
Szanse i zagrożenia dla branży
Przystępując do analizy należy zbadać szanse i zagrożenia dla branży w wymiarze międzynarodowym. Warto zastanowić się nad jej potencjałem globalizacyjnym. Jeśli jest on duży, firma może rozszerzyć swoją działalność na cały świat, ze względu na konkurencyjne koszty i skalę działania. Jeśli jest mały, ekspansja ograniczy się do wybranych rynków w danym regionie. Jakie czynniki wpływają na siłę potencjału globalizacji?
Szanse i zagrożenia dla branży- główne czynniki:
1) W dobie globalizacji wielu inwestorów zastanawia się które sektory a przez to firmy będą rozwijały się najszybciej i jak na ten proces może wpłynąć szybki rozwój państw azjatyckich, np. Chin.
2) W ciągu ostatnich paru lat coraz więcej firm wychodzi poza granice Polski. Związane jest to z rozwojem, który napotyka bariery na terenie naszego kraju jak i z nowymi możliwościami, np. rozszerzeniem Unii Europejskiej. W przypadku spółek giełdowych dodatkowo przyczyniają się do tego oczekiwania inwestorów, którzy zadają pytanie o kontynuację wzrostu zysków.
3) Ze względu na globalizację ostatnie parę lat to okres bardzo niskiej inflacji. Tanie produkty z Azji oraz słabnący dolar uważany jest za jedną z przyczyn tego stanu rzeczy. O inflacji pisałem w artykule: Czynniki wpływające na inflację. Powstaje oczywiście pytanie czy trend ten będzie kontynuowany i w jakich branżach.
W świetle tych pytań warto zastanowić się nad potencjałem globalizacyjnym danej branży. Jeżeli ten potencjał jest mały to firma prawdopodobnie wybierze strategię ekspansji na kilka najbardziej obiecujących rynków w danym regionie. Jeżeli z kolei potencjał globalizacyjny jest duży, to firma może się zdecydować na ekspansję w skali całego świata aby korzystać ze światowej skali działania oraz różnych kosztów produkcji w poszczególnych regionach.
Szanse i zagrożenia dla branży- ocena czynników:
Zgodnie z definicją z książki znajdującej się na samym dole strony, sektor globalny to sektor, w którym sytuacja firm na rynkach regionalnych lub krajowych zależy w dużym stopniu od walki konkurencyjnej w skali światowej. Np. M.E. Porter uważa, że można wydzielić czynniki sprzyjające oraz nie sprzyjające globalizacji.
1) Czynniki sprzyjające to:
-występowanie korzyści ze względu na koszty lub korzyści komparatywne,
-doświadczenie w skali ogólnoświatowej,
-logistyczne ekonomie skali,
-marketingowe ekonomie skali,
-ekonomie skali w zaopatrzeniu,
-zróżnicowanie wyrobów jeżeli chodzi o korzyści dla kraju pochodzenia,
-wyłączność technologii w rozumieniu wysokich nakładów oraz trudności w ich kopiowaniu,
-specjalizacji produkcji, czyli możliwości rozmieszczania etapów produkcji w różnych krajach.
2) Czynniki nie sprzyjające globalizacji:
a) Przeszkody ekonomiczne
-duże koszty transportu i składowania,
-różne potrzeby klientów,
-brak dostępu do kanałów dystrybucji,
-przymus zaangażowania sprzedawców krajowych,
-kwestia napraw i serwisów,
-czułość rynku na opóźnienia,
-złożona segmentacja rynków geograficznych,
-brak odpowiedniego popytu w wymiarze globalnym.
b) Przeszkody związane z zarządzaniem:
-różne zadania marketingowe,
-zintensyfikowane usługi lokalne,
-szybkie zmiany technologiczne.
c) Przeszkody instytucjonalne:
-przeszkody od strony państwa,
-przeszkody związane z postrzeganiem,
-przeszkody związane z zasobami.
Według K. Lewina potencjał globalizacyjny branży jest tym większy im silniejszy jest wpływ czynników sprzyjających i słabszy hamujących oraz jeżeli przedstawiciele sektora mogą wpływać na te czynniki.
Kontynuacja tego artykułu: Analiza możliwości globalizacyjnych sektora czyli szanse i zagrożenia w wymiarze międzynarodowym cz.2
Na podstawie:
„Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 149-160.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS