
Fundamentalna analiza rynku miedzi w kontekście KGHM
Dzisiaj mam dla Was ostatni wpis z serii ośmiu artykułów edukacyjnych:
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
- Analiza krachu 1929 i wielkiej depresji po 1929 roku
- Demografia Japonii a demografia Polski: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację
- Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
- Fundamentalna analiza rynku złota
- Fundamentalna analiza rynku ropy naftowej
- Fundamentalna analiza rynku gazu
- Fundamentalna analiza rynku miedzi w kontekście KGHM
Poniżej piszę o:
- Analiza rynku miedzi: proces przetwarzania miedzi
- Wydobycie miedzi
- Zasoby miedzi
- Produkcja miedzi i recykling miedzi
- Analiza rynku miedzi: popyt na miedź
- Popyt na miedź w Chinach
- Podaż i popyt a zapasy miedzi
- Ceny miedzi a kurs USD
- Zachowanie cen miedzi, ropy naftowej i ceny złota
- Kurs KGHM a ceny miedzi
- Fundamentalna analiza rynku miedzi podsumowanie
- Analiza rynku miedzi: ciekawe linki
Analiza rynku miedzi: proces przetwarzania miedzi
Poniższa grafika obrazuje cały proces produkcji miedzi od wydobycia aż do produktu finalnego. Jak widać proces przerobu miedzi jest dosyć czasochłonny:
Źródło: ICSG
Analiza rynku miedzi: wydobycie miedzi
Rocznie wydobywa się około 19 mln ton miedzi. Główny region świata, gdzie miedź jest produkowana to Ameryka południowa. Aż około 30% światowej produkcji to Chile:
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_copper_production
Co ciekawe Ameryka Południowa znacznie zwiększyła wydobycie miedzi, zresztą podobnie jak Chiny, całkiem niedawno bo raptem w ciągu ostatnich dwudziestu lat:
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_copper_production
Analiza rynku miedzi: zasoby miedzi
Miedź jest pierwiastkiem chemicznym, który bardzo często występuje na ziemi. I możemy go znaleźć praktycznie w każdej lokalizacji. To co jednak jest kluczowe w przypadku miedzi to stopień koncentracji miedzi. To znaczy czy występuje ona w takiej ilości, przy której obecna technologia pozwala na komercyjne wydobycie. Oczywiście w miarę upływu czasu okazywało się, że ciągły postęp technologiczny powodował wzrost możliwości wydobycia miedzi.
Poniżej grafika obrazująca zasoby miedzi według różnej klasyfikacji:
Źródło: ICSG
[WP-Coder id=”2″]
Powyżej zobrazowano kilka ciekawych rzeczy:
- Teoretycznie rezerwy miedzi wystarczą na około 40 lat wydobycia
- Zidentyfikowane zasoby wystarczyłyby już na około 100 lat wydobycia
- A całkowite zasoby na około 300 lat wydobycia
Widać więc, że wbrew temu co się często mówi, również na temat miedzi, zasoby surowców niekoniecznie są takie małe. I niekoniecznie bardzo szybko musi nas czekać na przykład „peak copper„. Wystarczy spojrzeć na wydobycie miedzi za ostatnie 100 lat, gdzie już od dawna wydobywa się z roku na rok coraz więcej miedzi. I już wiele razy wieszczono wyczerpanie zasobów (miliony ton):
Źródło: wikipedia
W kontekście powyższego spostrzeżenia poniżej zestawienie obrazujące w jakich krajach znajdują się rezerwy miedzi (chodzi o liczbę 700 mln ton z 2015 roku z powyższego zestawienia). Szczególnie warto zwrócić uwagę jak znacznie zwiększyły się szacunki rezerw miedzi w trzech pierwszych krajach: Chile, Australii oraz Peru:
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Peak_copper
A tutaj macie raportowane zasoby miedzi w ujęciu historycznym:
Źródło: ICSG
Analiza rynku miedzi: produkcja miedzi i recykling miedzi
Podobnie jak pisałem przy analizie rynku złota tutaj trzeba pamiętać, że oprócz wydobycia po raz pierwszy, wiele surowców, które nie są surowcami kopalnymi, można przetwarzać powtórnie. W przypadku miedzi ponowne przetworzenie miedzi jest bardzo łatwe. Mało tego, nie jest praktycznie możliwe odróżnienie czy konkretna partia miedzi pochodzi z pierwotnego wydobycia czy też z odzysku.
W efekcie, chociaż rocznie wydobywa się około 19 mln ton miedzi, cała produkcja miedzi, również pochodząca z odzysku, to około 26 mln ton. Innymi słowy aż około 1/3 całkowitej produkcji miedzi pochodzi z recyklingu.
Poniżej zestawienie pokazujące historyczne zależności w tym zakresie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Europę, gdzie prawie aż 50% (!) produkcji miedzi pochodzi z recyklingu (można kliknąć prawym przyciskiem myszki aby powiększyć):
Źródło: ICSG
Analiza rynku miedzi: popyt na miedź
Miedź jest surowcem naturalnym, który ma bardzo szerokie zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia człowieka. I towarzyszy człowiekowi od co najmniej kilkunastu tysięcy lat.
Na przykład przy mojej analizie rynku ropy naftowej tutaj pisałem między innymi o zagrożeniach związanych z masowym przestawieniem się ludzkości na samochody elektryczne. W przypadku rynku miedzi jest to z kolei ogromna szansa. W tradycyjnym samochodzie wykorzystującym pochodne ropy naftowej jako paliwo, zużywa się niecałe 20 kg miedzi. Jednak w samochodzie hybrydowym jest to już dwa razy więcej bo prawie 40 kg miedzi.
W ujęciu globalnym zużycie miedzi obrazuje poniższa grafika (dane dla 2014 roku):
Źródło: ICSG
Szczególnie warto zwrócić uwagę na Azję, gdzie głównym krajem po stronie popytu na miedź są Chiny. Popyt w skali roku ze strony Chin to aż około 50 % (!) światowego zapotrzebowania na miedź.
Jest to o tyle ciekawe, że liczba ludności Chin stanowi zaledwie około 20% populacji światowej. Stąd też powstaje pytanie czy jest to coś do utrzymania w długim terminie czy raczej średnioterminowe odstępstwo od normy?
Patrząc na poniższą grafikę tym bardziej wydaje się to być ciekawe pytanie:
Źródło: ICSG
Na powyższym wykresie widać, że im bardziej rozwinięty kraj (wyższe PKB na osobę) tym niższe zużycie miedzi per capita. Innymi słowy może być tak, że obecne zużycie miedzi przez Chiny nie jest do utrzymania na dłuższą metę. I wynika głównie z nagłego wzrostu zapotrzebowania na miedź w związku z procesem przejścia Chin z kraju rolniczego na kraj industrialny.
W tym kontekście kolejnym ciekawym wykresem jest grafika obrazująca zużycie miedzi per capita w zestawieniu z światową populacją:
Źródło: ICSG
Powyższa grafika jest też o tyle ciekawa, że widać na niej trzy okresy zużycia miedzi per capita:
- Pierwszy wzrostowy do lat 70-tych
- Drugi gdzie widzimy stabilizację spożycia przez około 25 lat: lata 1970-1995
- Trzeci okres rozpoczął się około dwadzieścia lat temu i trwa do dzisiaj
Analiza rynku miedzi: popyt na miedź w Chinach
Widać więc, że popyt na miedź ze strony Chin jest bardzo ważnym czynnikiem bez którego analiza rynku miedzi nie jest możliwa.
Poniżej grafika obrazująca jaka jest struktura popytu na miedź w Chinach (ACR to klimatyzacja i chłodnictwo):
Źródło: China Copper Market Analysis and Outlook
A tutaj z kolei zagregowana konsumpcja miedzi w Chinach oraz dynamika tej konsumpcji r/r. Widać wyraźnie, że konsumpcja miedzi w Chinach zdecydowanie spowalniała z roku na rok (lata 2016-2020 to tylko prognoza konsumpcji):
Źródło: China Copper Market Analysis and Outlook
Analiza rynku miedzi: podaż i popyt a zapasy miedzi
Oczywiście na ceny miedzi wpływa między innymi zestawienie popytu i podaży miedzi. Analiza rynku miedzi jest o tyle specyficzna, że miedź jest bardzo czuła na koniunkturę gospodarczą. Nie bez powodu mówi się, że miedź ma doktorat z ekonomii.
Wpływ globalnych tendencji w gospodarce widać między innymi w globalnym poziomie zapasów miedzi. Niestety nie są one publicznie dostępne. Można je np. znaleźć w odpłatnym serwisie Bloomberg.
Poniżej wykres z historycznym poziomem zapasów miedzi. Widać między innymi ogromne zapasy, które zgromadziły się na przełomie lat 2002/2003:
Źródło: http://www.bankier.pl/up/rekomendacje/raporty/103000/82630_kghm_-_kupuj_-_11_lipca_2016.pdf
Dlatego też w tamtym okresie ceny miedzi były na bardzo niskich poziomach. Poniżej ceny miedzi w USD za tonę:
Ceny miedzi a kurs USD
Powyższa analiza rynku miedzi opiera się na analizie popytu i podaży. To jednak ponownie nie wszystko co warto napisać na temat czynników wpływających na ceny miedzi. Okazuje się, że znowu do bardzo ciekawych wniosków można dojść badając czynniki, które opisałem przy analizie złota tutaj i ropy naftowej tutaj.
Kolejnym czynnikiem tłumaczącym zachowanie cen miedzi jest ponownie kurs dolara. W momencie gdy dolar osłabia się względem pozostałych walut ceny miedzi zachowują się dobrze. Natomiast w momencie gdy dolar umacnia się, ceny miedzi zachowują się słabo. W celu unaocznienia tego efektu poniżej ponownie dwa wykresy:
Na pierwszym wykresie nałożyłem na siebie ceny miedzi i indeks dolara. Lewa skala cena miedzi (skala logarytmiczna), prawa indeks dolara:
Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl
(Kurs USD względem koszyka walut ważonego udziałami w handlu – wg danych St. Louis Fed.)
Natomiast poniżej ten sam wykres, ale dla lepszego zobrazowania zależności: indeks dolara odwróciłem skalę. Dzięki temu o wiele lepiej widać zależność pomiędzy kursem dolara a cenami miedzi:
Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl
Zachowanie cen miedzi, ropy naftowej i ceny złota
Poprzednim razem pisałem, że ceny złota i ropy naftowej poruszają się bardzo podobnie. Poniżej wykres, gdzie nałożyłem ceny ropy naftowej oraz ceny złota:
Przygotowałem też tabelę, gdzie policzyłem, że:
- Pomiędzy rokiem 1980 a końcem lat dziewięćdziesiątych cena ropy i złota spadła dokładnie o tyle samo od szczytu: minus 72%
- Pomiędzy końcem lat dziewięćdziesiątych a szczytem na ropie i złocie ceny ropy i złota wzrosły podobnie bardzo mocno. Z tym, że inwestycja w ropę naftową dała stopę zwrotu dwa razy wyższą niż w złoto
Okazuje się, że w przypadku cen miedzi i cen ropy naftowej mamy jeszcze większą korelację niż w przypadku cen złota:
Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl
W ramach inwestowania przy użyciu certyfikatów inwestycyjnych ING Turbo dostępne są też certyfikaty na spółki, między innymi na KGHM (można kliknąć aby przejść na certyfikaty: ING Turbo KGHM)
Więcej informacji na temat mojej współpracy z Grupą ING jak i o samych certyfikatach ING Turbo znajdziecie na końcu artykułu.
Kurs KGHM a ceny miedzi
Nakładając na siebie ceny miedzi i kurs KGHM dojdziemy do wniosku, że kurs KGHM w bardzo dużym stopniu zależy od cen miedzi:
Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl
Trzeba pamiętać, że ceny miedzi powyżej kwotowane są w dolarach amerykańskich. Z punktu widzenia firmy polskiej liczy się nie tyle kurs miedzi w dolarach co kurs miedzi w złotym polskim. A kurs dolara również bardzo mocno się zmienia:
Fundamentalna analiza z czego to wynika była kiedyś tutaj: Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
Poniżej przeliczyłem ceny miedzi na PLN. Dzięki temu widać jeszcze lepszą zależność ceny miedzi i kursu KGHM:
Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl
Analizując czynniki wpływające na kurs KGHM trzeba też jednak pamiętać, że KGHM jest bardzo ważnym producentem nie tylko miedzi ale również innych metali. Między innymi srebra. I notowania srebra też mogą mieć wpływ na kurs KGHM szczególnie w krótkim terminie. I tutaj znowu liczy się kurs w złotym polskim:
Fundamentalna analiza rynku miedzi podsumowanie
Jak widać z powyższej analizy na ceny miedzi wpływa kilka czynników. W odróżnieniu od cen złota, które, tak jak pisałem w fundamentalnej analizie złota, może być kupowane na dużą skalę chociażby w celach spekulacyjnych czy inwestycyjnych, miedź jest typowym metalem, którego notowania uzależnione są głównie od koniunktury gospodarczej. Innymi słowy liczy się prawo popytu i podaży.
Ponadto w przypadku miedzi, tak jak w przypadku pozostałych cen surowców, liczy się też tendencja na notowaniach dolara.
Z kolei patrząc na obecną sytuację popytu i podaży obecnie mamy do czynienia ze sporym wzrostem projektów wydobycia na świecie miedzi. Widać to chociażby po problemach zagranicznych projektów KGHM.
Z drugiej strony po stronie popytowej mamy słabą sytuację w gospodarce światowej. Jest to wynik między innymi tego co dzieje się w Chinach, ale i w Europie czy krajach Emerging Markets.
Tak jak pisałem, patrząc na zachowanie kursu KGHM, na jego kurs w krótkim terminie ma wpływ nie tylko cena miedzi (niebieski). Ważne są też ceny srebra (czerwona linia):
Dopiero w efekcie zachowanie cen tych dwóch metali kurs KGHM wygląda krótkoterminowo tak a nie inaczej:
Analiza rynku miedzi: ciekawe linki
W trakcie prac nad tym artykułem trafiłem na wiele ciekawych linków. Poniżej kilka najciekawszych:
- Copper wikipedia
- Peak Copper wikipedia
- GFMS copper survey 2016
- GFMS copper survey 2015
- GFMS copper survey 2014
- GFMS copper survey 2013
- China Copper Market Analysis and Outlook
- Mineral commodity summaries 2016
Uwaga: Powyższy artykuł umieściłem również w w sekcji: >>> Strona główna>>> Jak inwestować >>>
Powyższy artykuł powstał w ramach współpracy z Grupą ING, promotorem certyfikatów ING Turbo na rynku polskim
W ramach współpracy powstanie osiem artykułów:
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
- Analiza krachu 1929 i wielkiej depresji po 1929 roku
- Demografia Japonii a demografia Polski: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację
- Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
- Fundamentalna analiza rynku złota
- Fundamentalna analiza rynku ropy naftowej
- Fundamentalna analiza rynku gazu
- Fundamentalna analiza rynku miedzi w kontekście KGHM
Uwaga: to nie jest artykuł sponsorowany. To znaczy, że ja sam wybrałem tematy na jakie będę pisał. Umowa o partnerstwie jest taka, że mogę napisać na powyższe tematy co tylko uznam, że warto napisać. I to właśnie zrobiłem/zrobię. Za podzielenie się moimi przemyśleniami otrzymam stałe wynagrodzenie.
Certyfikaty inwestycyjne ING Turbo
Certyfikaty umożliwiają inwestowanie w różne instrumenty finansowe notowane na całym świecie przy użyciu dźwigni finansowej o różnej wielkości.
Certyfikaty ING Turbo notowane są na polskiej giełdzie i można w nie inwestować kupując je w każdym biurze maklerskim. Można dzięki nim zarabiać zarówno na wzrostach jak i spadkach instrumentów bazowych. Emitentem i animatorem jest bank ING N.V. w Amsterdamie.
Dużą zaletą ING Turbo jest możliwość inwestowania w te instrumenty na rachunkach maklerskich IKE oraz IKZE ponieważ są one traktowane jako produkty rynku kasowego.
Uwaga: Inwestowanie przy użyciu dźwigni finansowej zwiększa potencjalne zyski ale i jednocześnie wiąże się też z odpowiednio większym ryzykiem.
Tutaj jest broszura na temat ING Turbo:
Na ósmej stronie powyższej broszury wytłumaczony jest krok po kroku przykład inwestowania i działania certyfikatu na akcje spółki PKO BP (można kliknąć aby powiększyć):
W przypadku certyfikatów ING Turbo warto zwrócić uwagę na poziom kosztów finansowania. Według informacji, które uzyskałem od ING, obecnie wyglądają one dla przykładowych instrumentów tak:
Więcej informacji na temat Certyfikatów ING Turbo znajdziecie w nagraniach video tutaj:
Pod powyższymi linkami znajdują się również informacje na temat kosztów oraz ryzyk związanych z inwestowaniem przy użyciu certyfikatów ING Turbo.
Po zapoznaniu się z powyższymi materiałami możecie sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teście: trzynaście pytań i będziecie wiedzieć, czy któreś elementy wymagają głębszego poznania.
Poniżej znajduje się lista wszystkich instrumentów finansowych na które wystawiane są certyfikaty. Nie jest to katalog zamknięty, ING NV otwarty jest na zgłoszenia związane z zapotrzebowaniem na nowe instrumenty bazowe.
Uwaga: po kliknięciu w nazwę konkretnego certyfikatu, u góry strony macie podany tiker tego instrumentu: informacja ta jest pomocna przy składaniu zleceń w Waszym biurze maklerskim.
Jeżeli po zapoznaniu się z powyższymi materiałami macie dodatkowe pytania związane z certyfikatami ING Turbo, pytajcie w komentarzach.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS