Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia
W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce. W ramach przypomnienia w artykule Giełda dyskontuje wydarzenia w realnej gospodarce? Obiecałem podjąć próbę wyjaśnienia, dlaczego zmiany indeksów giełdowych wskazują, co prawdopodobnie będzie się działo z realną sferą gospodarki. Z kolei tutaj jest rozwinięcie poniższego artykułu: Jak wykorzystać wiedzę o tendencjach w gospodarce na podstawie zmian indeksów giełdowych?
Poniżej piszę o:
- Dwóch grupach czynników wpływających na zyski spółek
- Opisałem 3 grupy inwestorów, którzy analizując te czynniki dokonują transakcji na gpw
- Opisałem konsekwencje bycia w poszczególnych grupach inwestorów
Patrząc na kursy giełdowe warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj handluje się niewielką częścią z całej puli wyemitowanych akcji. Główny pakiet ma zazwyczaj inwestor większościowy, długoterminowy (oczywiście, jeżeli taki jest). Zazwyczaj inwestor taki nie dokonuje na bieżąco transakcji. Bo interesują go długoterminowe dochody, np. dochody z dywidendy. Dobrym przykładem jest tutaj np. France Telekom, inwestor strategiczny w TPSA czy Warren Buffet. Dla którego giełda mogłaby być otwarta tylko raz na parę lat, kiedy dokonuje transakcji na danej spółce (pisałem o nim tutaj: Warren Buffet i analiza fundamentalna).
Tak więc kurs giełdowy, który można codziennie obserwować, jest wypadkową bieżących transakcji inwestorów. Oczywiście dokonując tych transakcji, inwestorzy uważają, że w perspektywie czasu dobrze na tym wyjdą. Jeżeli uznać, że na kursy akcji w dłuższym terminie wpływają generowane zyski, pisałem o tym tutaj: Zachowanie się kursu spółki giełdowej oraz zysku netto przypadajacego na akcję, czyli dlaczego kursy akcji spadają/wzrastają, warto zastanowić się jakie czynniki wpływają na zyski firmy.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- czynniki wpływające na zyski
- Czynniki zewnętrzne, niezależne od spółki
- Czynniki zależne tylko od spółki
Czynniki niezależne od spółki to kwestie związane z analizą makrootoczenia oraz analizą sektorową jak np. analizą Pięciu sił Portera. Z analizy makrootoczenia, w krótkim terminie na zyski spółek szczególnie duży wpływ ma otoczenie ekonomiczne. Pisałem o tym również np. w tych artykułach: Czynniki wpływające na kurs walutowy, czyli co decyduje o sile/słabości złotówki cz.1 oraz: W jakich warunkach działają firmy w okresie spowolnienia/recesji?
Czynniki zależne tylko od spółki to kwestie związane z analizą sytuacji spółki. Generalnie są to czynniki, które zależą od działań bądź też zaniechań zarządu. Wpływ tych czynników jest szczególnie widoczny w długim terminie. Kiedy znacznie mniejsze znaczenie mają czynniki niezależne od spółki a znaczenia nabiera strategia firmy.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- podział inwestorów
- Ludzie bezpośredni związani ze spółką, np. zarząd czy kluczowi kontrahenci
- Analitycy akcji/zarządzający
- Inwestorzy indywidualni
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- ludzie bezpośrednio związani ze spółką
Ludzie bezpośrednio związani ze spółką mają najlepsze informacje dotyczące czynników zależnych od spółki. Z kolei analitycy akcji/zarządzający mają znacznie mniejszy dostęp do tych informacji, ale mają za to lepszy pogląd na temat wspomnianego otoczenia ekonomicznego, np. Wykład profesora Pedro Videla na temat kryzysu na rynku nieruchomości w USA zorganizowany przez UniCredit CAIB Poland S.A. oraz Rzeczpospolitą z lutego 2008, czy też znają mechanizmy opisane np. tutaj: W jakich warunkach działają firmy w okresie spowolnienia/recesji?. Najtrudniejsze zadanie mają inwestorzy indywidualni, gdyż mają najbardziej utrudniony dostęp do informacji na temat zarówno czynników zależnych jak i niezależnych od spółki.
Wspomniane trzy grupy inwestorów, na podstawie swoich przewidywań, co do przyszłości dotyczących spółek (oraz gospodarki, co prędzej czy później przekłada się na zyski spółek i PKB) dokonują bieżących transakcji na poszczególnych spółkach. Na podstawie kursów spółek tworzone są indeksy giełdowe, jak np. WIG (Warszawski Indeks giełdowy), co w konsekwencji prowadzi do tego, że ruchy indeksów „wyprzedzają” tendencje w realnej gospodarce. Dla przykładu obecny skład WIGu znajduje się tutaj: Indeksy giełdowe (trzeba kliknąć). Na dzień pisania tego artykułu było to w sumie 324 spółki, z czego 4 największe spółki (TPSA, PKO BP, PEKAO, PKNORLEN ) miały udział w indeksie wynoszący około 38%.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- informacje
Warto tutaj podkreślić, że zachowanie indeksów i PKB zależy również od tego jak bardzo realna gospodarka jest reprezentowana przez notowane spółki. Im więcej spółek tym lepiej, bo większe „połączenie” z realną gospodarką. Oczywiście pojedynczy inwestor i jego oczekiwania mogą być błędne, jednak kursy akcji to wypadkowa decyzji tysięcy inwestorów na wielu spółkach. Trafność tych decyzji co kwartał jest weryfikowana przez publikowane wyniki kwartalne spółek, np. Rachunek zysków i strat-wariant kalkulacyjny . Dodatkowo codziennie napływają nowe informacje ze spółek, które mogą coś wnieść na temat przyszłych wyników finansowych.
Generalnie im ktoś ma więcej informacji na temat spółki (np. zarząd), tym lepiej jest w stanie powiedzieć, co stanie się z jej zyskami w przyszłości, jednak rodzi to pewne niebezpieczeństwo. Po pierwsze ludzie tacy mogą niedoceniań czynników niezależnych od spółki jak wspomniane kwestie otoczenia ekonomicznego, bo przecież są specjalistami, ale tylko w swojej dziedzinie. Po drugie dostęp do szczegółowych informacji na temat spółki powoduje, że są tak przekonani o słuszności swojej opinii, że są w stanie nawet zaciągać wysokie kredyty pod kupno akcji, aby dodatkowo zarobić na tej opinii. Najlepszym przykładem są tutaj oligarchowie rosyjscy, którzy przecież nie tylko mieli informacje, ale również mogli nieraz wpływać na strategiczne decyzje np. ze strony państwa. Oczywiście nie wzięli pod uwagę, co się może wydarzyć, jeżeli na surowcach skończy się hossa lub nastąpi problem z „rolowaniem” zadłużenia. Powyższy mechanizm dotyczy również polskich warunków. Przytoczony przykład bardzo dobrze pokazuje dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia, nawet te, które mogą być sterowane przez inne osoby.
Dlaczego giełda dyskontuje wydarzenia- inwestorzy indywidualni
Potencjalnie w najgorszej sytuacji są inwestorzy indywidualni, bo mają najmniejszy dostęp do informacji o spółkach czy o otoczeniu ekonomicznym. Konsekwencją tego jest jednak potrzeba zgłębienia wiedzy na temat inwestowania, używając tylko bardzo ogólnych informacji. Jest to trudne zadanie, ale jeżeli już ktoś je odrobi, może być naprawdę dobry w inwestowaniu. Wielu inwestorów indywidualnych wykorzystuje analizę techniczną. Trzeba jednak podkreślić, że zachowanie kursów akcji jest tylko konsekwencją procesów zachodzących w spółce oraz gospodarce, czym zajmuj się właśnie analiza fundamentalna. Drugą przewagą inwestorów indywidualnych jest zazwyczaj kwestia kapitału, który inwestują. Inwestorzy instytucjonalni mają pod tym względem utrudnione zadanie, o czym pisałem tutaj: Dlaczego analiza fundamentalna?.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS