
Obliczanie wartości firmy- korekty
Obliczanie wartości firmy to główny krok jaki pokazałem w poprzednim artykule. Następną czynnością jest dokonanie korekty. Problemy mogą wynikać z: różnych zasad rachunkowości, zdarzeń jednorazowych, kontroli pakietu większościowego czy płynności.
Poniżej główne korekty:
- Korekty księgowe, które należy zrobić, aby doprowadzić do porównywalności baz wyceny, np. odmienne zasady rachunkowości dla spółek z różnych krajów.
- Korekty dotyczące „one-offów”, czyli zdarzeń jednorazowych, nadzwyczajnych, które wpływają na generowane wyniki.
- Korekty związane z kontrolą pakietu większościowego lub mniejszościowego, w takim wypadku należy zwiększyć wycenę o premię za kontrolę lub zmniejszyć o dyskonto z powodu braku kontroli.
- Korekta o wycenę aktywów pozaoperacyjnych.
- Korekty związane z brakiem płynności (dyskonto). Sprzedaż spółek nie notowanych na GPW wiąże się często z przymusem poniesienia dużych kosztów. Wielkość tego dyskonta zależy od rodzaju kosztów, które należałoby ponieść.
W przypadku firm, które w niedługim, przewidywalnym czasie przeprowadzą emisję, dyskonto będzie mniejsze. Również dotyczy to spółek wycenianych na GPW o małej kapitalizacji oraz płynności. Obliczanie wartości firmy poddane odpowiednim korektom pozwala nam lepiej odwzorować rzeczywistość. Przy wycenie nie możemy zapomnieć o tym kluczowym aspekcie.
Na podstawie:
1) „Metody wyceny spółki-perspektywa klienta i inwestora” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Panfila i Andrzeja Szablewskiego; Poltext; Warszawa 20062) http://www.e-msp.pl/static/msp/files/szkolenia/wycena_wartosci.pdf
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS