Otoczenie technologiczne
Otoczenie technologiczne po zakończeniu II wojny światowe znacznie przyspieszyło. W krajach przodujących pod względem rozwoju skrócił się czas pomiędzy nowym wynalazkiem a wprowadzeniem go na rynek. Np. w USA i Europie Zachodniej czas ten trwa około 4-5 lat a w Japonii 3-3,5 roku.
Otoczenie technologiczne: internet
W ostatnich latach szczególnie duże znaczenie ma rozwój internetu, który przyczynił się między innymi do powstania e-biznesu. Wyeliminowano tradycyjny kanał dystrybucji i pojawił się nowy sposób komunikacji. Internet może również wpływać na organizację firm, np. poprzez rezygnację z pracy w biurze na rzecz „telepracy”.
Warto również wspomnieć o pojawieniu się pojęcia „web 2.0”, czyli zarówno twórcami jak i odbiorcami treści publikowanych w internecie są sami internauci (w odróżnieniu od web 1.0, gdzie odbiorcami są internauci, ale twórcami treści dostawcy, którzy mogą mieć powiązanie np. z mediami tradycyjnymi). Powoduje to, że np. sukces odnoszą firmy, które potrafią zbudować „społeczność internetową” wokół swojego biznesu.
Internet powoduje również, że niektóre sfery działalności przedsiębiorstwa, jak np. marketing wyglądają całkiem inaczej w „starej gospodarce” i w „e-biznesie”. Przenoszenie skutecznych dotąd metod marketingowych wprost z „starej gospodarki” do „e-biznesu” może zakończyć się klęską (wynika to np. z łatwości „przeskakiwania” pomiędzy różnymi stronami internetowymi).
Otoczenie technologiczne: nowe branże
Rozwój technologii spowodował również pojawienie się nowych branż, jak np. biotechnologia, która w dobie starzejącego się społeczeństwa państw wysokorozwiniętych, nabierze zapewne jeszcze większego znaczenia. Warto również podkreślić np. znaczenie technologii cyfrowej, która spowoduje, że tradycyjne telewizje, które w pewnym sensie były „monopolistami” stracą dominująca pozycję.
Postępowi technologicznemu towarzyszy też proces dezindustrializacji, nie oznacza to jednak zaniku przemysłu, ale jego ciągłą modernizację. Oznacza to również zmniejszenie zatrudnienia oraz nowe sposoby zarządzania przedsiębiorstwami.
Na podstawie:
1) „Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 42-43
2) Własne przemyślenia
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS