
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy
W poprzednim wpisie pokazałem Wam, że każdy z Nas może mieć udział w tym co dzieje się w Polsce. W jakim kierunku zmierzają sprawy. Nawet Ty: jako czytelnik mojego bloga! Jakiś czas temu pisałem Wam, że w 2018 i 2019 roku będzie się sporo działo na moim blogu i blogu Bartka. Między innymi chcemy pokazać Wam krok po kroku dlaczego w Polsce mało zarabiamy. I co zrobić aby w Polsce miliony ludzi mogły zarabiać kilkanaście tysięcy miesięcznie. Bo obecnie wygląda to bardzo, ale to bardzo słabo :-( Opowiem Ci o rzeczach o których nikt nie nauczy Cię w szkole.
Ankieta: zadaj pytania Prezesowi GPW!
Myśląc kiedyś o roku 2018 i 2019. Nie zdawałem sprawy. Że to wszystko co chcemy z Wami zrobić. Tak ładnie zawrze się w zakresie tematycznym spotkania które będzie miało zaraz miejsce z Prezesem GPW: link. Nie wiem czy coś praktycznego z tego wyjdzie. Co by nie było. Tak czy tak. My z Bartkiem i tak wiele rzeczy zmienimy w Polsce. Ale dla przypomnienia. Cytat z poprzedniego wpisu:
Parę tygodni temu otrzymałem propozycję spotkania. I wzięcia udziału w dyskusji na poniżej wymienione tematy. Co ciekawe, tematy są bardzo podobne do tych, które poruszam dla Was na blogu. Zresztą sami zobaczcie poniżej jaki ramowy zakres rozmów został zaproponowany:
- Budowa siły GPW na rodzimym kapitale i przedsiębiorcach
- Wpływ GPW na polską gospodarkę. GPW jako część państwowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju
- Zachęcanie Polaków do inwestowania na Giełdzie – skuteczne metody
- Wizerunek GPW wśród Polaków
- Czy Polacy rozumieją Giełdę? Jeśli nie, jak to zmienić?
- Przyszła strategia Giełdy (trwa jej przygotowanie – ma być gotowa w 2018 roku)
- Płynność na GPW
- Giełda, PE i VC jako komplementarne metody finansowania
- Przyszłość NewConnect (konkurencyjne metody finansowania, przechodzenie na Rynek Główny itp.) i wytycznie dobrej drogi do rozwoju dla start-upów
Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś ankiety z poprzedniego wpisu, która dotyczy powyższych obszarów. Oraz konkretnych propozycji co zmienić. Zrób to koniecznie!
>>> Link do ankiety: KLIKNIJ TUTAJ <<<
Bardzo ciekawe rzeczy wychodzą z tej ankiety, też interesujące pytania do Prezesa GPW. Pamiętaj, że od Twojej bierności. Lub zaangażowania. Zależy przyszłość Polski.
To jest wpis w ramach cyklu edukacyjnego:
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”
- Dzięki temu cyklowi edukacyjnemu odpowiemy Wam na pytanie: co zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie? Jest to mega ważna inicjatywa w ramach tego co chcemy robić w kolejnych dwudziestu latach i opisaliśmy w Naszej wizji/strategii: Robimy z Polski drugi Londyn: wdrażam w życie mój Profesjonalny Trójkąt. List do akcjonariuszy wrzesień 2018
- Cel: Przychody 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. W tym celu stworzyliśmy też grupę dla przedsiębiorców na Facebooku: „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. Jest to grupa stworzona tylko i wyłącznie dla tej inicjatywy: gorąco zachęcam do dołączenia bo naprawdę warto!
- Cykl edukacyjny rozpoczyna się od tej pierwszej analizy: Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny “Pierwsze kroki Janusza Biznesu” (Michalstopka.pl)
- Cały cykl składa się z następujących wpisów:
1. Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy?
- Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny „Pierwsze kroki Janusza Biznesu” <— jesteś tutaj (Michalstopka.pl)
- Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: państwo zabiera ponad 40% wynagrodzenia (!) Pobierz kalkulator excel i sam policz swoją daninę (Michalstopka.pl)
- Jak zarabiać dużo więcej: ucz się synek ucz. I buduj kompetencje (WarsztatAnalityka.pl)
- Dlaczego w Polsce mało płaci się pracownikom? Skąd w ogóle biorą się wynagrodzenia w firmie? Case study Warsztat Analityka (Michalstopka.pl)
- Pomysł na biznes jest warty 1 zł + vat. Jak sprawić aby miliony Polaków zarabiały kilkanaście tysięcy miesięcznie?
2. Cel 200 tysięcy: etap pierwszy. Jak zbadaliśmy czy w ogóle tworzyć kurs excel w finansach?
- Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
- Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
- Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli (WarsztatAnalityka.pl)
- 40 tysięcy przychodu z kursu excel w finansach! Ponad 200 osób chętnych! Jaka potencjalna cena kursu (Michalstopka.pl)
- Wykresy przestawne w praktyce: analiza ankiety kurs excel część 3 (WarsztatAnalityka.pl)
3. Cel 200 tysięcy: etap drugi: 6 tysiące zarobku dla Bartka w 9 minut i pierwszych trzydziestu klientów! Jak sprawdziliśmy czy jest realny popyt na nasz produkt i jak opracowaliśmy kurs?
- Widzenie tunelowe, czyli o przekazywaniu wiedzy: dlaczego przedsprzedaż kursu excel dla 20 wybranych osób? (Michalstopka.pl)
- Przedsprzedaż kursu excel wersja beta + zakres tematyczny. Zabieramy się do pracy! (WarsztatAnalityka.pl)
- Promocyjna cena w przedsprzedaży! Zakres kursu: Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora (Michalstopka.pl)
- Przedsprzedaż kursu finanse w excelu dla pierwszych 20 osób: mailing do osób zapisanych na dedykowany newsletter odbył się 12 lipca 2018 o godz. 19:00
- Wow! Właśnie zakończyliśmy zapisy na kurs excel w finansach! Już po 9 minutach (!) (WarsztatAnalityka.pl)
- Wow! 6 tysięcy złotych zarobku w 9 minut! Trzydziestu pierwszych klientów :) Kolejni chętni zapisują się na przedsprzedaż kursu! (Michalstopka.pl)
- Za nami cztery miesiące ciężkiej pracy! Kurs excel w finansach, praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora, gotowy :-) Analiza: jak opracowaliśmy kurs excel w finansach? (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! (WarsztatAnalityka.pl)
4. Cel 200 tysięcy: etap trzeci: godzina X wybiła. Krok po kroku na żywo analizujemy przedsprzedaż kursu w dniach 10-18 grudzień 2018
- Pomoc w rekrutacji w 4 pakiecie: analiza odpowiedzi potencjalnych kursantów (WarsztatAnalityka.pl)
- Kulisy prac nad kursem: o czym zapomnieliśmy. Prawie 60 osób skorzystało z kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora!
- Jesteś zadowolony z cen kursu lub nie? Analiza: jak chętni na przedsprzedaż zdecydowali w ankiecie o cenie pakietów
- 18 grudzień 23:59: przedsprzedaż za nami! Liczba osób, która nam zaufała/kupiła kurs: 88! Przychody 21 043 zł!
- 11 miesięcy prac nad projektem (luty – grudzień 2018). Analiza co zrobiliśmy dobrze a co okazało się Naszą porażką. Wnioski Janusza Biznesu na przyszłość.
5. Cel 200 tysięcy: etap czwarty: Jak maksymalizujemy sprzedaż kursu excel w finansach? Ile przychodu uzyskaliśmy ze sprzedaży kursu?
- Historia nadal się tworzy i najlepsze dopiero przed nami! Między innymi:
- Rozwiązanie problemów technologicznych związanych ze sprzedażą kursu
- Płatna reklama Facebook oraz Google + niestandardowe formy płatnej reklamy
- Dalszy rozwój produktu w celu wyższego zaawansowania technologicznego
Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora! Zapisy na edycję 2019:
Partnerem powyższego cyklu edukacyjnego jest WarsztatAnalityka.pl: Bartek, przy moim wsparciu, stworzył bardzo fajny kurs. Wszystkie informacje na temat kursu przeczytacie w analizie tutaj: Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! Zapisy na przedsprzedaż 2018 zostały zamknięte ale możesz zapisać się na dedykowaną listę osób oczekujących na edycję 2019.
Zapis na newsletter i więcej informacji o projekcie znajdziesz klikając w poniższy link:
Kurs excel w finansach edycja 2019.
Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora
>>> kliknij tutaj <<<
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy: zależność PKB per capita zarobki
Domyślam się, że poniższy wykres z apelu pod każdy wpisem. Wielu z Was śni się już po nocach:
Merytoryczna dyskusja w tym zakresie, to klucz do sukcesu naszego kraju, mocnego wzrostu wynagrodzeń w Polsce i powrotu kilku mln osób z emigracji oraz poprawy sytuacji finansów publicznych! Zgodnie z moim artykułem i poniższym wykresem: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Źródło: powyższy artykuł, obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy: ujęcie mikro czyli z punktu widzenia firmy
Powyższy wykres pokazuje ciekawą zależność od strony makro. Jednak od strony pojedynczej firmy i tak wiele osób w Polsce zadaje sobie pytanie dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Dlaczego w Polsce tak mało płaci się pracownikom? Czyli to co obrazuje poniższa grafika:
Źródło: GUS, szczegółowa analiza wynagrodzeń Polaków dokonywana raz na dwa lata: październik 2016 rok.
Średnia krajowa w Polsce niecałe 5 tys. zł brutto
Przez te wszystkie lata. Na moim blogu wiele razy pisałem Wam o danych GUSu dla firm zatrudniających powyżej 9 osób. Czyli o średniej krajowej. Która historycznie wygląda tak:
Z kolei poniżej macie najnowsze dane dotyczące wzrostu średniej krajowej:
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy: zarobki Polaków na tle średniej krajowej
Jak jednak średnia krajowa ma się do zarobków na tle kraju? Czyli wracamy do grafiki z początku tego wpisu. Poniżej ciekawa grafika w tym zakresie. Obrazująca zarobki na tle średniej krajowej. Czyli ile procent średniej krajowej zarabia się w poszczególnych regionach Polski. Im bardziej niebieski odcień tym zarobki powyżej średniej krajowej. Im bardziej czerwony odcień tym zarobki poniżej średniej krajowej:
Źródło: link
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy: siła nabywcza Polaków na tle Polski
Na zarobki możemy też spojrzeć z innej perspektywy. Na przykład uwzględniając siłę nabywczą zarobków. Takie ujęcie pokazuje poniższa grafika:
Źródło: link
Siła nabywcza Polaków na tle Europy
Zobaczmy jeszcze na jedną grafikę obrazującą siłę nabywcza Polaków na tle Europy. Mój komentarz jest zbędny. Zgodnie z powiedzeniem. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Po prostu tragedia:
Źródło: link
Mało zarabiamy: skąd biorą się wynagrodzenia w firmie
No więc takie statystyki jak powyżej możemy zobaczyć. A ludzie zadają sobie pytanie dlaczego w Polsce tak mało zarabiamy? I co zrobić aby w Polsce ludzie zarabiali dużo więcej? Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Prosta, banalnie prosta. Tylko aby to zrozumieć. Trzeba zadać sobie najpierw inne pytanie. Jakie? Skąd w ogóle biorą się wynagrodzenia w firmie? Mało kto zadaje sobie takie pytanie. A to jest najważniejsze pytanie. Odpowiedź jest kilkuetapowa. Ale jak już przez nią przejdziemy. Wszystko stanie się banalnie proste. Dziecinnie proste.
Jeżeli chcesz znać odpowiedzi na powyższe pytania. Jak i na wiele innych związanych z inwestowaniem, prowadzeniem własnego biznesu oraz o tym jak dobrze zarabiać. Co tak naprawdę jest bardzo, bardzo powiązane. Zapraszam do śledzenia cyklu edukacyjnego, który dzisiaj rozpocząłem. Jest już kilka wpisów w tym zakresie. Ale najlepsze dopiero przed nami bo przygotuję specjalnie kilka całkiem nowych analiz. Opowiem Ci o rzeczach o których nikt nie nauczy Cię w szkole. Ale i o większości z nich nie przeczytasz w mediach bo po prostu mało kto patrzy na te zagadnienia w taki sposób.
Dlaczego mało w Polsce zarabiamy: podsumowanie
Jak zawsze liczy się tylko know how. Wiedza, analiza. Jak ten świat który Nas otacza jest skonstruowany. I co z tego wynika. I tak też skonstruowałem ten cykl edukacyjny. Aby przekazać big picture. Niezbędne minimum które powinien wiedzieć każdy Polak. Mając ten know how. Moje spojrzenie. Potem będzie już z górki.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS