Bezrobocie 2016 najniższe od upadku komunizmu (!)
Uwielbiam pisać o takich rzeczach :) Bezrobocie 2016, według GUSu, ma już cyfrę 8 na początku (lipiec 2016: 8,6%) a niedługo będzie cyfra 7 :) Według metodologii BAEL bezrobocie jest jeszcze niższe.
Pamiętacie jak w szczycie bezrobocia na przełomie 2012/2013 roku, kiedy bezrobocie wynosiło prawie 15% (!) napisałem Wam po raz pierwszy o odkrytym przeze mnie cyklu dziesięcioletnim w polskiej gospodarce i na rynku pracy? I że bezrobocie spadnie w Polsce do bardzo, bardzo niskiego poziomu w 2018 roku? Zobaczcie poniżej ile było negatywnych komentarzy, że jak to? Przecież bezrobocie będzie rosło a nie spadało!. Jakim cudem miałoby bardzo mocno spaść do roku 2018 aby potem znowu mocno wzrosnąć?
Ktoś z Was jest ze mną już tak długo i pamięta jak to było parę lat temu? Ktoś znalazł swój komentarz pod listą poniżej?
To jest wpis z serii edukacyjnej „Cykl dziesięcioletni w polskiej gospodarce i na rynku pracy”.
Jeżeli jesteś tutaj nowy/nowa proszę zapoznaj się najpierw z poniższymi analizami oraz komentarzami. Moimi oraz moich czytelników na temat mojego odkrycia w zakresie cyklu dziesięcioletniego:
- Rok 2013:
- Styczeń: Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat ? ? ? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni”
- Styczeń: Michał Stopka “Cykl dziesięcioletni”: Co to jest tak naprawdę PKB?
- Styczeń: „Michał Stopka cykl dziesięcioletni”: przyczyny fundamentalne tłustych i chudych lat w polskiej gospodarce i bezrobociu
- Październik: Nadchodzi rynek pracownika… Jak niskie bezrobocie w 2013 i 2014 r.?
- Rok 2014 wrzesień: Bezrobocie spadnie do 5% w 2018 roku!: Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
- Rok 2015:
- Rok 2016 sierpień: Bezrobocie 2016 najniższe od upadku komunizmu :) Czekałem na ten wpis cztery lata (!) Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
Bezrobocie 2016 a bezrobocie 2013
Dla przypomnienia fragment wpisu o cyklu dziesięcioletnim ze stycznia 2013 roku (pierwszy artykuł na liście powyżej), gdzie pokazałem ciekawe, pięcioletnie tendencje na wskaźniku bezrobocia GUS, oraz pisałem, że bezrobocie powinno bardzo mocno spaść do roku 2018:
Poniżej zaznaczyłem trzy pięcioletnie cykle wzrostu bezrobocia, czyli lata: 1989-1993, 1999-2003 oraz ostatni 2009-2013:
Jak widać na powyższym wykresie systematyczny, kilkuletni wzrost bezrobocia pojawiał się w Polsce od upadku komunizmu dokładnie co 10 lat! :
- Dołek bezrobocia jesień 1988 (zaraz przed „kryzysem” komunizmu i jego upadkiem)
- Dołek bezrobocia jesień 1998 (zaraz przed „kryzysem” rosyjskim i bankructwem Rosji)
- Dołek bezrobocia jesień 2008 (zaraz przed „kryzysem” światowym i upadkiem Lehman Brothers)
Poniżej zaznaczyłem dwa pięcioletnie cykle spadku bezrobocia, czyli lata: 1994-1998, 2004-2008
Jak widać na powyższym wykresie pięcioletnie okresy spadku bezrobocia również powtórzyły się dokładnie co 10 lat! :
- Szczyt bezrobocia 1994
- Szczyt bezrobocia 2004 (zaraz po ogłoszeniu „dziury” Bauca)
- Szczyt bezrobocia 2013/2014 ? (zaraz po ogłoszeniu „dziury” Rostowskiego)
Dlatego też kolejny, cykliczny spadek bezrobocia nastąpi w latach 2014-2018.
Bezrobocie 2016: Jak obecnie, po prawie czterech latach wygląda wykres bezrobocia?
Obecnie wskaźnik bezrobocia GUSu wygląda zdecydowanie fajniej niż było to w styczniu 2013 roku kiedy po raz pierwszy podzieliłem się z Wami moimi spostrzeżeniami.
Tak jak pisałem na początku dzisiejszego wpisu: bezrobocie 2016 to najniższy poziom bezrobocia od bardzo, bardzo długiego czasu. Widać też bardzo ładnie zasięg czasowy historycznych cykli oraz najnowszego.
Tak z kolei wygląda przebieg obecnego, trzeciego cyklu dziesięcioletniego, względem historycznych cykli:
A tak z kolei wygląda wykres gdzie pokazałem o ile punktów procentowych spada bezrobocie w skali roku w poszczególnych trzech cyklach:
Natomiast poniżej wrzuciłem Wam najnowsze dane dotyczące liczby osób pracujących według metodologii BAEL. Jest też dynamika liczby osób pracujących w skali roku:
Bezrobocie 2016 a dynamika PKB od lat 60-tych
Pod wpisem z jesieni 2015 roku: Jednocyfrowe bezrobocie w Polsce :) Czekałem na ten wpis trzy lata! Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy padło pytanie o regularność cyklu dziesięcioletniego. Dla przypomnienia co wtedy napisałem:
Bezrobocie 2016: podsumowanie
Jak widzicie cykl dziesięcioletni nadal jest aktualny i pokazuje swoją moc. Jak dobrze pójdzie, być może do jesieni zobaczymy nawet cyfrę 7 na początku danych GUSu. A sam cykl, tak jak napisałem powyżej, powinien trwać jeszcze około dwa lata. Tak aby dołek na bezrobociu był około 2018 roku.
Jak oceniacie rynek pracy? Wasi znajomi/rodzina znajduje pracę? Lub ją zmienia na lepszą? Czy jednak imigrują za pracą?
Mam do Was ogromną prośbę: opowiedzcie o cyklu dziesięcioletnim rodzinie/znajomym. I że rynek pracy coraz bardziej staje się rynkiem pracownika. Że warto teraz zostać w Polsce! Poszukać lepszej pracy czy ewentualnie porozmawiać o podwyżce.
I jeszcze przypominam, że cały czas możecie wskazać o czym chcielibyście abym zrobił szczegółowe analizy. Mam na myśli pytania z tych dwóch artykułów:
- Action – 43% (!) Getin + 21% w sesję: Nowa ustawa frankowa prezydenta
- Banki europejskie stress testy 2016. Dzisiejsza wpadka Morawieckiego: Konsultacje strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS