Moje analizy 2015 r., gdzie miałem rację a gdzie popełniłem błąd?
Dzisiaj przygotowałem dla was bardzo rozległy wpis. Podsumowałem moje analizy 2015 r. oraz zamieszczam informację jakie są plany na kolejny 2016 r.
Proponuję bardzo mocną kawę przed przeczytaniem tego artykułu :)
Poniżej piszę o:
- Sytuacja na rynku kapitałowym
- Blogowanie i opiekowanie się córeczką
- Spotkania z czytelnikami
- Realizacja planów z 2014 r.
- Kolejne materiały edukacyjne online
- Przygotowałem dla Was kolejne dwa bezpłatne ebooki
- Ponadczasowe spostrzeżenia na temat inwestowania
- Kompleksowe wpisy na temat tego jak fundamentalnie ważna jest demografia w naszych rozważaniach
- Tłumaczenie procesów zachodzących w gospodarce
- Polityka a giełda i gospodarka
- Rok 2015: Szczegółowe analizy o giełdzie, gospodarce i rynku pracy a ich realizacja
- Rynek pracy i wzrost wynagrodzeń w 2015 roku
- Gospodarka i dynamika PKB w Polsce w 2015 roku
- Gospodarka a zachowanie giełdy w Polsce w 2015 roku
- Wpływ podatku bankowego na WIG
- Wygrana PiS a zachowanie giełdy
- Jak moim zdaniem może wyglądać sytuacja na giełdzie, polskiej gospodarce i rynku pracy w 2016 roku?
- Co dalej w 2016 roku?
Moje analizy 2015: sytuacja na rynku kapitałowym
To był bardzo specyficzny rok jeżeli chodzi o inwestowanie. Szczególnie w Polsce. Co prawda do końca roku zostało jeszcze kilka sesji ale już teraz można zobaczyć na stopy zwrotu w 2015 roku:
- Giełda amerykańska S&P: 0%
- Giełda niemiecka DAX: +8%
- Swig 80: +8%
- MWIG40: +3% (plus stopa dywidendy)
- WIG: -8% (z dywidendami)
- WIG20: -19% (plus dywidendy)
- WIG20 Total Return (WIG 20 z dywidendami): -16%
- Ropa naftowa: -30% (pomimo mocnych spadków w 2014 roku)
- Złoto: kolejny rok spadków -9%
- USD/PLN: +9%
- EUR/PLN: -1%
- Rentowności obligacji amerykańskich i niemieckich nie zmieniła się (odpowiednio 2,2% i 0,6%)
- Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrost: z 2,5% na 3%: przy deflacji (!): realna rentowność obligacji polskich to teraz prawie 4% (!)
Pierwsza połowa 2015 roku była dla polskiej giełdy dobra ale za to druga bardzo słaba. Ale to bardzo słabe uogólnienie bo wiele mniejszych spółki dało zarobić natomiast na blue chipach była… masakra.
Uwaga: szczegółowa analiza zachowania giełdy (i moich analiz dotyczących gospodarki i giełdy) znajduje się pod koniec poniższego wpisu: w ostatnim punkcie: Szczegółowe analizy o giełdzie, gospodarce i rynku pracy a ich realizacja
Moje analizy 2015: blogowanie i opiekowanie się córeczką…
Bloger inwestor ojcem: masakra, masakra i jeszcze raz masakra. Bardzo podobnie przebiegała moja aktywność na blogu. Pierwsza połowa roku to sporo różnych tematycznie wpisów. A od czerwca… zaczęła się u mnie mała masakra od kiedy moja córeczka postawiła pierwsze kroki. Wspominałem o tym parę razy, między innymi tutaj: Bloger inwestor ojcem: masakra. To w połączeniu z notorycznymi infekcjami, które zazwyczaj kończyły się antybiotykami, można podsumować jednym zdaniem: masakra, masakra i jeszcze raz masakra :(
Po doświadczeniach z macierzyństwem w 2015 roku bardzo dobrze rozumiem dlaczego tak słabo jest z dzietnością w Europie a szczególnie w Polsce. I akurat ten aspekt nie ma nic wspólnego z zarobkami. Dlatego tak samo fatalne wskaźniki urodzeń jak w Polsce czy Węgrzech notujemy już przez kilkadziesiąt lat w bogatych krajach jak np. Niemcy, Hiszpania czy Włochy. Ta masakra z 2015 roku bardzo dobrze tłumaczy dlaczego wskaźniki dzietności w różnych państwach wyglądają tak jak wyglądają i dlaczego wyszły tutaj takie rzeczy jak wyszły: Rok 2013: najlepsze za nami, katastrofa przed nami: tsunami demograficzne zbiera w Polsce żniwo a to dopiero początek…
Moje analizy 2015: spotkania z czytelnikami
Biorąc pod uwagę powyższą masakrę oraz zestawiając ją z zawartością moich wpisów za 2015 rok: Archiwum zadaję sobie pytanie jak to możliwe, że w tej sytuacji powstało aż tyle różnych analiz i spostrzeżeń?
Mało tego, w 2015 roku zorganizowałem też spotkania z Wami w różnych miastach w Polsce: Szkolenia: Warszawa + Poznań + Wrocław, Katowice + Kraków + Trójmiasto. Cały proces zajął mi masę czasu bo w spotkaniach/szkoleniach udział wzięło prawie 70 osób. Nie zdawałem sobie sprawy jak czasochłonne może to być wszystko: wystawianie faktur, sprawdzanie czy przelew został zaksięgowany, wysyłanie przypomnień o przelewie bo większość maili trafiała do folderu „spam”. Potem przypomnienia o spotkaniach, o wysłanych hasłach do nagrań online, itd. itp. Uff…
Ale pomimo tego wysiłku i dużego nakładu energii w tym zakresie, bardzo cieszę się, że udało Nam się spotkać „face to face” :) Naprawdę bardzo fajnie było uścisnąć każdemu z Was rękę :)
Nie będę się tutaj rozpisywał na temat tego jak to było być blogerem w 2015 roku, bo tradycyjnie wiele na ten temat pisałem przy trzeciej rocznicy: 3 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Przemyślenia blogera, inwestora i przedsiębiorcy 2015
Moje analizy 2015: realizacja planów z 2014 r.
Dokładnie rok temu tutaj nakreśliłem moje plany na rok 2015. Plany były bardzo ambitne. Co mnie cieszy to fakt, że wiele rzeczy udało mi się dla Was przygotować. A to co nie zostało do tej pory poruszone na blogu (lub w nagraniach online), obgadaliśmy sobie na Naszych spotkaniach w różnych miastach Polski (część z tych rzeczy zostanie poruszone na blogu w 2016 roku).
Moje analizy 2015: kolejne materiały edukacyjne online
- Rok temu były tylko dwa nagrania online o inwestowaniu, w 2015 roku udostępniłem Wam bezpłatny dostęp do kolejnych ośmiu, czyli teraz jest to już dziesięć nagrań online. Więcej na ten temat pisałem poniżej:
- Mało tego, każdy z Was, po spełnieniu prostego warunku, może uzyskać dostęp do wszystkich nagrań online moduł I, II, III oraz IV w ramach Klubu Giełdowego: w sumie czterdzieści nagrań: szkolenia online zakres tematyczny.
Przygotowałem dla Was kolejne dwa bezpłatne ebooki:
- Ebook giełda, gospodarka i finanse publiczne: spostrzeżenia ponadczasowe 2007-2015
- Tsunami demograficzne w Polsce: ebook + wpisy
Dzieliłem się też kolejnymi kompleksowymi i ponadczasowymi spostrzeżeniami na temat inwestowania
Szczególnie pierwszy poniższy wpis wydaje mi się bardzo wartościowy i wiele wnoszący w tematykę inwestycyjną:
- Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce
- Jaka emerytura z ZUS? Jak na własnym przykładzie policzyłem jaką będę miał emeryturę z ZUS?
- Jak inwestować: Moje cele i ograniczenia inwestycyjne
Kontynuacja powyższych zagadnień będzie w 2016 roku.
W 2015 roku było też kilka kompleksowych wpisów na temat tego jak fundamentalnie ważna jest demografia w naszych rozważaniach
Pierwszy z nich jest bardzo ważny z punktu widzenia wpływu demografii na rynek mieszkaniowy w Polsce. Bo tutaj, wbrew powszechnej opinii, sytuacja w najbliższych latach wcale nie jest aż taka zła jak wydaje się wielu osobom na pierwszy rzut oka. Ale i pozostałe trzy artykuły wydają mi się wartościowe:
- Demografia Polski i rynek mieszkaniowy: nie jest tak źle
- Polska katastrofa demograficzna: prognoza demografii GUS 2014 a 2002 i 2007
- Krach demograficzny 2015 zbiera żniwo: urodzenia i zgony pierwsza połowa 2015
- Korwin, SLD i PiS przegrywają a PO i PSL wygrywają dzięki… demografii!
Moje analizy 2015: procesy zachodzących w gospodarce
W tym artykule (a głównie komentarzach) wytłumaczyłem fundamentalnie ważną rzecz: Kto z Rady Polityki Pieniężnej czyta moją stronę? Obniżki stóp procentowych: wpływ na PKB Polski 2015. Uświadomienie sobie tych zależności i konsekwencji bardzo pomaga zrozumieć dlaczego dynamika PKB w 2015 roku była dokładnie taka a nie inna.
Podzieliłem się też kompleksowymi przemyśleniami jak dokładnie działają instrumenty pochodne: Kontrakty terminowe gpw: instrumenty pochodne: co warto o nich wiedzieć.
Był też bardzo ważny dla mnie artykuł na temat wolności finansowej w Polsce: Wolność finansowa: Emigracja? Giełda? Etat? Własny biznes?
Ponadto była też seria artykułów na temat polskiego eksportu:
- Polska potęgą, jak Niemcy: już jesteśmy eksporterem netto…!
- Polska wyzyskuje Niemcy: mamy sporą… nadwyżkę handlową!
Ale i rządów „zielonej wysypy” PO/PSL. Co zestawiałem też szczególnie z sytuacją w Grecji (warto prześledzić moje komentarze pod poszczególnymi artykułami bo są bardzo dobrym uzupełnieniem samych wpisów):
- +300 mld zł długu w 2009/2011: zielona wyspa PO/PSL
- Krach w Grecji a Polska: prawdziwe przyczyny
- Bankructwo Grecji: Co dalej z giełdą i gospodarką? Lipiec 2015
Moje analizy 2015: polityka a giełda i gospodarka
No i wreszcie rok 2015 to było kilka artykułów na temat polityki i jej wpływu na giełdę, gospodarkę oraz rzeczy ważne dla Polski.
Tematy polityczne wywołują spore emocje u części czytelników. I powiem szczerze, chętnie bym w ogóle nie pisał na temat polityki. Tylko problem jest taki, że politycy mieli bardzo duży wpływ na to co działo się z giełdą w 2015 roku: Masakra na energetyce, bankach, KGHm, PZU i PKN…
Mało tego: polityka będzie miała duży wpływ na giełdę i gospodarkę również w kolejnych latach. Jednak w roku 2016 nie będę już na ten temat pisał specjalnie bo kompleksowo na ten temat pisałem już w wielu aspektach w roku 2015:
- Rząd Beaty Szydło czyta michalstopka.pl. Co dalej z gospodarką: Minister Morawiecki i Szałamacha kluczem
- GOSPODARKA GŁUPCZE! Nowa sekcja w górnym menu
- Wybory 2015: analiza programów gospodarczych. Na kogo zagłosujesz?
- Nowy rząd PiSu: będą mieli wszystko w dupie?
- Korwin 32%, Petru 31%, PiS 15%, Kukiz 8%: wyniki wyborów… jakie będą
- Marzy mi się lepsza, piękna Polska
- JOWy: PO nie weszłoby do sejmu? Analiza jednomandatowych okręgów wyborczych
Rok 2015: Szczegółowe analizy o giełdzie, gospodarce i rynku pracy
W poniższej części poruszam aspekt moich szczegółowych analiz dotyczących powyższych zagadnień. Ze szczególnym uwzględnieniem co działo się pod tym względem w poszczególnych miesiącach roku 2015.
Moje analizy 2015: rynek pracy i wzrost wynagrodzeń
To co mnie najbardziej cieszy to fakt, że zgodnie z tym, co już prognozowałem na przełomie roku 2012/2013 tutaj Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat ? ? ? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni”, w roku 2015 wreszcie zobaczyliśmy jednocyfrowe bezrobocie GUS. Pozytywne tendencje na rynku pracy z roku 2014 były nadal kontynuowane ze zdwojoną siłą.
W efekcie bezrobocie bardzo mocno znowu spadło co zdecydowanie poprawiło kondycję rynku pracy w Polsce. Był to na tyle silny efekt, że wreszcie te pozytywne tendencje zauważyły media mainstreamowe. A przez to usłyszał o tym i zwykły Kowalski, który do tej pory przeważnie narzekał na rynek pracy i poziom bezrobocia w Polsce.
W efekcie realne wynagrodzenia poszły w górę o około 5% (dane dla firm zatrudniających co najmniej 9 osób).
Jest to kolejny dobitny dowód na realizację odkrytego przeze mnie cyklu dziesięcioletniego w polskiej gospodarce i na rynku pracy: Jednocyfrowe bezrobocie w Polsce :) Czekałem na ten wpis trzy lata! Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy.
Dzięki temu jesteśmy na dobrej drodze do realizacji jednej z kluczowych moich analiz związanych z cyklem dziesięcioletnim, czyli spadku bezrobocia do 5% w 2018 roku: Bezrobocie spadnie do 5% w 2018 roku!: Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
A tym samym przybliża Nas to do realizacji kolejnego scenariusza, tym razem z wiosny 2015 roku. Czyli bardzo mocnego wzrostu wynagrodzeń: Wynagrodzenia +30% do 2018r.: czas na podwyżkę/zmianę pracy!
Najnowsze dane o poziomie bezrobocia GUS wyglądają następująco (bezrobocie GUS jest z cyfrą „9” na początku ale według metodologii BAEL to już cyfra „7” na początku):
Moje analizy 2015: stopa bezrobocia rejestrowanego
A tutaj umieściłem zestawienie GUSu na temat bezrobocia w poszczególnych województwach w listopadzie 2015. Proszę szczególnie np. zobaczyć na brak bezrobocia w Wielkopolsce (te poziomy bezrobocia to już poziomy zbliżone do bezrobocia naturalnego):
Źródło: Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w listopadzie 2015 r.
Moje analizy 2015: dynamika wynagrodzeń + inflacja konsumentów
W efekcie dynamika wynagrodzeń w Polsce w ostatnim roku wygląda całkiem przyzwoicie.
Moje analizy 2015: dynamika zatrudnienia powyżej 9 osób
Co jest też oczywiście konsekwencją stałego wzrostu liczby miejsc pracy zarówno w całej gospodarce (miejsca pracy BAEL) jak i w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób:
Moje analizy 2015: dynamika miejsc pracy BAEL
Moje analizy 2015: gospodarka i dynamika PKB
Początkiem 2015 roku w kompleksowej analizie dotyczącej gospodarki w 2015 roku tutaj postawiłem tezę, że, wbrew oczekiwaniom większości osób w Polsce, w roku 2015 nie ma co liczyć na dynamikę PKB wyższą niż w przedziale trzy-cztery procent w skali roku. I miałem rację bo ostatecznie pewnie zobaczymy dynamikę PKB rzędu około trzy i pół w skali roku.
Pisałem wtedy, że oczekiwania dynamiki PKB rzędu czterech a nawet pięciu (!) procent w roku 2015 to jakieś mrzonki. Bez gruntownych reform nie mamy szans na taką dynamikę PKB.
Mało tego, pisałem też wtedy, że ekonomiści, którzy wierzą w taką dynamikę PKB na podstawie wysokich odczytów wskaźnika PMI: robią błąd. Wskazywałem, że odbicie na PMI Polska może być tylko chwilowe bo jest to tylko odbicie po uspokojeniu sytuacji na wschodzie Ukrainy.
Uwaga: jeżeli kogoś interesuje szczegółowa analiza na temat wskaźnika PMI i innych wskaźników wyprzedzających, ostatnio podzieliłem się kompleksowymi spostrzeżeniami w tym zakresie tutaj: Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce.
Efekt był taki, że początkiem roku 2015 mieliśmy w Polsce bardzo wysokie oczekiwania dotyczące dynamiki PKB. Oczekiwania, które były zdecydowanie za wysokie.
W konsekwencji kolejne dane makro publikowane przez GUS w dalszych miesiącach 2015 roku były rozczarowujące. Ale nie mogło byc inaczej, szczególnie po tak optymistycznym początku roku 2015. Pisałem o tym wielokrotnie w kolejnych miesiącach 2015:
- PKB +4% za 1 q 2015. Co dalej z giełdą i gospodarką?
- Słaba dynamika PKB drugi kwartał 2015, poniżej oczekiwań
- Słabe PMI Polska oraz struktura PKB za 2 q 2015
- Bankructwo Grecji: Co dalej z giełdą i gospodarką? Lipiec 2015
- Selekcja spółek kluczowa: Co dalej z giełdą i gospodarką sierpień 2015
- Bezrobocie w Polsce najniższe od 2008 roku: 10,1% ale coś jest nie tak: bez reform nic się nie zmieni
- Krach na giełdzie: Bogdanka -30%, KGHM -15%
- Frankowicze górą: na bankach pogrom…
Moje analizy 2015: gospodarka a zachowanie giełdy
Po tym co napisałem powyżej na temat oczekiwań dotyczących gospodarki w 2015 roku bez problemu zrozumiemy też dlaczego giełda zachowała się tak a nie inaczej w 2015 roku.
W pierwszych miesiącach 2015 roku oczekiwania co do dynamiki PKB stopniowo się podnosiły. Za czym podążała giełda (coraz lepsze PMI). Jednak w miarę upływu czasu okazało się, że dynamika PKB będzie jednak niższa niż wygórowane oczekiwania: w granicach trzech – czterech procent w skali roku.
Początkiem roku 2015 przy analizie zależności pomiędzy giełdą a gospodarką tutaj wskazywałem, że historycznie dynamika PKB Polski rzędu trzy-cztery procent w skali roku wiązało się ze wzrostami na giełdzie rzędu kilku – kilkunastu procent.
I rzeczywiście patrząc na zachowanie małych i średnich spółek, które najbardziej są powiązane z tym co dzieje się w polskiej gospodarce, takie też zanotowaliśmy stopy zwrotu, co widać na poniższym wykresie. Indeksy SWIG 80 i MWIG40 wzrosły i to pomimo takiej a nie innej sytuacji na dużych spółkach. I braku napływu środków do TFI przez duży pesymizm:
Takie też byłoby zachowanie indeksu WIGu gdyby nie ingerencja polityków w sektor bankowy oraz energetyczny. Dla przypomnienia co pisałem niedawno w tym wpisie: Masakra na energetyce, bankach, KGHm, PZU i PKN… Poniżej krótki cytat:
Jak widać podatek bankowy robi swoje a w kolejce, przewalutowanie kredytów we frankach. Nie lepiej jest też z energetyką, powiązaną z tym co robiło PO a teraz zrobi PiS w górnictwie. No i takie spółki jak KGHm, gdzie podatek miał być zniesiony a na razie nie jest, PZU, gdzie jest podatek od firm ubezpieczeniowych, no i PKN.
Moje analizy 2015: wpływ podatku bankowego na WIG
Obecny udział banków w indeksie WIG to około 30%. Przed mocnymi spadkami banków udział sektora bankowego w indeksie WIG wynosił ponad 40%. Podatek bankowy zabiera około 1/3 zysków sektora bankowego. Czyli jest to mniej więcej tyle co zmniejszenie udziału banków w indeksie WIG (było ponad 40% teraz jest około 30%). Innymi słowy spadek indeksu WIG o ponad 10% to tylko i wyłącznie zasługa podatku bankowego.
Do tego dochodzi nam zachowanie spółek energetycznych powiązanych z tym co dzieje się w górnictwie.
Jeżeli uwzględnić to co napisałem powyżej, indeks WIG skończyłby rok 2015 na plusie. Widać więc, że powiązanie pomiędzy dynamiką PKB a zachowaniem giełdy bardzo ładnie nadal się realizuje.
Moje analizy 2015: wygrana PiS a zachowanie giełdy
Pozostaje mi jeszcze wyjaśnić jedną bardzo ważną rzecz jeżeli chodzi o zachowanie giełdy w 2015 roku bo tutaj jest sporo niedomówień. Szczególnie po niektórych komentarzach pod tym wpisem (i kilkoma wcześniej): Giełda minus 15% od wygranej PiS :-( Pokazują one (pomijając poziom tych osób), że niektóre opinie czytelników są wynikiem tylko i wyłącznie emocji oraz poglądów politycznych a nie mają nic wspólnego z faktami i solidną analizą.
W internecie można spotkać wiele memów, gdzie spadki na giełdzie od maja 2015 roku wiązane są z tym, że wybory prezydenckie wygrał Prezydent Duda. Moim zdaniem to jest nadużycie, ponieważ zbiegło się to przypadkiem z załamaniem rynków Emerging Markets (surowce).
Dlatego też od maja do października 2015 nie łączyłem spadków na giełdzie z wygraną Dudy (jako główny powód). Bo to właśnie zachowanie Emerging Markets było prawdopodobnie głównym powodem.
Aby to zobrazować, poniżej nałożyłem na siebie wykres rynków Emerging Markets oraz WIG20 w dolarach, na którym widać, że duże spółki podążyły za zachowaniem rynków Emerging Markets (zielona ramka).
Moje analizy 2015: Emerging Markets a WIG20USD
Jednak po wygranej PiSu sytuacja była już diametralnie inna. Emerging Markets nie ustanowiły nowych dołków a w Polsce mieliśmy wodospad bo inwestorzy zagraniczni wywalali polskie akcje. W efekcie czego wylądowaliśmy na wiele niższych poziomach niż w sierpniu i wrześniu (czerwona strzałka i ramka) i byliśmy jednym z najgorszych (!) o ile nie najgorszym rynkiem na świecie. A emerging markets, pomimo załamania rynku surowców nie zeszły na nowe minima.
Uwaga: indeks na stooq.pl EEM to indeks dolarowy dlatego aby wykresy były porównywalne, również indeks WIG 20 musi być w dolarach. Dla zobrazowania: jeżeli jakiś indeks spada o minus 20% i jednocześnie złotówka osłabia się o minus 10%: efekt jest taki, że indeks dolarowy pokaże spadek o minus 30%.
Oczywiście jest to analiza, która opiera się na opinii, że Polska giełda to to samo co rynki Emerging Markets. Moim zdaniem to też nadużycie bo Polska jest już raczej pomiędzy rynkami rozwijającymi się a rozwiniętymi. W składzie indeksów nie ma też tylu spółek surowcowych co na rynku EM. Dlatego dla równowagi proponuję też na wykresie umieścić jeszcze dwa główne indeksy rynków rozwiniętych w USA oraz Niemczech. Tym bardziej, że w Polsce od dłuższego czasu mamy bardzo luźną politykę monetarną: stopy procentowe spadły do poziomów niespotykanych historycznie.
Moje analizy 2015: rynki rozwinięte a Polska
Oczywiście, tak jak pisałem ostatnio tutaj: Strategie przewidujące przyszłość gospodarki i giełdy: wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce, mam nadzieję, że to jednak wskaźniki wyprzedzające mają rację a nie roczna zmiana giełdy.
Dlaczego o tym też jednak piszę? Bo do końca cyklu dziesięcioletniego zostały tylko dwa lata a wszystko idzie jak po sznurku w kwestii tego co pisałem w tym wpisie: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS. Poniżej dwa cytaty moich komentarzy pod tym wpisem:
@ Wszyscy
Tak jeszcze sobie myślę, że wyborcy PiSu zachowują się dokładnie tak samo jak wyborcy PO. Jak PO było u władzy każdy pewnie mówił do innych: „cii, nie krytykuj PO, przecież oni wszystko co robią to jest super” i dodawali „a jeżeli będziesz krytykował niektóre zachowania PO to jeszcze PiS dojdzie do władzy”. No i skończyło sie jak się skończyło. Nie chodzi mi o to jak to się skończyło dla PO bo to mnie mało interesuje. ALe jakie są tego skutki dla Polski…
TO samo jest z wyborcami PiSu. „Autorze, blogerze, albo, „redaktorze, który najchętniej wylizałbyś dupe platformie”:
„cii, nie krytykuj zachowania PiSu, przecież oni są geniuszami gospodarczymi. Świat jeszcze takich nie widział. Co tam inne kraje. To, że oni doszli do dobrobytu innymi metodami to nie ma znaczenia. Mieli farta. Tym razem w Polsce będzie inaczej”. I dodają jeszcze „A jak będziesz krytykował to znowu do władzy dojdą Ci źli liberałowie i korpobanksterzy”
I tak sobie Polacy mówią, myślą: i w Polsce jest jak jest. A czas ucieka :( Do 2018 roku zostały dwa lata a niestety mój scenariusz który już dawno nakreśliłem: analiza idzie jak po sznurku:
W takich sytuacjach nie lubię mieć racji. Nawet nie wiecie jak bardzo chciałbym się mylić
Kluczowy fragment z powyższego artykułu, a Wy jak barany idziecie na rzeź:
Jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego od jakiegoś czasu podnoszone są podatki, wprowadzane nowe, zmniejszane wydatki, ruchy na OFE, zniesienie progu zadłużenia 50% PKB: to niestety dopiero początek.
Najbliższe parę lat jeszcze nie będzie krachu polskiej gospodarki i ZUSu ale około 2020 roku będzie już „bardzo gorąco”.
A co najgorsze podwyżki podatków i coraz trudniejsza sytuacja finansów publicznych będzie dodatkowo napędzała falę wyjazdów z Polski. Będziemy w matni (piszę o tym na moim blogu już od paru lat).
Jaki z tego wniosek oprócz tego, że warto dobrze nauczyć się języka angielskiego lub jakiegoś innego?
Jeżeli Polska zmarnuje najbliższe kila lat (cykl dziesięcioletni i jeszcze względnie dobra sytuacja demograficzna) za kilka lat nastąpi rzeczywiście krach polskiej gospodarki, będą bardzo wysokie podatki a ludzie jeszcze bardziej masowo będą wyjeżdżać z Polski. Zostaną emeryci w… ZUS
Czy to naprawdę możliwe? Jak widać po przykładzie bankructwa Detroit tak. Liczba osób spadła tam z dwóch mln do siedmiuset tysięcy! Po prostu ludzie wyjechali… W dobie UE bez granic w Polsce dzieje się właśnie to samo…
Jak moim zdaniem może wyglądać sytuacja na giełdzie, polskiej gospodarce i rynku pracy w 2016 roku? Czy to giełda ma rację czy wskaźnik wyprzedzający CLI?
Osoby zainteresowane poznaniem mojej analizy zapraszam do odwiedzania strony w styczniu.
Moje analizy 2015: co dalej w 2016 roku?
- Po pierwsze na blogu chciałbym się bardziej skoncentrować w 2016 roku na giełdzie i inwestowaniu.
- Po drugie będę rozwijał Nasze spotkania w różnych miastach Polski bo to bardzo fajnie wyszło :)
- Po trzecie będę recenzentem poczynań Naszych dzielnych polityków z PiSu w zakresie polityki gospodarczej i demograficznej. Za rządów PO dużo pisałem o skoku na Naszą kasę z OFE, o tsunami demograficznym, o gigantycznej dziurze w ZUSie i systemie emerytalnym jak i „zielonej wyspie Tuska” oraz długu publicznym. Więc nie widzę najmniejszego powodu dlaczego miałbym nie patrzeć na ręce rządowi PiSu.
- Po czwarte…: Wasze propozycje :) Piszcie w komentarzach pod wpisem
Moje analizy 2015: podsumowanie
Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na kilka pomniejszych moich analiz z 2015 roku, gdzie z perspektywy czasu generalnie tok rozumowania był raczej słuszny. Więc widać, że warto starać się analizować i logicznie rozumować (co oczywiście nie oznacza, że czasem nie możemy się pomylić w stawianiu tez):
- Tutaj pisałem, że to nie powinno mieć specjalnego wpływu na dynamikę PKB w 2015 roku (szczegółowe obliczenia w artykule): Wzrost kursu franka i jego wpływ na gospodarkę i giełdę .
- Tutaj, że paradoksalnie to Syriza może być najlepszym reformatorem greckiej gospodarki a samo potencjalne bankructwo Grecji nie będzie miało wpływu na gospodarkę polską i europejską: Wybory w Grecji wygrała SYRIZA: wpływ na gospodarkę europejską i polską
- Tutaj pisałem o braku środków z UE w 2015 roku i jak widać po dynamice PKB w 2015 roku miało to wpływ: Brak środków z UE w 2015 roku i wpływ na PKB Polski
- Z kolei tutaj, że sytuacja w Grecji nie powinna negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę: Bankructwo Grecji: Co dalej z giełdą i gospodarką? Lipiec 2015
- I na zakończenie tutaj pisałem o coraz lepszej sytuacji w krajach, które jeszcze niedawno miały spore problemy a trend ten nadal trwa: Kryzys w Grecji (tylko) a nie w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech? To jest ciekawostka bo wiele osób mówi, że reformy strukturale były bez sensu w tych państwach i nie przynoszą rezultatów
Uff. Ale się napisałem przez te ostatnie kilkanaście godzin. Mam nadzieję, że nie przynudzałem za bardzo :)
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS