Cykl konwersji gotówki (cykl finansowy i operacyjny)
Cykl konwersji gotówki zaczyna się w momencie, gdy firma produkcyjna kupuje surowce umożliwiające produkcję. Konsekwencją tego procesu jest zwiększenie zobowiązań lub odpływ gotówki, jeżeli dokonano natychmiastowej płatności. Po zużyciu surowców powstają produkty gotowe, czyli zwiększają się zapasy. Produkty gotowe są następnie sprzedawane za gotówkę lub z odroczonym terminem płatności czyli zwiększają się należności. Po pewnym czasie odbiorcy regulują należności a spółka również reguluje swoje zobowiązania. W ten sposób cykl zostaje zamknięty.
Cykl konwersji gotówki- cykl operacyjny
Cykl operacyjny = cykl rotacji zapasów + cykl rotacji należności
Cykl operacyjny to okres przez jaki utrzymywane są zapasy (w dniach), zsumowany z okresem spływu należności (w dniach). Innymi słowy jest to okres w którym spółka musi sama finansować swoją działalność. Na przykład jeżeli firma utrzymuje zapasy przez 45 dni oraz sprzedaje produkty gotowe z 30-dniowym terminem płatności, to cykl operacyjny wynosi: 45 dni +30 dni = 75 dni
Cykl konwersji gotówki- cykl rotacji zobowiązań
Jest to okres, w którym spółkę finansują dostawcy (w dniach). Na przykład jeżeli dostawcy dostarczają surowce z 30-dniowym terminem płatności to cykl rotacji (spłaty) zobowiązań wynosi 30 dni
Cykl konwersji gotówki = cykl operacyjny – cykl spłaty zobowiązań
Cykl konwersji gotówki = cykl operacyjny 75 dni- cykl spłaty zobowiązań 30 dni = 45 dni
Oba cykle graficznie przedstawiono w załączniku:
Cykl konwersji gotówki- podsumowanie
- Cykl konwersji gotówki zależy od konkretnej branży. Generalnie za bezpieczny poziom uważa się okres do 1 miesiąca z wahaniami +/- 30 dni.
- Krótszy cykl konwersji gotówki jest korzystniejszy dla firmy bo oznacza , że środki zainwestowane w aktywa bieżące są szybciej uwalniane i mogą być ponownie wykorzystane.
- Zbyt długi cykl konwersji gotówki może sugerować kłopoty z zachowaniem płynności.
Źródło:
portal.wsiz.rzeszow.pl/plik.aspx?id=8048
www.pwsz.nysa.pl/instytut/finanse/wilimowska/anal%20fin.pdf
http://www.sciaga.pl/tekst/15571-16-wskazniki_z_analizy_ekonomiczno_finansowej_omowienie
http://www.sciaga.pl/tekst/15571-16-wskazniki_z_analizy_ekonomiczno_finansowej_omówienie
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS