
MSR 11 Umowy o usługę budowlaną
Standard MSR 11 mówi o zasadach rachunkowości dla przychodów i kosztów związanych z umowami o usługę budowlaną. Podstawowym pytaniem jest: jak określić powyższe pozycje rachunku wyników, podczas gdy prace budowlane zaczynają się i kończą w różnych okresach.
Cele: tego standardu to określenie zasad rachunkowości dla przychodów i kosztów związanych z umowami o usługę budowlaną. Ze względu na charakter działań będących przedmiotem umów o usługę budowlaną, daty rozpoczęcia i zakończenia działań określonych w umowie zwykle przypadają na różne okresy. Z tego powodu podstawowym zagadnieniem jest określenie sposobu przypisania przychodów i kosztów umowy do okresów, w których wykonywano prace budowlane.
Umowa o usługę budowlaną – umowa, której przedmiotem jest budowa składnika aktywów lub zespołu aktywów, które są ze sobą ściśle powiązane lub wzajemnie zależne pod względem projektowym, technologicznym lub ze względu na ich funkcję użytkową czy ostateczne przeznaczenie lub sposób użytkowania.
Umowa o usługę budowlaną może zostać zawarta na zbudowanie pojedynczego składnika aktywów, takiego jak most, budynek, zapora, rurociąg, droga, statek lub tunel. Umowa taka może też dotyczyć grupy aktywów, jak np. budowy rafinerii, czy innych zakładów przemysłowych lub systemów urządzeń.
Standard MSR 11 obejmuje:
-umowy na świadczenie usług, które są bezpośrednio związane z budową danego składnika aktywów, na przykład związanego z prowadzeniem i nadzorem nad budową,
-umowę o rozbiórkę lub odbudowę aktywów oraz o rekultywację środowiska po rozbiórce składnika aktywów.
Zakres MSR 11:
Standard ten powinno stosować się dla celów rozliczania i ewidencjonowania umów o usługę budowlaną w sprawozdaniach finansowych wykonawców prac budowlanych.
Przychody z umów:
Przychody z umów wycenia się według wartości godziwej otrzymanej lub należnej zapłaty.
Koszty umów powinny zawierać:
-koszty odnoszące się bezpośrednio do konkretnej umowy,
-koszty ogólnie powiązane z działalnością wynikającą z umowy, a które równocześnie mogą być przyporządkowane do konkretnej umowy,
-inne koszty, którymi można zgodnie z warunkami obciążyć zamawiającego.
Koszty ogólnie wynikające z umowy, a które jednocześnie mogą być przyporządkowane do konkretnej umowy, obejmują także koszty finansowania zewnętrznego, jeżeli wykonawca stosuje dopuszczalne, alternatywne podejście księgowe, zgodne z MSR 23 „Koszty finansowania zewnętrznego”.
Ujmowanie przychodów i kosztów w MSR 11:
Jeżeli można wiarygodnie oszacować wynik umowy o usługę budowlaną, przychody i koszty związane z umową o usługę budowlaną winny być ujęte jako przychody i koszty odpowiednio do stanu zaawansowania realizacji umowy na dzień bilansowy. Przewidywana strata wynikająca z umowy powinna być niezwłocznie ujęta jako koszt.
Ujęcie przychodów i kosztów odpowiednio do stanu zaawansowania realizacji umowy o usługę budowlaną nazywa się metodą stopnia zaawansowania. Przychody z tytułu umowy są zestawiane z kosztami umowy poniesionymi do określonego momentu zaawansowania realizacji umowy. Daje to możliwość wykazania przychodów, kosztów i zysków w powiązaniu ze stopniem zaawansowania realizacji robót.
Kiedy stan zaawansowania określa się na podstawie kosztów umowy poniesionych do danego momentu, to w kosztach tych uwzględnia się tylko koszty umowy, które odzwierciedlają stan wykonania prac.
Jeżeli nie można w wiarygodny sposób oszacować wyniku umowy, to:
-przychody powinny być ujęte wyłącznie do wysokości poniesionych kosztów umowy, dla których istniej prawdopodobieństwo ich odzyskania,
-koszty umowy powinny być ujęte jako koszty tego okresu, w którym zostały poniesione.
Koszty umowy, co do których nie istnieje prawdopodobieństwo ich odzyskani powinny być niezwłocznie ujęte jako koszt.
Na podstawie:
Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1725/2003 z dnia 29 września 2003 r. przyjmujące określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS