
Analiza grup strategicznych
Analiza grup strategicznych pomaga zbadać nam formy i obszary walki konkurencyjnej. Składa się one z konkurentów, którzy stosują podobne techniki walki w sektorze. Szczególne znaczenie ma zbadanie barier mobilności wewnątrz sektorowej, które mogą mieć charakter symetryczny lub asymetryczny. Najlepszymi grupami są te, które posiadają duże asymetryczne bariery wejścia.
W tradycyjnym ujęciu walka konkurencyjna w danym sektorze polega na rywalizacji każdej firmy ze wszystkimi innymi. W takich warunkach firmy lepiej zorganizowane i mające lepsze technologie osiągają zysk nadzwyczajny a inne przedsiębiorstwa, które są słabiej zorganizowane zmuszone są do naśladowania liderów.
Analiza grup strategicznych: walka grup
Grupa strategiczna składa się z walczących ze sobą firm, które w bardzo podobny sposób podchodzą do walki konkurencyjnej:
-oferują podobne produkty pod względem nowoczesności oraz jakości
-używają podobnych kanałów dystrybucji
-są podobnie zintegrowane pionowo
-stawiają na podobny poziom usług oraz pomoc techniczną
-ofertę kierują do tych samych grup docelowych klientów
-prowadzą podobne kampanie reklamowe
-produkty są oferowane po zbliżonych cenach
Zgodnie z tą koncepcją prawdziwa walka konkurencyjna toczona jest właśnie w obrębie grupy strategicznej, natomiast w przypadku firm należących do różnych grup strategicznych możliwe jest nawet łączenie się konkurentów w celu osiągnięcia doraźnych korzyści (alianse strategiczne), np.
-tworzenia lub umacnianie barier wejścia
-utrudnianie naśladownictwa strategii dla konkurentów
-stosowanie wspólnej polityki rynkowej wobec konkurentów
Szczególne znaczenie dla analizy sektora ma badanie barier mobilności wewnątrz sektorowej:
Niskie bariery mobilności mogą oznaczać łatwe przejście z jednej grupy strategicznej do innej, natomiast jeżeli te bariery są wysokie, oznacza to stabilność struktury konkurencji i bezpieczeństwo działania w danej grupie. Innymi słowy niskie bariery wejścia do najmniej atrakcyjnej grupy sektora mogą być zagrożeniem dla pozostałych grup, gdyż np. kupując bankruta o małym udziale w rynku z nieatrakcyjnej grupy, można dzięki zainwestowaniu dużych środków finansowych zagrozić grupie strategicznej liderów.
Analiza grup strategicznych: bariery mobilności
–Symetryczne bariery mobilności, przejście z jednej grupy strategicznej do drugiej to tylko kwestia skali zainwestowanych środków w celu rozwinięcia odpowiednich umiejętności lub zasobów (np. linie lotnicze lokalne i regionalne-te same samoloty)
–Asymetryczne bariery mobilności, zwiększenie zainwestowanych środków nie daje możliwości przejścia do inne grupy strategicznej bez nabycia specyficznych umiejętności nieosiągalnych dla grupy, (np. nie można w łatwy sposób przejść z lotów lokalnych do lotów międzynarodowych, potrzebne są różne typy samolotów i inne zasoby)
Kolejna część o grupach strategicznych znajduje się w artykule o tutaj.
Poniższy artykuł opracowałem na podstawie: „Analiza strategiczna przedsiębiorstwa”,Grażyna Gierszewska, Maria Romanowska; PWE Warszawa 2003; str.126-138
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS