
Kapitał stały
Kapitał stały składa się z długoterminowego kapitału, mieszczącego się w pasywach bilansu firmy. Jego dokładna konstrukcja wygląda następująco:
Zgodnie ze „złotą zasadą finansowania” przynajmniej aktywa trwałe powinny być w całości finansowane kapitałem stałym. Spójrzmy na przykład spółki Forte, umieszczony poniżej:
Jak widać na powyższym obrazku, praktycznie od początku istnienia przedsiębiorstwa kapitał własny pokrywał aktywa trwałe. Dlatego można śmiało napisać, że spółka do 2012 spełniała złotą zasadę rachunkowości. Jak wynika ze wzoru, żeby obliczyć kapitał stały powinniśmy jeszcze dodać zobowiązania długoterminowe, rezerwy długoterminowe i rozliczenia międzyokresowe długoterminowe. W naszym przypadku wystarczył sam kapitał własny, żeby pokryć aktywa trwałe.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS