Otoczenie polityczne i prawne
Otoczenie polityczne i prawne można podzielić na dwie mniejsze kategorie. Zmiany prawne mogą mieć znaczący wpływ na działanie firmy. Otoczenie podatkowe może stwarzać zagrożenie lub szanse dla poszczególnych firm. Przede wszystkim z kwestiami związanymi z redystrybucją dochodów.
Otoczenie polityczne i prawne: główne składowe
Kwestie polityczne (lobbing) oraz prawne mogą mieć duży wpływ na przedsiębiorstwo. Szczególnie ciekawe mogą być kwestie prawne. Analiza tendencji w zakresie zmian w prawie dotyczących np. nakazów (zakazów) do stosowania pewnych norm, może wskazać branżę lub sektor, który będzie się ponadprzeciętnie rozwijał. Zmiany prawne mogą również dotyczyć kwestii podatkowych lub zatrudnienia.
Warto wspomnieć też o tendencji dotyczącej postawy państwa wobec globalizacji. Państwo przy pomocy narodowych programów badawczych dokonuje transferu publicznych środków do prywatnych firm (np. ulgi podatkowe, zamówienia publiczne, regulacje handlowe). Ponadto na przykład w obrębie Unii Europejskiej prowadzi się unifikację prawa oraz standardów rynkowych państw członkowskich.
Na podstawie:
1) „Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 46-47
2) Własne wnioski
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS