Otoczenie społeczne
Kolejną częścią analizy makrotoczenia jest otoczenie społeczne. Szanse i zagrożenia dla firmy mogą również mieć swoje źródło w trendach dotyczących zachowań społecznych.
Otoczenie społeczne: przykłady
Pierwszym przykładem jest ruch społeczny, zapoczątkowany w latach siedemdziesiątych, dotyczący zdrowych warunków życia człowieka. Miał on pozytywny wpływ np. na branże: ze zdrową żywnością, napojami bezalkoholowymi, produkującymi rowery i motocykle. Z kolei ruch ten wywarł negatywny wpływ na branżę tytoniową.
Innym przykładem wpływu otoczenia społecznego jest np. rosnąca rola akcjonariuszy w zarządzaniu spółkami giełdowymi. Walne zgromadzenia często zwalniają zarządy spółek, mają wpływ na strategię czy sposób zarządzania przedsiębiorstwem oraz domagają się obniżania kosztów funkcjonowania biznesu. Tutaj dużą rolę mają fundusze inwestycyjne oraz emerytalne. Tendencja ta będzie się nasilała w Polsce.
Kolejnym zjawiskiem jest odchodzenie od państwa opiekuńczego. Jest to przyczyną np. obniżania wydatków na opiekę społeczną, prywatyzacji szeregu firm, zmniejszania roli związków zawodowych czy też wprowadzania ulg w celu promowania inwestycji prywatnych. Warto tutaj również podkreślić np. powstawanie SSE (Specjalnych stref ekonomicznych) czy też pojawienie się programu dofinansowania związanego ze środkami z Unii Europejskiej.
Następnym przykładem wpływu otoczenia społecznego są trendy związane z ochroną środowiska, np. inwestycje infrastrukturalne, limity emisji zanieczyszczeń, dopłaty do biopaliw. Przykład ochrony środowiska jest warty podkreślenia, szczególnie, że w ostatnim okresie, trend ten przyczynił się np. do wzrostu cen żywności na świecie. Powodem jest przeznaczanie coraz większego areału upraw pod „biopaliwa”.
Ostatnim ciekawym przykładem wpływu otoczenia społecznego jest globalizacja zarządzania i „kalifornizacja potrzeb”. Pojęcie to sprowadza się do stwierdzenia, że większość ludzi na świecie, bez względu na zasobność kieszeni i pochodzenie, upodabnia się do stylu życia mieszkańców Kalifornii. Powoduje to, że firmy z jednej strony są zachęcane do globalizacji, ale z drugiej zmuszane są do obniżania cen oraz zwiększania sakli produkcji.
Otoczenie społeczne podlega nieustannym zmianom. Mogąca być szansą lub zagrożeniem dla konkretnej grupy osób. Dlatego powinno się każdy przypadek rozpatrywać osobno.
Na podstawie:
1) „Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 44-45
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS