
DuPont System (Piramida DuPont) część 2: wnioski
DuPont system cześć druga jest kontynuacją naszych poprzednich rozważań. Link do poprzedniego artykuły macie tutaj: Piramida DuPont (system DuPont) cz. 1: Założenia
Jak pisałem poprzednio po rozbiciu wskaźnika ROE, można go zapisać następująco:
ROE = marża zysku netto * obrót aktywami całkowitymi * dźwignia finansowa
Analizując ROE można dowiedzieć się, co jest źródłem takiego wskaźnika oraz porównać te wyniki do konkurencji:
Marża zysku netto=dochód netto/sprzedaż netto:
Marża zysku netto w poszczególnych sektorach może się znacznie różnić.
Generalnie uważa się, że im wyższa marża zysku netto osiąga firma tym lepiej. Czasem może to jednak oznaczać, że w danym sektorze pojawią się nowe firmy, co spowoduje wzrost konkurencji i spadek marż.
Wysokie marże pojawiają się zazwyczaj w sektorach dóbr luksusowych. W tych branżach z zasady nie opłaca się obniżać marż, gdyż zyski byłyby niższe, a wzrost wolumenu sprzedaży mały co nie zrekompensowałby niższych marż.
Niektóre firmy mogą stosować strategię niskich marż w połączeniu z wysokimi obrotami. Strategia niskich marż powoduje wzrost obrotów firmy a spółka jednocześnie dzięki temu tworzy barierę wejścia do sektora, gdyż niskie marże są mało atrakcyjne dla potencjalnych konkurentów. Dzieje się tak, gdyż np. firma, która generuje marżę na sprzedaży na poziomie 2% ma bardzo mało miejsca na jakikolwiek błąd w jej kalkulacji. Mały błąd zarządu może doprowadzić do znacznych strat i to praktycznie bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Strategia niskich marż jest na przykład jednym z czynników sukcesu amerykańskiej firmy Wal-Mart.
DuPont System: obrót aktywami
Obrót aktywami całkowitymi=sprzedaż/aktywa całkowite:
Obrót aktywami całkowitym jest nierozerwanie związany z marżą zysku netto. Dla branż o niskich marżach będzie on miał wyższą wartość a dla sektorów o wyższych marżach niższą. Inwestor może porównać, która strategia: niska marża-wysoki obrót czy wysoka marża niski obrót daje wyższy zwrot ROE.
Wystarczy pomnożyć marżę zysku netto przez obrót aktywami całkowitymi, np:
Wyższa marża, niski obrót:
ROE=15%*1=15%
Niska marża, wysoki obrót:
ROE= 4%*6=24%
DuPont System: dźwignia finansowa
Dźwignia finansowa=aktywa całkowite/kapitał własny:
Czasem możliwa jest sytuacja, że firma ze słabą marżą oraz sprzedażą może sztucznie zawyżyć ROE poprzez znaczne zwiększenie zadłużenia. Dla dwóch firm o podobnym ROE oraz wycenie, spółka, która jest mniej zadłużona jest bardziej atrakcyjna, gdyż jej ROE w większym stopniu wynika z czynników wewnętrznych. Dodatkowo firma bardziej zadłużona narażona jest na większe ryzyko finansowe, szczególnie w momencie wzrostu stóp procentowych.
Na podstawie:
- “Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem”, tom I; Frank K. Reilly, Keith C. Brown, PWE Warszawa 2001; str. 538-540
- http://beginnersinvest.about.com/od/financialratio/a/aa040505.htm
- http://en.wikipedia.org/wiki/Du_Pont_identity
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS