Analiza potencjału strategicznego
Analiza potencjału strategicznego pozwala nam na wyznaczenie czynników sukcesu firmy. Może być przeprowadzona w ujęciu klasycznym (umiejętność dostosowania się firmy do warunków zewnętrznych) lub zasobowym (próba znalezienia czynników znajdujących się w samej spółce). Podejście zasobowe, koncentrujące się na zasobach firmy jako źródle przewagi konkurencyjnej, wykorzystuje 3 metody analizy: bilans strategiczny przedsiębiorstwa, analizę kluczowych czynników sukcesu i analizę łańcucha wartości.
Klasyczne podejście do strategii firmy opiera się na założeniu, że sukces spółki zależy od umiejętności dostosowania się przedsiębiorstwa do warunków zewnętrznych. Widać to np. w koncepcji Pięciu sił Portera czy też w pozostałych teoriach związanych z analizą branży. Część z nich poruszyłem w artykułach związanych z analizą sektorową.
Innym spojrzeniem na czynniki sukcesu firmy jest „podejście zasobowe”. Teoria ta próbuje znaleźć czynniki sukcesu tkwiące w samej spółce. Analiza fundamentalna może wykorzystywać zarówno podejście klasyczne jak i podejście zasobowe. W tym artykule poruszę główne koncepcje „podejścia zasobowego”, które składają się z trzech metod o charakterze ogólnym oraz kilku pozostałych o charakterze bardziej szczegółowym.
Analiza potencjału strategicznego- podejście zasobowe
Zgodnie z tym podejściem sukces firmy zależy od jej zasobów oraz zdolności spółki do odpowiedniego wykorzystania tych zasobów. „Zasoby firmy” są rozumiane jako:
- zasoby materialne, np. kapitał, nieruchomości, nabyte technologie, surowce czy sieć dystrybucji,
- zasoby niematerialne, np. pracownicy, ich kwalifikacje, motywacja i chęć sukcesu, kultura organizacji, marka firmy, wynalazki, innowacyjność czy też sprawność organizacji.
Według podejścia zasobowego sukces na rynku osiągają te firmy, które potrafią tworzyć kluczowe umiejętności oraz wykorzystywać je w walce konkurencyjnej. Konsekwencją takiego podejścia jest analiza zasobów przedsiębiorstwa, ocenie które z nich mogą być kluczowe w kreowaniu przewagi konkurencyjnej oraz porównanie tych zasobów i umiejętności z konkurentami.
Analiza potencjału strategicznego- metody
Trzy podstawowe metody o charakterze ogólnym:
Podejście to zakłada kompleksową analizę poszczególnych zasobów przedsiębiorstwa. Takie podejście skutkuje wyodrębnieniem mocnych i słabych stron firmy. Wśród mocnych stron znajdują się zarówno zasoby bardzo ważne dla firmy jak i mające dla niej małe znaczenie.
Podejście to jest zgodne z zasadą „80 na 20” czyli 80% sukcesu firmy jest spowodowane przez 20% zasobów. W podejściu tym należy znać kluczowe czynniki sukcesu w danym sektorze a następnie zbadać, czy dana firma je posiada. Innymi słowy firma powinna posiadać kluczowe zasoby, nie musi jednak być dobra pod każdym względem.
Metoda ta bada przewagi konkurencyjne firmy w funkcjach podstawowych oraz pomocniczych.
Metody o charakterze bardziej szczegółowym:
- Cykl życia produktu i technologii
- Macierz Boston Consulting Group (Macierz BCG)
- Macierz McKinseya
- Macierz ADL
- Portfel technologiczny przedsiębiorstwa
- Macierz Hofera
- Analiza Swot
Na podstawie:
*“Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 161-163.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS