
Artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce
Ostatnio ukazał się bardzo fajny artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce i na zachodzie: Polskie buraki kontra niemieckie procesory. Nasza praca a płaca. Jakby ktoś czytał mój wpis: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Poniżej piszę o:
- Artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce: wydajność gospodarki
- Artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce: rodzaj produkcji
Mój cytat z wspominanego wpisu:
1. Wysokość wynagrodzeń w danym państwie zależy od PKB na osobę:
Jeżeli ktoś zastanawia się dlaczego na zachodzie zarabia się kilka razy więcej niż w Polsce: odpowiedź jest bardzo prosta. Przeciętne wynagrodzenie w danym państwie zależy od…poziomu PKB na osobę (czyli poziomu PKB wytworzonego przez jedną osobę). PKB to ilość dóbr i usług wytworzonych w danym roku w danym państwie. Ale i też jednocześnie skonsumowanych. A konsumpcja wytworzonych dóbr i usług jest możliwa dzięki… wynagrodzeniom jakie otrzymujemy za pracę. Zależność tą widać bardzo ładnie na wykresie:
Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
Innymi słowy jeżeli dane państwo stwarza relatywnie mało dóbr i usług: nie ma potem czego dzielić. Również w formie wynagrodzeń.
Warto tutaj też zwrócić uwagę, że kluczowa jest wydajność gospodarki a nie ilość przepracowanych godzin. Nie ilość ale jakość, efektywność: jak jest zorganizowana gospodarka, jak i czy wykorzystywane są jej zasoby.
Artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce: mapka wydajności
Autorzy wrzucili fajną mapkę z zarobkami w Europie i wydajnością gospodarki (UE27=100 %: wydajność liczono jako wytworzone PKB na jednego pracownika w ciągu godziny pracy w 2012 r.):
I o to właśnie chodzi, aby media, politycy i My Polacy, zajmowaliśmy się właśnie takimi tematami. Im więcej osób będzie wiedziało o takich zależnościach tym lepiej. Taka wiedza i ogólno-społeczna świadomość to jest 50 % sukcesu, aby polska gospodarka mogła się znacznie szybciej rozwijać w kolejnych latach…
A Polacy nie tylko nie musieli wyjeżdżać z Polski ale chcieli wracać z powrotem do Nas z zagranicy… TO NAPRAWDĘ MOŻNA ZROBIĆ:
„Za każdym razem kiedy mówisz, że coś jest niemożliwe do zrobienia albo że coś jest możliwe do zrobienia, masz rację”. Henry Ford
Dlaczego tak piszę? Cytat z tego mojego artykułu: Analiza branży mediowej: analiza rynku reklamy
(…) W jaki sposób firmy reklamowe generują przychody? Oglądalność, oglądalność i jeszcze raz oglądalność:
Podstawowym parametrem rynku reklamy jest GRP, szczególnie w Polsce, gdzie reklama telewizyjna dominuje w rynku reklamy. Wskaźnik ten firmy reklamowe używają do wyceny i oceny działań reklamowych: Gross Rating Point (źródło tutaj) (…)
Również w przypadku pozostałych segmentów rynku reklamy liczą się oglądalności, czytelnictwo czy liczba odsłon lub „klikalność” w internecie.
Na przykład gdybym chciał umieścić reklamę w moim serwisie, za każde 1 tyś. odsłon uzyskałbym obecnie około 2 PLN.
Dlaczego mamy takie a nie inne programy i kontent w mediach? kasa, kasa i jeszcze raz kasa:
Pieniądze na reklamę idą tam, gdzie są oglądalności. Jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego mamy takie a nie inne programy w mediach odpowiedź jest bardzo prosta. Pytałem o to wiele razy zarządy spółek giełdowych. Telewizja, prasa, portale jako kontent umieszczają to, co się ogląda i klika. Niestety nie są to rzeczy związane z gospodarką czy giełdą, bo po prostu ludzie tego w Polsce nie oglądają. Żaden reklamodawca nie zapłaci za reklamę przy programach, które się nie oglądają, bo to pieniądze wyrzucone w błoto.
Jako przykład poniżej wykres oglądalności kanału TVN 24, który ma najwyższą oglądalność ze wszystkich kanałów tematycznych. Oglądalność ta wynosi zaledwie niskie kilka procent:
Źródło opracowanie własne na podstawie danych udostępnianych w relacjach inwestorskich TVN: http://investor.tvn.pl/publikacje-aktualnosci/ : grupa wiekowa 16-49 całodobowo
W powyższym zestawieniu nie jest nawet pokazywany kanał o gospodarce TVN CNBC, gdyż go praktycznie nie widać w statystykach w skali oglądalności całego kraju. (…)
Dlatego to się musi (i może) zmienić, jeżeli w Polsce ma być lepiej… : Rzesze ludzi muszą interesować się rzeczami związanymi z gospodarką i je oglądać/czytać/klikać. Na przykład ludzie muszą wiedzieć, że znacznie wyższe PKB oznacza znacznie wyższe wynagrodzenia, wyższe wpływy do budżetu Polski, wyższą wypłacalność ZUS i powrót Polaków do Polski z zagranicy. I to Ty masz na to wpływ !!! Chociażby promując wiedzę zawartą w moim serwisie na FB, w internecie czy wśród znajomych.
Artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce: wydajność gospodarki
Wydajność gospodarki a tym samym ludzi, zależy w dużym stopniu od technologii stosowanych w firmach. Im bardziej zautomatyzowana gospodarka tym więcej mogą wyprodukować Ci sami ludzie. Niestety Polska gospodarka (jako całość) ma w tym względzie ogromne zaległości. Dlatego Polacy, pomimo tego, że pracują najdłużej w Europie jeżeli chodzi o przepracowane godziny nie są w stanie bardzo dużo wyprodukować produktów i usług.
Zaległości technologiczne i w organizacji procesu produkcji produktów i usług cały czas są i będą nadganiane. Pytanie tylko jak szybko… Im szybciej tym lepiej: obecna przewaga Polski, czyli tania siła robocza względem reszty świata powoli będzie się kończyła. Innymi słowy to nie jest trwała przewaga konkurencyjna.
Jak zauważył jeden z czytelników w komentarzu:
„Wreszcie ktoś wyraźnie napisał, co w ekonomii rozumie się przez „wydajność pracy”. Wiadomości ciągle rzucają tym terminem, tym czasem dla przeciętnego odbiorcy „niska wydajność” = „Polak w pracy się obija”. A Niemiec dużo zarabia, bo jest „wydajny”, czyli zasuwa aż furczy. I w ten sposób wciska się się społeczeństwu, że samo jest sobie winne, bo leniwe..”
Artykuł na temat wynagrodzeń w Polsce: rodzaj produkcji
Bardzo ważne jest co produkujemy i wytwarzamy: jaki jest popyt na nasze produkty i usługi. Innymi słowy ile ktoś chce/może/musi zapłacić za to co nasza gospodarka produkuje:
za produkcję ziemniaków dostaniemy inne wynagrodzenie niż za produkcję urządzeń, które sprzedaje np. Apple.
Im bardziej przetworzone produkty i usługi tworzymy tym wyższa jest wartość dla klienta, tym mniejsza konkurencja na rynku europejskim i globalnym i tym więcej kasy za to możemy dostać… A ta kasa to po prostu… nasze PKB. Im więcej dostajemy za nasze produkty i usługi tym wyższe PKB i wyższe wynagrodzenia…
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS