem” światowym i upadkiem Lehman Brothers)
Polska gospodarkę czeka kilka tłustych lat: cykl pięcioletni
Cykl pięcioletni spadku bezrobocia:
- 1994-1998
- 2004-2008
Jak widać na powyższym wykresie pięcioletnie okresy spadku bezrobocia również powtórzyły się dokładnie co 10 lat! :
- Szczyt bezrobocia 1994
- Szczyt bezrobocia 2004 (zaraz po ogłoszeniu „dziury” Bauca)
- Szczyt bezrobocia 2013/2014 ? (dopisane w wakacje 2013: zaraz po „dziurze” Rostowskiego)
Dlatego też zaznaczyłem kolejny, trzeci cykl spadku bezrobocia, który będzie miał najprawdopodobniej miejsce w latach 2014-2018. Dlaczego do 2018 r.? Bo przesuwając lata 2004-2008 10 lat do przodu otrzymujemy właśnie lata 2014-2018. Oznaczałoby to, że szczyt bezrobocia zobaczymy w 2013 r. (może ewentualnie 2013/2014 ale to wynika tylko z sezonowego wzrostu bezrobocia w okresie zimowym).
Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wzrosty na giełdzie sygnalizują, że właśnie mamy dołek na PKB, pisałem o tym tutaj: Aktualizacja danych makro, zakładki WIG+PKB oraz kilka przemyśleń. Lepsze PKB w kolejnych kwartałach oznacza, że miejsca pracy zaczną być tworzone już w drugiej połowie 2013 r a już szczególnie w 2014 r. Ale co najlepsze w tym cyklu bezrobocie w Polsce spadnie na niskie kilka procent, również za sprawą niżu demograficznego wchodzącego na rynek pracy, co zaznaczyłem zieloną linią spadającą bardzo ostro w dół. Więcej na temat tsunami demograficznego pisałem tutaj: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?
Polska gospodarkę czeka kilka tłustych lat: podsumowanie
W kolejnym wpisie opiszę skąd w Polsce bierze się cykl dziesięcioletni i dlaczego uważam, że i tym razem zobaczymy w kolejnych latach podobne zachowanie wskaźnika bezrobocia jak w przeszłości. Do tego jednak potrzebuję napisać parę słów co to tak naprawdę jest PKB i z czego wynikają okresy boomu gospodarczego przeplatane okresami słabego wzrostu gospodarczego.
Dlaczego? Bo aby bezrobocie tak mocno spadło, w latach 2013 – 2018 polska gospodarka musi ponownie cyklicznie przeżyć kilka „tłustych lat” i zanotować przyzwoity wzrost PKB. Co myślę, że właśnie się rozpoczyna, wbrew pesymistycznym nastrojom ekonomistów, polityków, przedsiębiorców i przeciętnych obywateli:-) A właściwie głównie dlatego:-)
Zapraszam więc do odwiedzenia bloga za parę dni a szczególnie za tydzień, kiedy dodatkowo napiszę jak cykl dziesięcioletni wpłynął na giełdę w ostatnich dwudziestu latach:-)
Kolejna część powyższych rozważań znajduje się tutaj:
- Michał Stopka “Cykl dziesięcioletni”: Co to jest tak naprawdę PKB? oraz tutaj:
- “Michał Stopka cykl dziesięcioletni”: przyczyny fundamentalne tłustych i chudych lat w polskiej gospodarce i bezrobociu
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS