Fundamentalna analiza rynku gazu
Dzisiaj obiecana dla Was analiza rynku gazu. Podstawowe wnioski wypływające z niej są dwa. Po pierwsze analiza czynników wpływających na ceny gazu jest też zbieżna z wnioskami jakie wyciągnąłem w przypadku analizy rynku złota tutaj oraz rynku ropy naftowej tutaj. Po drugie przyszłość rynku gazu wygląda bardzo słabo między innymi dla Rosji. To pozwala między innymi zrozumieć dlaczego Rosja po inwazji na Ukrainę w 2014 roku nie używała jako broni kwestii gazu. A robiła tak jeszcze kilka lat temu.
Poniżej piszę o:
- Analiza rynku gazu: do czego używany jest gaz naturalny
- Analiza rynku gazu: podaż gazu
- Analiza rynku gazu: popyt na gaz
- Analiza rynku gazu popyt i podaż w roku 2015
- Analiza rynku gazu popyt i podaż w kolejnych latach
- Analiza rynku gazu: ceny gazu
- Analiza rynku gazu podsumowanie
- Ciekawe linki dotyczące rynku gazu
Analiza rynku gazu: do czego używany jest gaz naturalny
Główną zaletą gazu w porównaniu do pozostałych paliw kopalnych jest relatywnie niska szkodliwość jeżeli chodzi o zanieczyszczenie środowiska. Szczególnie jeżeli zestawimy takie parametry jak emisja dwutlenku węgla w przypadku zużycia ropy naftowej czy węgla.
Gaz naturalny zużywany jest w wielu obszarach aktywności człowieka. Oczywiście konsumentem gazu są gospodarstwa domowe. Gaz zużywa się między innymi do ogrzewania domów, wody oraz przygotowywania posiłków. Jest on również wykorzystywany jako paliwo zamiast benzyny czy diesla (już kilkadziesiąt mln samochodów na świecie jeździ na LNG).
Głównym zastosowaniem gazu naturalnego jest jednak energetyka. Dotyczy to zarówno tradycyjnej energetyki a ostatnio w przypadku odnawialnych źródeł energii. Gaz idealnie nadaje się właśnie do uzupełnienia niedoborów mocy w okresach szczytowych zapotrzebowania na energię elektryczną. Sama energetyka odpowiada za około 40 % światowego zużycia gazu ziemnego.
Z tego punktu widzenia nie ma ryzyka jak w przypadku ropy naftowej, gdzie głównym konsumentem ropy naftowej jest paliwo do samochodów. Paradoksalnie ewentualne przejście na samochody elektryczne spowodowałoby wzrost popytu na energię elektryczną. Czyli i na gaz ziemny.
Ważnym odbiorcą gazu ziemnego jest też przemysł, między innymi producenci sztucznych nawozów.
[WP-Coder id=”2″]
Analiza rynku gazu: podaż gazu
Roczna, światowa produkcja gazu ziemnego wynosi około 3 500 mld metrów sześciennych. W podziale na regiony świata produkcja wygląda tak:
Źródło: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyNaturalGasTrends.pdf
W przypadku producentów gazu, podobnie jak w przypadku OPEC, został stworzony związek producentów gazu: Gas Exporting Countries Forum, w skrócie GECF. Poniżej informacja na temat tej organizacji na podstawie wikipedii:
W związku z tym, jeżeli zrobić podział podaży gazu naturalnego z uwzględnieniem między innymi GECF, produkcja wygląda tak:
Źródło: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyNaturalGasTrends.pdf
Za wzrost produkcji w kategorii „reszta świata” odpowiadają między innymi Chiny.
Analizując tylko kraje OECD, struktura producentów gazu naturalnego według krajów jest następująca:
Źródło: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyNaturalGasTrends.pdf
Jak widać na powyższej grafice, za wzrost produkcji gazu odpowiada, podobnie jak w przypadku ropy naftowej, USA i rewolucja łupkowa.
A tak z kolei wygladają najwięksi producenci, eksporterzy netto oraz importerzy netto gazu ziemnego na świecie:
Źródło: https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyWorld_Statistics_2015.pdf
Analiza rynku gazu: popyt na gaz
Strukturę popytu na gaz przedstawia poniższa grafika:
Źródło: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyNaturalGasTrends.pdf
Z kolei poniżej wykres przedstawiający te same dane ale w rozbiciu na wybrane regiony świata:
Źródło: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyNaturalGasTrends.pdf
Warto tutaj zwrócić uwagę, że przy analizie rynku ropy naftowej zwracałem uwagę, że zużycie tego surowca spada w krajach rozwiniętych. Jednak w przypadku gazu ziemnego nie było do tej pory takiej tendencji a popyt był albo rosnący albo stabilny.
Tak jak wspomniałem na początku, gaz ziemny jest zużywany między innymi w energetyce. Poniżej grafika obrazująca popyt na gaz generowany przez energetykę w rozbiciu na dwa regiony:
Źródło: http://www.iea.org/publications/freepublications/publication/KeyNaturalGasTrends.pdf
W ramach inwestowania przy użyciu certyfikatów inwestycyjnych ING Turbo dostępne są też certyfikaty na surowce, między innymi na gaz (można kliknąć aby przejść na certyfikaty ING Turbo na surowce):
Więcej informacji na temat mojej współpracy z Grupą ING jak i o samych certyfikatach ING Turbo znajdziecie na końcu artykułu.
Analiza rynku gazu popyt i podaż w roku 2015
W uzupełnieniu do długoterminowych danych dotyczących rynku gazu, poniżej dane dotyczące roku 2015.
Po stronie podażowej w krajach OECD ponownie widać wzrost produkcji w USA:
Źródło: http://www.iea.org/media/statistics/Keygastrends2015.pdf
Podobnie jest w przypadku popytu, gdzie również popyt zwiększył się głównie w USA:
Źródło: http://www.iea.org/media/statistics/Keygastrends2015.pdf
Analiza rynku gazu popyt i podaż w kolejnych latach
Zestawiając powyższe dwie grafiki zauważymy, że pomimo wzrostu popytu na gaz, produkcja gazu była jednak jeszcze wyższa. Tendencje te będą kontynuowane w kolejnych latach. Zostało to potwierdzone w ostatniej projekcji amerykańskiej EIA dotyczącej produkcji ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla. A to oznacza, że USA staje się powoli znacznym eksporterem gazu:
Źródło: http://www.eia.gov/forecasts/aeo/er/pdf/0383er(2016).pdf
Podobne wnioski wyciąga międzynarodowa IEA, która wskazuje, że oprócz USA również w Australii znacznie zwiększy się produkcja gazu ziemnego:
Źródło: prezentacja http://www.iea.org/newsroomandevents/speeches/160608_MTGMR2016_presentation.pdf
Analiza rynku gazu: ceny gazu
Patrząc na powyższe wykresy i rozwój sytuacji na rynku gazu nie dziwi, że wykres cen gazu wygląda tak a nie inaczej w ostatnich dwudziestu latach (kontrakty na gaz w USA):
Ceny gazu spadły od szczytu o prawie 90 % (!)
Zestawiając ceny gazu z cenami ropy naftowej w USA (WTI) widać jak rewolucja łupkowa najpierw wpłynęła na ceny gazu w USA. Ceny gazu załamały się znacznie wcześniej niż ceny ropy naftowej:
Było to związane między innymi ze znacznym czasem potrzebnym do budowy infrastruktury do eksportu LNG.
Trzeba też zauważyć, że na ceny gazu ma też wpływ podaż gazu w związku z wydobyciem ropy łupkowej (gaz jest efektem ubocznym wydobycia ropy). Tak jak pisałem niedawno w analizie rynku ropy wydobycie ropy w USA załamało się. Stąd też jest to czynnik, który dodatkowo sprzyja cenom gazu w ostatnich miesiącach:
Analiza rynku gazu podsumowanie
Wygląda więc na to, że przyszłość rynku gazu wygląda diametralnie inaczej niż to do czego przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach. Tak jak pisałem w analizie tutaj, rynek ropy naftowej również zmienił się ze względu na rewolucję łupkową ale to co wydarzyło się na rynku gazu można nazwać totalną rewolucją i zmianą układu sił. A szczególnie traci na tym Rosja bo to ona wcześniej rozdawała karty na rynku gazu.
Ciekawe linki dotyczące rynku gazu
Jeżeli ktoś chciałby bardziej zgłębić kwestie związane z gazem ziemnym poniżej dodatkowo kilka ciekawych linków:
- Natural gas (wikipedia)
- International Energy Outlook 2016 PDF
- Natural Gas Fundamentals
- Understunding natural gas markets
- Short-Term Energy Outlook
- Natural Gas likely to see $5 within 2 years
Uwaga: Powyższy artykuł umieściłem również w w sekcji: >>> Strona główna>>> Jak inwestować >>>
Powyższy artykuł powstał w ramach współpracy z Grupą ING, promotorem certyfikatów ING Turbo na rynku polskim
W ramach współpracy powstanie osiem artykułów:
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
- Analiza krachu 1929 i wielkiej depresji po 1929 roku
- Demografia Japonii a demografia Polski: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację
- Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
- Fundamentalna analiza rynku złota
- Fundamentalna analiza rynku ropy naftowej
- Fundamentalna analiza rynku gazu
- Fundamentalna analiza rynku miedzi w kontekście KGHM
Uwaga: to nie jest artykuł sponsorowany. To znaczy, że ja sam wybrałem tematy na jakie będę pisał. Umowa o partnerstwie jest taka, że mogę napisać na powyższe tematy co tylko uznam, że warto napisać. I to właśnie zrobiłem/zrobię. Za podzielenie się moimi przemyśleniami otrzymam stałe wynagrodzenie.
Certyfikaty inwestycyjne ING Turbo
Certyfikaty umożliwiają inwestowanie w różne instrumenty finansowe notowane na całym świecie przy użyciu dźwigni finansowej o różnej wielkości.
Certyfikaty ING Turbo notowane są na polskiej giełdzie i można w nie inwestować kupując je w każdym biurze maklerskim. Można dzięki nim zarabiać zarówno na wzrostach jak i spadkach instrumentów bazowych. Emitentem i animatorem jest bank ING N.V. w Amsterdamie.
Dużą zaletą ING Turbo jest możliwość inwestowania w te instrumenty na rachunkach maklerskich IKE oraz IKZE ponieważ są one traktowane jako produkty rynku kasowego.
Uwaga: Inwestowanie przy użyciu dźwigni finansowej zwiększa potencjalne zyski ale i jednocześnie wiąże się też z odpowiednio większym ryzykiem.
Tutaj jest broszura na temat ING Turbo:
Na ósmej stronie powyższej broszury wytłumaczony jest krok po kroku przykład inwestowania i działania certyfikatu na akcje spółki PKO BP (można kliknąć aby powiększyć):
W przypadku certyfikatów ING Turbo warto zwrócić uwagę na poziom kosztów finansowania. Według informacji, które uzyskałem od ING, obecnie wyglądają one dla przykładowych instrumentów tak:
Więcej informacji na temat Certyfikatów ING Turbo znajdziecie w nagraniach video tutaj:
Pod powyższymi linkami znajdują się również informacje na temat kosztów oraz ryzyk związanych z inwestowaniem przy użyciu certyfikatów ING Turbo.
Po zapoznaniu się z powyższymi materiałami możecie sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teście: trzynaście pytań i będziecie wiedzieć, czy któreś elementy wymagają głębszego poznania.
Poniżej znajduje się lista wszystkich instrumentów finansowych na które wystawiane są certyfikaty. Nie jest to katalog zamknięty, ING NV otwarty jest na zgłoszenia związane z zapotrzebowaniem na nowe instrumenty bazowe.
Uwaga: po kliknięciu w nazwę konkretnego certyfikatu, u góry strony macie podany tiker tego instrumentu: informacja ta jest pomocna przy składaniu zleceń w Waszym biurze maklerskim.
Jeżeli po zapoznaniu się z powyższymi materiałami macie dodatkowe pytania związane z certyfikatami ING Turbo, pytajcie w komentarzach.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS