
Czynniki wpływające na inflację
Na początku napiszę, co oznacza pojęcie „inflacji”, a potem postaram się opisać czynniki wpływające na inflację. Inflacja jest ważną kwestią, gdyż wpływa na stopę wolną od ryzyka (np. rentowność obligacji rządowych) a przez to na wycenę spółek. Dodatkowo niska inflacja sprzyja szybkiemu rozwojowi gospodarczemu a to z kolei wpływa na zyski firm.
Główne czynniki wpływające na inflację
– Czynniki popytowe.
– Czynniki podażowe.
– Kurs walutowy.
– Oczekiwania inflacyjne.
Pojęcie inflacji
Definicja z Wikipedii : „Inflacja – obniżanie się siły nabywczej pieniądza (jego wartości rynkowej). Na rynku obserwowana jest jako długotrwały wzrost średniego poziomu cen określonego koszyka dóbr.”
Czynniki wpływające na inflację: inflacja popytowa
Najczęściej rozumiane to jest jako „drukowanie” pieniędzy.
Drukowanie może odbywać się na różne sposoby:
1) Łagodna polityka rządu, czyli zwiększenie wydatków rządowych, np. na zasiłki, opiekę społeczną, emerytury, pensje dla „sfery budżetowej” czy też inwestycje rządowe.
2) Łagodna polityka monetarna Banku Centralnego, czyli za niskie stopy procentowe. Osoby prywatne oraz firmy zadłużają się i zbyt duża liczba jednostek monetarnych w obiegu powoduje pojawienie się inflacji.
3) Wzrost ilości „pieniędzy w obiegu” może być też spowodowany silnym wzrostem płac oraz spadkiem bezrobocia, co z kolei powoduje, że fundusz płac, (wszystkie płace zsumowane) jest coraz większy .Generalnie uważa się, że inflacja jest pod kontrolą dopóki dynamika wzrostu płac jest niższa niż dynamika wzrostu produkcji.
Czynniki wpływające na inflację: inflacja podażowa
Wzrost cen spowodowany jest wzrostem kosztów produkcji lub zmniejszeniem ilości dostępnych produktów. Jeżeli np. ceny surowców np. miedzi czy ropy naftowej pójdą mocno do góry, przekłada się to na znaczny wzrost kosztów produkcji. Firmy nie mogą sprzedawać poniżej kosztów produkcji i w końcu podnoszą ceny. Czynnik ten spowodował, że w latach siedemdziesiątych pojawiła się bardzo duża inflacja na świecie (rzędu 10-20 procent). Doprowadziły do tego „szoki naftowe”, czyli bardzo duży wzrost cen ropy naftowej. W krótkim okresie nie było możliwości obniżenia pozostałych kosztów (np. koszty płac czy wprowadzenie nowych technologii) i firmy musiały podnieść ceny. Efekt droższych surowców przenosi się też na koszty usług, np. droższe paliwo, czy też „narzędzia pracy”. Czynnikiem podażowym można tłumaczyć spadek inflacji na świecie od początku lat 80-tych. Przenoszenie produkcji do Azji, a przez to niższe koszty produkcji, nowe technologie i konkurencja pomiędzy różnymi firmami oraz „nadmiar” wielu produktów spowodowały stopniowo, że ceny były stabilne, a w wielu przypadkach nawet spadały (koszty części do elektroniki, samochody, RTV, żywność itd.)
Czynniki wpływające na inflację: kurs walutowy
Mocna waluta danego kraju powoduje, że inflacja jest niska a nawet może być ujemna (deflacja), gdyż coraz tańszy import przeciwdziała presji inflacyjnej. Kwestia kursu walutowego dotyczy zarówno produktów dla konsumentów jak również kosztów produkcji przedsiębiorstw czy też dóbr inwestycyjnych sprowadzanych z zagranicy. Firmy mają w ten sposób niższe koszty funkcjonowania i nie mają impulsu do podnoszenia cen produktów. Jest jeszcze inny, mniej „namacalny” aspekt mocnej złotówki. Nawet, jeżeli produkty nie są importowane z zagranicy, ale produkowane w kraju, to i tak Polscy, lokalni producenci nie mogą podnosić cen, bo pojawia się „efekt substytucyjny”, czyli przy pewnych poziomach cen dany produkt można zamienić innym produktem (substytucyjnym), spełniającym podobną funkcję (np. szampon polski i importowany z zagranicy, czy też jabłka i banany). Efektem „mocnej złotówki” można tłumaczyć niską inflację w ciągu ostatnich paru lat w Polsce, szczególnie, że Polska jest małym krajem i ma dużą wymianę produktów i usług z zagranicą.
Teoria „oczekiwań inflacyjnych”
Zgodnie z nią, jeżeli Bank Centralny głosi, że będzie „ostro” walczył z inflacją, to ona rzeczywiście się nie pojawi, jeżeli ludzie w to uwierzą. Jeżeli jednak nie uwierzą, to konsumenci będą robili „zapasy” a producenci „z wyprzedzeniem” podnosili ceny, co spowoduje pojawienie się inflacji.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS