Otoczenie demograficzne
Otoczenie demograficzne wpływa w szczególności na strategię działalności państwa i wielu przedsiębiorstw. Świadczył o tym ‘baby boom’ w USA, który przyczynił się do innowacji technicznych. Z kolei wyż demograficzny obejmujący kobiety o średnich dochodach miał duży wpływ na sukces marki LPP. Otoczenie demograficzne ma swoje odzwierciedlenie w przypadku budowy strategii gospodarczej państwa jak również przedsiębiorstwa. Na przykład powojenny „baby boom” w USA był przyczyną przyspieszenia innowacji technicznych oraz powstania w latach 60-tych całego przemysłu produkującego wyroby dla nastolatków.
Otoczenie demograficzne: przykłady
Sukces spółki LPP, która wprowadziła na polski rynek markę odzieży Reserved można tłumaczyć faktem, że grupą docelową były kobiety z wyżu demograficznego lat 1975-1985 (grupa wiekowa 20-35 lat) o przeciętych dochodach. Zresztą fatalne wyniki finansowe sezonu 2005/2006 również można tłumaczyć właśnie próbą zmianą grupy docelowej i chęcią upodobnienia się do Zary („wyższa półka cenowa”), o czym napiszę jeszcze podczas opisywania pojęcia „grupy docelowej”.
Podobnie bardzo wysokie bezrobocie w Polsce, dochodzące do 20%, oprócz światowej recesji przełomu wieków, spowodowane było w dużej mierze wyżem demograficznym. Również ostatnią hossę można częściowo tłumaczyć wyżem demograficznym (szczególnie zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne, przy niskich stopach procentowych czy też dynamiczny wzrost konsumpcji, szczególnie przy szybkim spadku bezrobocia).
Zgodnie ze słowami autorek cytowanej książki, badanie trendów demograficznych ważne jest np. dla producentów odzieży, zabawek, sprzętu turystycznego, inwestycji ubezpieczeniowych, banków czy też rynku usług dla gospodarstw domowych.
Z kolei starzenie się społeczeństwa państw wysokorozwiniętych może mieć wpływ np. na:
- ograniczenie rozwoju przemysłu produkującego dla ludzi młodych oraz dzieci,
- rozwój sektorów związanych z produktami dla ludzi starszych (farmaceutyki, turystyka dla ludzi starszych, usługi medyczne),
- wzrost liczby miejsc pracy zajmowanych przez kobiety, co wiąże się nie tylko ze zmianami społecznymi i walką o „równouprawnienie”,
- wzrost kosztów pracy,
- przenoszenie produkcji np. do Chin,
- substytucję pracy bardziej wydajnymi rozwiązaniami technologicznymi,
- otwarcie rynków pracy na imigrantów oraz związane z tym różnice kulturowe.
Wpisy analizujące strukturę demograficzną Polski znajdują się w ebooku Czwarty Ebook: “1.Michał Stopka Inwestor Profesjonalny 2012 Demografia Polski: naprawdę daje do myślenia…” tutaj: Do pobrania
Na podstawie:
1) „Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 45-46
2) Własne przemyślenia
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS