Najlepsza prognoza
Najlepsza prognoza na wytypowanie wartości WIG20 trafiła do mnie. Ankieta do prognozy została przeprowadzona w styczniu 2008 przez Dom Maklerski Ipopema. Wśród analityków akcji i zarządzających z polskiego rynku kapitałowego (zresztą jest ona cykliczna już od paru lat).
Co prawda wyniki ankiety nie zostały oficjalnie opublikowane w prasie. I czytelnikom mojego bloga pozostaje „uwierzenie na słowo”, że okazało się, że… moja prognoza spadku WIG 20 o -28 %, czyli zamknięcie na poziomie 2500, była najlepsza (dla przypomnienia WIG20 na koniec 2007 miał 3456,05 pkt). Jako „dowód” można zobaczyć jednak skan gratulacji z wygrania konkursu przesłany przez pracowników DM Ipopema:
Najlepsza prognoza- główne zagadnienia
- Parę słów na temat tego, dlaczego dałem taką prognozę.
- Próba wyjaśnienia, dlaczego WIG 20 zamknął się znacznie niżej.
Najlepsza prognoza- dlaczego dałem zamknięcie WIG 20 na poziomie 2500?
Z mojej analizy wynikało, że rok 2008 powinien być rokiem mocnych spadków na giełdzie. Zakładałem taki scenariusz z dwóch powodów.
1) Po pierwsze założyłem, że rzeczywiste wyniki spółek giełdowych mogą być spokojnie niższe o -30% w stosunku do tego, co było w cenach ze szczytu hossy w lipcu 2007. Dlaczego? Od jakiegoś czasu banki centralne (Europejski Bank Centralny oraz Rada Polityki Pieniężnej) podnosiły stopy %. Zgodnie z teorią powinno przełożyć się to na słabsze przychody oraz marże spółek giełdowych.
Generalnie uważa się, że wpływ stóp procentowych na gospodarkę to około 18 miesięcy od danego ruchu, więc zakładałem, że znaczne pogorszenie oczekiwań oraz prawdziwych wyników firm dopiero nastąpi. A wyniki gorsze o -30% to niższe ceny akcji o 30%.
Najlepsza prognoza- wycena
2) Po drugie pod koniec hossy, w połowie 2007, rentowność obligacji (np. pięciolatek) wynosiła około 5%. Ze względu na rosnącą inflację (o czynnikach wpływających na inflację pisałem tutaj) można było spokojnie założyć wzrost rentowności do np. 7% czy 8%. Daje to spadek wyceny tych samych zysków na podstawie DCF o około 20-25%, czyli ceny akcji niższe o kolejne 20%.
Dlaczego? Dla przykładu 1 PLN zysku wycenione przy poniższych założeniach:
-5% stopa wolna od ryzyka
-5% premia za ryzyko inwestowania w akcje
W sumie stopa dyskontowa wyniesie wtedy 5%+5% = 10%, czyli 1 PLN zysku/10%, czyli 1/0,1 daje wycenę zysku na giełdzie 10 zł. Innymi słowy „mnożnik zysku” wyniesie „10”.
Natomiast przy wzroście stopy wolnej od ryzyka do 7% stopa dyskontowa to:
7%+5%=12%, czyli 1/12%= 1/0,12= 8,33, czyli mnożnik zysku wynosi wtedy „8,3”
Przykładowy, prosty model wyceny DCF opisalem tutaj
Podsumowując założyłem, że indeks powinien spaść od szczytu hossy o 30% (mniejsze zyski) oraz 20% (niższe wyceny z DCF), co razem daje 1*0,7*0,8 = 0,56 czyli spadek o -45%. Dałoby to poziom indeksu WIG 20 na koniec 2008 w wysokości około 2250. Końcową prognozę podniosłem do 2500, bo spodziewałem się odbicia indeksu w IV kwartale 2008, podobnie jak było w 2001 r. Może dzięki tym założeniom najlepsza prognoza wpadła w moje ręce.
Najlepsza prognoza- dlaczego Indeksy spadły niżej?
Dobre pytanie, poniżej próba wyjaśnienia, chociaż oczywiście mogę się mylić:
1) W I połowie 2008 nadal trwała hossa surowcowa. Co spowodowało, że Europejski Bank Centralny oraz polska RPP prowadziły cały czas bardzo konserwatywną politykę monetarną, obawiając się wzrostu inflacji. Podwyżki stóp procentowych trwały przez całą pierwszą połowę 2008 r. ECB podniósł po raz ostatni stopy % w lipcu 2008 i dopiero w październiku 2008 zaczął obniżać. A ECB podnosił stopy % od połowy 2006 roku… czyli przez prawie 2 lata.
Jak duży wpływ na gospodarkę ma polityka monetarną? Skoro udzielone kredyty w strefie euro jest to kwota około cztery razy większa niż PKB strefy euro. Domyślam się, że wpływ ten jest bardzo duży. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że gdyby nie mega hossa na surowcach z przełomu 2007/2008. Banki centralne już wcześniej obniżałyby stopy procentowe. A tak stopy % były zbyt długo utrzymywane na relatywnie wysokim poziomie co doprowadziło w konsekwencji do mocnego spowolnienia (Polska) a obecnie do recesji w krajach Zachodniej Europy. A to oczywiście przełożyło się na oczekiwania co do mocnych spadków zysków spółek giełdowych. Również polskich, bo uważa się, że Polska gospodarka jest „opóźniona” o pół roku w stosunku do procesów zachodzących w Europie Zachodniej.
Najlepsza prognoza- rynek mieszkaniowy
2) Oczywiście w kontekście mocnego spowolnienia/recesji w Europie oraz sytuacji w USA (rynek mieszkaniowy) pojawił się brak zaufania w systemie bankowym oraz procesy, które opisał w lutym 2008 prof. Videla, pisałem o tym tutaj: http://www.michalstopka.pl/wyklad-profesora-pedro-videla-zorganizowany-przez-unicredit-caib-poland-sa-oraz-rzeczpospolita/. Mechanizm jest dosyć prosty. Skoro do bankowców dotarła wiadomość, że wiele firm będzie miało kłopoty finansowe i znacznie wzrosło ryzyko bankructw uznali oni, że udzielanie kolejnych kredytów byłoby po prostu stratą pieniędzy. A na taką stratę banki nie mogą sobie pozwolić, szczególnie w kontekście strat związanych z rynkiem kredytów subprime. W połączeniu z restrykcyjną polityką monetarną prowadzoną w Europie od dwóch lat, brak zaufania dodatkowo pogłębił spowolnienie/recesję co przełożyło się na kursy akcji poprzez oczekiwania co do bardzo słabych wyników spółek giełdowych w kolejnych kwartałach.
3) No i wreszcie ostatnia rzecz to bardzo mocny spadek KGHM w 2008. Udział KGHM w indeksie WIG20 na koniec 2007 roku to było około 15%, czyli około 500 pkt (3456 pkt*15%). W 2008 KGHM spadł ze 105,80 na 28,11, czyli około -75%. Innymi słowy sam KGHM spowodował że WIG20 spadł o jakieś 375 pkt (500pkt * 0,75). Jednak gdyby KGHM spadł podobnie jak pozostałe spółki z WIG20 (i spadek o około -45%), po przeliczeniu na punkty dałoby to spadek prawie o -230 pkt (500 pkt *45%) a nie wspomniane 375, czyli WIG20 zamknąłby się o 150 pkt wyżej (czyli jakieś 1950). I takim oto sposobem najlepsza prognoza została wytypowana przeze mnie.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS