Analiza wskaźnikowa
W tym artykule opiszę podstawowe zagadnienia związane z kolejną częścią analizy finansowej a mianowicie z analizą wskaźnikową. Poszczególne wskaźniki opisywałem już jakiś czas temu, można przejść na te artykuły klikając w konkretne zagadnienie. Jest to kontynuacja poprzedniego artykułu: Analiza finansowa cz.3: Wstępna analiza finansowa-analiza pozioma bilansu.
Analiza wskaźnikowa- podstawy
Analiza wskaźnikowa to bardzo ważna część analizy fundamentalnej i polega na obliczeniu relacji pomiędzy różnymi danymi pochodzącymi ze sprawozdania finansowego. Jest to rozwinięcie wstępnej analizy finansowej czyli analizy pionowej oraz poziomej bilansu. Analiza ta ma za zadanie opisanie za pomocą wskaźników różnych sfer ekonomicznej działalności spółki.
Wskaźniki mogą przedstawiać relacje:
- opisujące zależności pomiędzy pozycjami jednego sprawozdania, np. bilansu i wtedy będą to wskażniki bilansowe lub też np. rachunku zysków i strat i wtedy będą to wskaźniki wynikowe,
- zachodzące pomiędzy różnymi częściami sprawozdań i będą to wtedy wskaźniki mieszane.
Analiza wskaźnikowa- główne składowe
- Analizy płynności finansowej firmy (płynności wewnętrznej). Analiza ta informuje o źródłach gotówki w firmie, które mają służyć regulowaniu bieżących zobowiązań.
- Analizy efektywności firmy (sprawności działania). Wskaźniki te mówią o sposobie wykorzystania aktywów spółki do kreowania przychodów ze sprzedaży.
- Analizy zadłużenia firmy (wypłacalności), gdzie bada się ryzyko i dźwignię finansową. Analiz ta bada strukturę pasywów pod względem możliwości firmy do regulowania zobowiązań, zwłaszcza długoterminowych.
- Analizy rentowności firmy, która bada wielkość zysku firmy w odniesieniu do przychodów ze sprzedaży oraz zainwestowanego kapitału.
Generalnie większość wskaźników nie ma optymalnej wartości i należy odnosić je do wskaźników z poprzedniego okresu lub dla średnich w danej branży. O poszczególnych wskaźnikach pisałem już jakiś czas temu (można na nie wejść klikając w nie).
Analiza wskaźnikowa- zalety i wady
Zalety:
- przedstawia wynik decyzji podjętych przez zarządzających firmą w okresie sprawozdawczym,
- jest to szybka metoda pozwalająca na analizę danej firmy oraz porównanie jej z konkurentami,
- razem z analizą otoczenia może być cennym źródłem do prognozowania rozwoju firmy w przyszłości.
Wady:
- podstawą analizy jest przeszłość firmy (zapis księgowy),
- powinna być poprzedzona analizą makrootoczenia, analizą branży oraz analizą sytuacyjną firmy (tutaj znajduje się spis artykułów dotyczących tych zagadnień).
Na podstawie:
„Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem” Tom I, Frank K. Reilly, Keith C. Brown, PWE Warszawa 2001
portal.wsiz.rzeszow.pl/plik.aspx?id=8048
http://www.sciaga.pl/tekst/15571-16-wskazniki_z_analizy_ekonomiczno_finansowej_omowienie
http://www.sciaga.pl/tekst/15571-16-wskazniki_z_analizy_ekonomiczno_finansowej_omowienie
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS