
Demografia decyduje o wynikach wyborów?
Poprzednim razem napisałem, że demografia ma potężną siłę ale mało kto zdaje sobie z tego sprawę: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat? Pisałem tam, że może wpływać również na wynik wyborów…. Postawie w tym artykule tezę, że demografia decyduje o wynikach wyborów i sprawdzę czy ma to sens.
Demografia decyduje o wynikach wyborów: grupy społeczne
1. Ten efekt jest szczególnie ciekawy historycznie w Polsce, bo w 2011 r. po raz pierwszy w historii drugi raz z rzędu wygrała ta sama partia. Dlaczego? Po części odpowiedzią jest oczywiście demografia, o czym poniżej…
2. Ponadto na podstawie poprzedniego wpisu łatwo można też dojść do wniosku, jakie grupy społeczne będą decydowały kto będzie rządził w Polsce. Dlaczego? Poniżej procentowa liczba wyborców w Polsce, którzy mieli/będą mieli powyżej 50 lat. Jak widać w 2035 r. takich wyborców będzie już 53% i to tylko oni wybiorą polityków…
1997: 32%
2002: 36%
2007: 39%
2012: 42%
2017: 43%
2022: 45%
2035: 53%
Demografia decyduje o wynikach wyborów: dwukrotna wygrana PO
Do tej krótkiej analizy „metodą ekspercką” przyjąłem, że generalnie młodsi wyborcy mają poglądy bardziej wolnorynkowe. Dodatkowo założyłem, że będąc młodszymi osobami mają większy sentyment do nowego systemu niż do starego (komunistycznego). Za granicę wieku w 2001 r. dla młodszych wyborców przyjąłem wiek 18-30 lat. Dla starszych wyborców przyjąłem wiek 30 +.
Oczywiście mam nadzieję, że tak przyjęta granica wieku nie urazi czytelników mojego bloga. Po prostu coś musiałem przyjąć aby pokazać jak potężny wpływ na wynik wyborów miała demografia.
Jak czytać poniższą tabelkę?
Najpierw trzeba się cofnąć do struktury wiekowej wyborców w 2001 r. kiedy wybory wygrało SLD. W roku 2001 wyborcy powyżej 30 roku życia stanowili 72%, czyli zdecydowaną większość.
W latach 2002-2011 wiek wyborczy osiągnęło dodatkowo około 5,5 mln osób młodych (roczniki 1984-1993, to co ważne, że było to sporo osób, bo końcówka wyżu demograficznego, a ludzie młodzi z zasady w wyższym stopniu głosują w wyborach).
Jednocześnie w latach 2002-2011 zmarło niecałe 4 mln osób z czego zdecydowana większość to oczywiście byli wyborcy którzy w 2001 r. mieli powyżej 30 lat (wyborcy stary system, czyli mniej takich wyborców o 3,5 mln…). Tutaj trzeba też zauważyć, że w 2011 osoba, która miała do 30 lat w 2001, teraz miała już do 40 lat i jest to praktycznie cały wyż demograficzny lat 1970/1980…
Demografia decyduje o wynikach wyborów: podsumowanie
I wszystko jasne:-) Udział wyborców z nowego systemu wyniósł w 2011 r. prawie 50 % i wybory wygrała ponownie PO. Zresztą to też tłumaczy dlaczego PiS nigdy nie wygrała mocno wyborów. Ich wyborcy, podobnie jak SLD to nie są osoby młodsze… Strategicznie (demograficznie) PO zrobiło bardzo dobry ruch wybierając jako grupę docelową młodsze osoby. Po pierwsze oczywiście dlatego, że młode osoby wchodzą w wiek wyborczy a starsze po prostu umierają. Po drugie i co najważniejsze, akurat tak się złożyło, że w poprzednich latach w wiek wyborczy wchodziło bardzo wiele osób młodych przez wyż demograficzny…
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS