Analiza makrootoczenia
Analiza makrootoczenia będzie dzisiejszym tematem wpisu. W przypadku analizy fundamentalnej jest to bardzo ważne zagadnienie, gdyż analiza makrootoczenia determinuje, w jakich warunkach działa przedsiębiorstwo, firma nie ma jednak możliwości zmiany tych warunków. Jak to powiedział sam Waren Buffet, jeżeli firma jest bardzo dobrze zarządzana ale działa w otoczeniu z marnymi perspektywami, to jej wyniki, chociaż będą powyżej średniej, będą nadal marne.
Tak naprawdę każda spółka działa w innym makrootoczeniu, nawet, jeżeli jest to ten sam kraj czy region. Spółka może mieć różne makrootoczenie w zależności np. od branży, wielkości przedsiębiorstwa, regionu kraju w którym funkcjonuje itd. Na przykład w Polsce, analizując region, w którym funkcjonuje dana firma, widać wyraźnie skutki rozbiorów w podejściu do prowadzenia biznesu czy też podejście pracowników wobec obowiązków.
Inne jest też makrootoczenie firmy, która znajduje się np. blisko granicy z innym państwem czy też np. funkcjonuje na terenie dużego bezrobocia, co widać od jakiegoś czasu np. w wynikach firm giełdowych, które wcześniej miały niskie koszty wynagrodzeń, gdyż działały na terenach o dużym bezrobociu a ostatnio rynek stał się bardziej „rynkiem pracownika” i firmy te mają kłopoty.
Bardzo duże znaczenie w analizie makrootoczenia ma przynależność do danej branży, gdzie ważna może być polityka rządu, zwłaszcza w okresie zmian systemowych. Duże znaczenie ma również rodzaj działalności oraz wielkość przedsiębiorstwa. W innych warunkach działa spółka obecna tylko na rynku polskim a w innych firma globalna, która ma globalną strategię i musi analizować znacznie więcej danych (np. ceny surowców, rozwój technologii, kwestie demograficzne i polityczne).
Z powodu bardzo silnego wpływu otoczenia, szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego lub politycznego, przedsiębiorstwo musi znać najważniejsze szanse i zagrożenia, które związane są z funkcjonowaniem w danym makrootoczeniu. Musi również przewidywać zmiany makrootoczenia w przyszłości i dzięki temu modyfikować swoją strategię rozwoju. Dlatego też w przypadku analizy fundamentalnej ważny jest dobry zarząd, o czym wspomniałem w artykule: Wywiad z Markiem Świętoniem w Gazecie Parkiet dotyczący analizy fundamentalnej
Analiza makrootoczenia- definicja
Jest to zespół warunków, w jakich funkcjonuje przedsiębiorstwo, np. strefa klimatyczna, klimat polityczny, system prawny, kraj, region itp.
Analiza makrootoczenia- spis zagadnień
Autorki książki, na której opieram ten artykuł podzieliły analizę makrootoczenia na 6 sfer:
- Otoczenie ekonomiczne
- Otoczenie technologiczne
- Otoczenie społeczne
- Otoczenie demograficzne
- Otoczenie polityczne i prawne
- Otoczenie międzynarodowe
W kolejnych artykułach opiszę poszczególne składowe analizy makrootoczenia, pierwszy znajduje się tutaj: Otoczenie ekonomiczne
Na podstawie:
„Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”; Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str. 34-40
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS